$
עסקי ספורט

אם זה לא היה עצוב, זה היה מצחיק

ניתן רק לשער מה היה קורה לו גומא אגייאר היה משתלט על בית"ר ירושלים ואז משתגע

אוריאל דסקל 15:4814.01.10

השמועות מרצועת עזה מספרות על בחור אמריקאי גדול עם כובע של הניו יורק יאנקיז שמסתחבק עם רעולי פנים במדי צה"ל והופך לישראלי הראשון שמוציא את גלעד שליט לקפה ברחוב עומר אל מוכתר. בהאיטי מדברים על מלאך בז'אקט צהוב של בית"ר ירושלים שמחלץ אנשים מתחת להריסות, ובמפלי הניאגרה שבקנדה מספרים על ילד שמעד ונפל מהמעקה אבל ניצל ברגע האחרון על ידי גברבר שרירי בטייטס עם האות G על חזהו.

 

האמת - אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק: גומא אגייאר - "הספונסר" של בית"ר ירושלים ומי שטוען כי רכש את הקבוצה מידי ארקדי גאידמק ב-4 מיליון דולר – ירד מהפסים.

 

 

גומא. בא לבנות את בית המקדש השלישי - ברצינות גומא. בא לבנות את בית המקדש השלישי - ברצינות צילום: ראובן שוורץ

 

צפוי, אבל לאף אחד לא היה איכפת

 

אם הייתם שואלים את הדוד שלו, תום קפלן, אז ההתמוטטות של אחיינו כתוצאה מ"טרור פסיכולוגי" כפי שהגדירה זאת משפחתו של גומא, צפויה. אפילו מאוד.

 

קפלן, בתביעה שהגיש נגד גומא, טען כי אחיינו הצעיר והמוזר סובל מ"שיגעון גדלות וחושב שהוא המשיח". קפלן טוען שהעניק לקרן ליליאן ג'ין קפלן 40 מיליון דולר, ואחיינו, שעומד בראש הקרן, לקח ממנה כמה מיליונים, כדי "לקדם תנועות משיחיות" ו"להאדיר את שמו".

 

גומא מצידו לא ממש הכחיש, ובראיונות הודה שהוא מרגיש "מבורך" ושהוא כאן כדי לבנות את בית המקדש השלישי.

 

קפלן מסרב לדבר עם עיתונאים על הסכסוך המשפטי שלו עם אחיינו. הוא מעדיף לדבר על העמותות שהקים למען שימור החתולים הגדולים בעולם. אבל הפרטים על התביעה נגד גומא נחשפו עוד לפני שנכנס כ"ספונסר".

 

בין השאר טוען הדוד תום שגומא לוקח קרדיט (ונותן אותו לאלוהים) על הצלחת החברה שלהם Leor Energy. תום, שבשלוש העשורים האחרונים עשה מיליונים בבחירת מקומות לחיפוש אחר מינרלים ונפט בצפון ובדרום אמריקה, טוען שעזר לגומא בכל צעד שעשה בעולם הנפט, כולל גילוי באר הנפט הגדולה ביותר בצפון אמריקה שהתגלתה בשני העשורים האחרונים.

 

גומא טוען שמצא את באר הנפט הענקית שעתיים מיוסטון בגלל שאלוהים הנחה אותו ולא דודו. "שאלתי את עצמי איך זה יכול להיות שאני, ולא אף אחד אחר, מצא את הבאר נפט הזאת שעתיים מיוסטון?", אמר גומא בראיון לערוץ 7. "הייתי חייב להיות כן".

 

כלומר זה לא הדוד שמצא נפט במשך שנים ברחבי העולם שהיה אחראי לסיוע בגילוי הנפט – אלוהים ורק אלוהים עזר לו. גומא, אגב, הודה בראיונות שונים כי לפעמיים קירות הכותל עונים לתפילותיו והוא שומע אותם.

 

כל הסיפור הזה היה ידוע לפני שגומא נכנס כ"ספונסר" לבית"ר ירושלים והחל לתפקד כבעלים שלה. זה לא מנע מאנשי בית"ר, שבזמנו היו נואשים לכסף בגלל נטישתו של ארקדי גאידמק, לקבל את גומא בזרועות פתוחות ולהעניק לו, למעשה, את השליטה בקבוצה.

 

הבעיות המשפטיות של גומא, כולל כמה רגעים הזויים השנה (רקד כמו מטורף במשחק הבכורה העונה; הוכה על ידי שוטרים; תקף מילולית את פיני גרשון ועוד), גם לא מנעו מההתאחדות לכדורגל לשאול את השאלה הפשוטה: האם הבנאדם הזה ראוי לקבל לידיו נכס ציבורי-חברתי כמו קבוצת כדורגל.

 

יותר מזאת, ההתאחדות אף עזרה לבית"ר לעמוד בכל הדרישות של הבקרה התקציבית. במרתון של שיחות הצליחו איכשהו בהתאחדות להכשיר את גומא כ"ספונסר של בית"ר". העיקר שישים את הכסף ויימנע את המבוכה שכרוכה בפשיטת רגל של הקבוצה המשמעותית ביותר בכדורגל הישראלי, מלבד מכבי חיפה. אגב, הוא היה אמור להשתלט על הקבוצה בתום העונה. בברכת ההתאחדות לכדורגל, כמובן.

 

כסת"ח מתבקש

 

נחמד לראות שבהתאחדות כבר מגיבים לעניין בזריזות:. "גומא אגייאר הוא הספונסר של בית"ר ירושלים, אין לו זכויות ניהול על הקבוצה והוא לא רשום בהתאחדות לכדורגל כבעלים של הקבוצה". זה היה כיסוי התחת המתבקש של היועץ המשפטי של ההתאחדות לכדורגל, משה אביבי. כמובן שאי אפשר לדעת מה היה קורה אילו גומא היה משתלט על הקבוצה ורק אחר כך משתגע.

 

אביבי, שדיבר עם אתר one, הוסיף ש"אין דאגה, יש ערבויות ובית"ר לא יכולה להיפגע ממצבו וש"ואני משתדל להרגיע את אוהדי בית"ר שבכל מקרה לשנה הזו לא תהיה השפעה של מצבו על הקבוצה".

 

עופר אורליצקי, יו"ר הבקרה התקציבית, אומר ש"יש את כל הערבויות ומבחינת העונה בית"ר מסודרת".

 

הוא טוען כי לגומא לא נעשו בדיקות יושר, בדיקות עסקים ובדיקות נאותות אחרות כיוון שלא נרשם כבעלים – מה שלא הפריע לו לתפקד ככזה. 

 

כדי שהמקרה הזה ישמש כנורת אזהרה נוספת להתאחדות לכדורגל ושיוקשחו התנאים לבעלות הקבוצה - מבחני נאותות מעמיקים יותר נדרשים כאן.

 

בכל מקרה, כדאי לאיציק קורנפיין, יו"ר בית"ר ירושלים, ודני קליין, יו"ר הפועל ירושלים, להתחיל ולחפש משקיעים חדשים, כדי שיצליחו להעמיד קבוצות ראויות בשנה הבאה. הפועל ירושלים זה כסף קטן יחסית. בית"ר ירושלים גם אמורה להסתדר בלי ערבויות גבוהות מדי מאחר שרוב החוזים מתקופת ארקדי גאידמק מסתיימים.

 

את המשקיעים, אגב, כדאי להתחיל לחפש עכשיו בעבודות שטח נרחבות בקרב אוהדי הקבוצה. לא בארצות הברית או רוסיה. ולא באברבנל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x