$
עסקי ספורט

אוהד? לקוח בלי פרצוף

יש קשר בין המייל הגס ששלח טום היקס ג'וניור לאוהד מודאג לבין היחס של הקבוצות הישראליות לאוהדים שלהן

אוריאל דסקל 18:4912.01.10
"האוהד הממוצע חי באשליה אם הוא חושב שהוא שווה יותר מאשר מחיר כרטיס בעיני מנהלי הקבוצות", כתב ג'יימס לאוטן, פרשן הכדורגל הבכיר והמבריק של "האינדיפנדנט", בעקבות פרשת האימייל של טום היקס ג'וניור, הבן של הבעלים, לאחד מהאוהדים של הקבוצה.

 

זה התחיל במייל של אוהד הקבוצה, סטיבן הומר, למנהלים בכירים במועדון - ביניהם היקס ג'וניור, שמשמש כדירקטור באימפריית הספורט של אביו. הומר הביע דאגה לחוסר ההשקעה בסגל של הקבוצה, שסובלת כעת מעונה קשה במיוחד.

 

תגובתו של היקס לא איחרה לבוא, והתאימה יותר לסוחרי הסמים שעובדים בסמוך לאנפילד ולא לאנשים המכובדים כביכול שעובדים במשרדים של האצטדיון.

 

"תמצוץ לי, פרצוף זין. אני חולה ממך" כתב הילד לאוהד המכובד. אין טעם להתחמק או לצנזר. באלו המילים ממש תיאר טום היקס ג'וניור, הבן של הבעלים של ליברפול, את היחס של הבעלים האמריקאים לאוהדים הנפלאים ולקהילה החזקה שבנתה את המועדון הזה.

  

יש לציין שביל שאנקלי, המנג'ר הסקוטי שבנה את השושלת באנפילד, היה מוותר לעיתים על שעות שינה וסעודות כדי להחזיר לאוהדים תשובות למכתבים שלהם. הוא היה יושב מול מכונת הכתיבה הישנה שלו ונותן תשובות כנות, ישירות ומנומקות לכל שאלה או טענה של אוהד שטרח לכתוב לו.

 

 

אוהדי ליברפול. מתגעגעים לסטנדרטים אחרים של כדורגל אוהדי ליברפול. מתגעגעים לסטנדרטים אחרים של כדורגל צילום: איי פי אי

 

הקשר הישראלי

 

אבל קשה להאמין שהאוהדים יזכו אי פעם ליחס מכובד שכזה. לא בליברפול ולא כאן בישראל – כאן האוהדים הם לא יותר מאשר אנשים מציקים שצריך לקחת מהם כסף. האוהד יכול ליצור שלטים, להצטרף לקבוצות מחאה בפייסבוק, לעזוב לפני שריקת הסיום במחאה, הוא יכול לעשות מה שהוא רוצה. אבל מי שחושב שהוא שווה יותר מזה, שייבושם לו - הוא טועה. האוהד כאן כדי לייצר רווח לבעלים שלקחו קבוצה והעמיסו אותה בחובות אדירים.

 

היקס הצעיר פשוט אמר את מה שאבא שלו מרגיש בצורה הגסה והבוטה ביותר.

 

היקס ג'וניור התנצל והתפטר, כמובן, אחרי ההתפרצות הזו. אביו יצא בהודעה לאוהדים שהכל בסדר וש"בסך הכל משלמים ריבית של 16 מיליון ליש"ט על הלוואה של 200 מיליון ליש"ט" ושבקיץ ליברפול תהיה פעילה במיוחד בשוק ההעברות – לאחר ששחקנים לא מעטים נמכרו. וגם ש"האצטדיון החדש יהיה מה שישנה את חוקי המשחק" - אבל האוהדים, ובראשם ארגון Spirit of Shankly כבר הוציא הודיעו ש"הסטנדרטים על המגרש ובחדר ההנהלות לא מתאימים למועדון גדול" וש"היקס וג'ורג' ג'ילט הגיעו ופיזרו רק הבטחות שווא".

 

סביר יותר להניח, כמה שזה נשמע איום, שאחד מהשחקנים הראשיים של המועדון – סטיבן ג'רארד או פרננדו טורס – ימכר כדי לממן את ההלוואה של היקס וג'ילט. על ג'רארד כבר יש הצעה על השולחן מצד אינטר (40 מיליון ליש"ט), טורס מבוקש על ידי מנצ'סטר סיטי, שעוד עשוייה לקבל אותו אם תמשיך בכושר הנוכחי שלה ותעפיל לצ'מפיונס ליג על חשבון ליברפול. זה אפשרי אם כריסטיאן פרסלואו, המנכ"ל החרוץ של ליברפול, לא ימצא משקיע עד הקיץ.

 

נחזור שנייה לתמונה הכללית יותר. אוהדי פורטסמות' יכולים להיעלב כמעט כמו אלו של ליברפול. הקבוצה שלהם, שבשנים האחרונות הגיעה להישגים נאים, מתפוררת לנגד עיניהם, והבעלים אמנם לא מקללים אותם אבל הם משקרים להם בכל צורה אפשרית.

 

לא ברור מי הבעלים, לא ברור מה החוב, לא ברור למי הקבוצה חייבת. אוהדים משלמים על כרטיסים ומרצ'נדייס והכסף הזה הולך למקום לא ידוע. כן, אולי לא כותבים להם מכתבים מפורשים, אבל הגישה היא אותה גישה כמו של היקס ג'וניור.

 

ובמובנים מסוימים, בסטנדרטים אחרים כמובן, גם היחס כאן בישראל לאוהדים הוא כזה. "תנו את הכסף ותשתקו". לפחות באנגליה רוב המועדונים מתייחסים ללקוח כלקוח ולא כאל לקוח שבוי - כפי שמתייחסים לאוהדים המעטים שעוד מגיעים למשחקים בארץ.

 

איך, איך עולה על הדעת שבמקום בילוי משפחתי, כביכול, אין אפילו מספיק שירותים כימיים? העיקר שיש משטרה, ששומרת על 500 אוהדים עם סוסים ואלות וגז מדמיע.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x