$
עסקי ספורט

ההכנסה הממוצעת של קבוצה בשמינית גמר ליגת האלופות: 50 מיליון יורו

כך עולה ממחקר של נותנת החסות הרשמית של ליגת האלופות, מאסטרקארד. שווי הכלכלה סביב הצ'מפיונס ליג עומד על כ-6 מיליארד יורו. צ'לסי תפגוש את אינטר של ז'וזה מוריניו בשמינית הגמר; מנצ'סטר יונייטד תפגוש את מילאן

אוריאל דסקל 13:3818.12.09

מועדוני הכדורגל שהעפילו לשמינית גמר ליגת האלופות ירוויחו בממוצע 50 מיליון יורו. כך עולה ממחקר של נותנת החסות הרשמית של הצ'מפיונס ליג – חברת מאסטרקארד. מדובר בעלייה ניכרת לעומת השנה שעברה. לפי מחקר מאסטרקארד בעונת 2008/09 קבוצה שעלתה בשמינית הגמר היתה מכניסה מליגת האלופות

38.45 מיליון יורו בממוצע.

  

התגמולים הכספיים מגיעים כתשלום על השתתפות וככספי זכייה של אופ"א - 14 מיליון יורו בממוצע לקבוצה בשמינית הגמר; נתח מההכנסות המסחריות של אופ"א מהטורניר (Market Pool) - 12 מיליון יורו בממוצע; מכירת כרטיסים – כ-10 מיליון יורו בממוצע; הכנסות ממסחור ושיווק, כולל חסויות ומכירת מוצרים, מזון ומשקאות - כ-8 מיליון יורו בממוצע; ושדרוג בשווי השחקנים - 6 מיליון יורו בממוצע.

  

אופ"א מעניקה 7.1 מיליון יורו לכל קבוצה שעולה לשלב הבתים של ליגת אלופות (3.3 מיליון יורו בונוס התחלתי + 550,000 יורו למשחק). ניצחון בשלב הבתים שווה לכל קבוצה 800 אלף יורו; תיקו 400 אלף יורו ועלייה לשמינית הגמר מזכה קבוצה ב-3 מיליון יורו. עלייה לרבע הגמר מכניסה לקבוצה עוד 3.3 מיליון יורו מכספיי זכייה; עלייה לחצי הגמר מכניסה 4 מיליון יורו נוספים. הזוכה תקבל 9 מיליון יורו נוספים וסגניתה 5.2 מיליון יורו נוספים.

  

הקבוצה שתניף את הגביע במדריד במאי 2010 (לפי סוכנויות ההימורים ברצלונה היא הפייבורטית לעשות זאת בפעם השנייה ברציפות) תכניס 31.2 מיליון יורו מכספיי זכייה בלבד לפני הכנסות נוספות משמעותיות: יחד עם כל ההכנסות מדמי הזכייה, המסחור והשיווק, התברר במחקר כי המנצחת בגמר השנה שעבר ה (ברצלונה) הכניסה בסך הכל 110 מיליון יורו. סגניתה, מנצ'סטר יונייטד, לא יצאה לגמרי מקופחת והכניסה בזכות ליגת האלופות 65 מיליון יורו נוספים – מה שמלמד כי דמי הזכייה הם פחות ממחצית הסיפור.

  

על פי הדו"ח של מאסטרקארד, תעביר אופ"א תשלומים נוספים לקבוצות בשלב הבתים בהתאם להצלחה המסחרית של הטורניר שעשויה להסתכם בכ-12 מיליון יורו למועדון. עוד עולה כי מכירת הכרטיסים הניבה הכנסות של 8.55 מיליון יורו בממוצע בשלב הבתים, כאשר ההכנסות ממסחר ושיווק הסתכמו ב-6 מיליון יורו נוספים בממוצע ושווי השחקנים גדל ב-5 מיליון יורו בממוצע עקב עלייה לשמינית הגמר.

  

המשמעות היא שהגידול הכלכלי הממוצע הנובע מעלייה דרך לשלב שמינית הגמר ש-28% נובעים מדמי הזכייה של אופ"א, 24% מתמלוגי השידור של אופ"א, 20% ממכירת כרטיסים, 16% מהכנסות מסחר ושיווק, ו-12% מהעלאת שווי השחקנים.

  

אגב, עד כה הקבוצות האנגליות הן הנהנות העיקריות מכספיי הזכייה בליגת האלופות השנה. ארסנל, מנצ'סטר יונייטד, צ'לסי וליברפול הכניסו ביחד 41.6 מיליון יורו. ארבע האיטלקיות הכניסו 40.4 מיליון יורו. הספרדיות הכניסו עד כה 40 מיליון יורו. הקבוצות הצרפתיות – שבראשן עומדת בורדו (שהכניסה את הסכום הגדול ביותר מכספיי זכייה בשלב הבתים) הכניסו 31.3 מיליון יורו. הקבוצות הגרמניות במקום החמישי עם הכנסה של 29.3 מיליון יורו. הקבוצות הרוסיות הכניסו 19 מיליון יורו.

  

לפי מנהל המחקר, פרופסור סיימון צ'דוויק המתמחה בעסקי ספורט, שווי הכלכלה סביב ליגת האלופות עומד על 6 מיליארד יורו.

  

"המחקר מראה כי שווי ליגת האלופות של אופ"א עבור כלכלת אירופה הגיע במהלך השנה הקלנדרית עד 6 מיליארד יורו, כאשר אנגליה, איטליה וספרד נהנו מהדחיפה הכלכלית הגדולה ביותר ב-12 החודשים האחרונים" אומר צ'דוויק. "המשמעות היא שהכלכלה השנתית של ליגת האלופות דומה לזו של המונדיאל בגרמניה. מעבר להיותו אירוע מרגש לאוהדי כדורגל בעולם כולו, עובדה זו הופכת את המפעל לנכס חסות מן השורה הראשונה ולגורם חשוב בתרומתו לכלכלת אירופה ולקידומה המסחרי. מעטים מודעים לכך שאופ"א הגדילה העונה את דמי הזכייה עבור ליגת האלופות באופן משמעותי, ולאור היציאה מההאטה הכלכלית זוהי תנופה של ממש עבור המועדונים".

  

מאסטרקרד מספקת תובנות על הכנסות ליגת האלופות מאז עונת 2006/07.

  

פול מוילנדיז'ק, ראש מחלקת החסות במסטרקארד אירופה, אמר: "המחקר מוכיח שוב את השפעתם הכלכלית של אירועים אלה ומדגים את העידוד החיובי שיוצרת התשוקה לכדורגל – לא רק עבור המועדונים המשתתפים אלא עבור הכלכלה כולה".

  

הגרלת שמינית גמר

 

שטוטגרט–ברצלונה

 

אולימפיאקוס–בורדו

 

אינטר–צ'לסי

 

באיירן מינכן– פיורנטינה

 

צסק"א מוסקבה–סביליה

 

ליון–ריאל מדריד

 

מילאן–מנצ'סטר יונייטד

 

פורטו–ארסנל

  

המשחקים הראשונים ישוחקו ב-16, 17, 23 ו-24 בפברואר. משחקי הגומלין ייערכו ב-9, 10, 16 ו-17 במארס.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x