$
מונדיאל 2010

מה פיפ"א דורשת מהממשלות עבור המונדיאל?

ממשלה שרוצה לארח את המונדיאל תצטרך להיות מוכנה לעשות צעדים מרחקי לכת כגון ביטול בקרת הגבולות לחברי פיפ"א והטבות מס בשווי 400 מיליון דולר

סוכנויות הידיעות 16:4816.12.09

ממשלת בריטניה תיאלץ להשעות את בקרת ההגירה הרגילה, ולפטור את פיפ"א מכל המיסים במדינה אם אנגליה תזכה לארח את מונדיאל 2018.

ספ בלאטר. דרישות מרחיקות לכת ספ בלאטר. דרישות מרחיקות לכת צילום: איי פי

 

הפטור ממיסוי יוענק לפיפ"א ולעובדיה ולשותפיה על כל ההיטלים על ההכנסות וההוצאות הקשורות לטורניר, ויבטיח שהמועצה המנהלת את המונדיאל תגרוף רווח נאה מהמונדיאל באנגליה.

 

ההבטחות גם דורשות מהממשלה להשעות את בקרת הגבולות הרגילה לכל חברי פיפ"א והעובדים, חברות הבת, השותפים והספונסרים במשך הטורניר.

 

האמצעים מגדילים את הסיכויים שאנשים שלרוב היה נאסר עליהם להיכנס לבריטניה מטעמים דיפלומטיים או משפטיים, יוכלו להיכנס תחת דגל פיפ"א.

 

ב-2006 רשויות גרמניה עמדו בפני דילמה דומה כשנשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד שקל להגיע לטורניר.

 

ההבטחות גם מחייבות את הממשלה לספק אבטחה בלתי מוגבלת, כולל מטעם הצבא במקרה הצורך, וכן התחייבויות בתחומי הקניין הרוחני, סוגיות משפטיות, בנקאות ומטבע חוץ, תקשורת והגנת זכויות מסחריות.

 

כל המדינות המתחרות על אירוח המשחקים נדרשות לחתום על ההבטחות, אך היקף ההתחייבויות הדרושות ממחיש את המאמצים שפיפ"א מצפה להם מהמדינות המארחות לאבטחת הטורניר, שעולים על הדרישות של וועדת האולימפיאדה.

 

תדהמה ומשא ומתן

 

התגובה הראשונית של ממשלת בריטניה למסמך הייתה תדהמה לנוכח היקף הדרישות של פיפ"א, אך בפרלמנט ומקורות הקשורים למכרז לאירוח המשחקים אמרו בליל שלישי שההסכמה להתחייבויות היא תנאי מוקדם למכרז. עם זאת, אם אנגליה תזכה, ההתחייבויות יהיו "בסיס למשא ומתן" עם פיפ"א, וכל התנגדות מצד משרד האוצר ומשרדים אחרים תטופל. שר הספורט ג'רי סאטקליף אמר שהטורניר יספק "רווחים כלכליים עצומים" שיעלו על עלויות ההתחייבויות.

 

ההתחייבות לפטור ממס, "התחייבות ממשלתית מס' 3" מעניקה לפיפ"א "פטור מוחלט ממס" ותבטיח שפיפ"א תהנה מרווח אם הטורניר יתקיים באנגליה.

 

"פיפ"א ו/או חברות הבת של פיפ"א, בין אם הן תושבי אנגליה ובין אם לא, יקבלו פטור מלא מכל המסים", נכתב במסמך.

 

"הפטור המלא ממס אינו מוגבל לאירועים ואינו מוגבל בזמן. הפטור המוזכר בחלק זה יקיף את כל ההכנסות, הרווחים, ההוצאות, העלויות וכל סוג תשלום במזומן או באמצעים אחרים".

 

ההתחייבות גם מכסה אנשים הקשורים לפיפ"א או לארגונים החברים בה "בכל הקשור להכנסות, עושר, הון, נכסים, ביטוח לאומי, פעילות מניבת רווח, דיבידנדים, רווחי הון, קרנות פנסיה, תשומות וייצוא, מס הכנסה, מס מכירה וכן ריבית ועלויות".

 

ההתחייבויות גם מאפשרות "ייבוא וייצוא בלתי מוגבלים בכל המטבעות הזרים" והמרה בלתי מוגבלת של דולר ארה"ב, יורו ופרנק שוויצרי.

 

ההתחייבות, שאינה מוגבלת, ומכסה את כל האירועים הקשורים במונדיאל, כולל גביע הקונפדרציות גם מעניקה פטור מכל מסים "שייווצרו בעתיד".

 

קשה לחשב את העלות לאוצר הבריטי, אך ההכנסה הגולמית של פיפ"א מזכויות שידור, שיווק, אירוח ומקורות אחרים במונדיאל האחרון ב-2006 עלו על 400 מיליון ליש"ט.

 

ההתחייבות על בקרת הגבולות, "התחייבות ממשלתית מס' 1", היא גורפת באותה המידה, ומעניקה לפיפ"א את היכולת לערער על בקרת הגבולות הבריטית.

 

ההתחייבות מאלצת את בריטניה לספק אשרות כניסה ואישורי יציאה "ללא תנאי ובלי הגבלה" לכל אדם מטעם פיפ"א לתקופה של שמונה שנים החל ממאי 2010. הגורמים המכוסים כוללים את עובדי פיפ"א וחברות הבת שלה, משלחות רשמיות ושופטים, עובדי ארגונים בינלאומיים, ספקי שירותים לפיפ"א, שדרנים, גורמי שיווק ואף לקוחות אירוח ונותני חסות.

 

הממשלה תידרש גם לספק אישורי עבודה לכל הגורמים הללו "ללא תנאי ומיידית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x