$
חסויות וזכויות שידור

שוק חסויות החולצה באירופה: 395.5 מיליון יורו

הסכום שחושב על ידי SPORT+MARKT מתייחס להכנסות הכוללות של ששת הליגות הבכירות ביבשת מחסויות חולצה. במקום הראשון הבונדסליגה עם הכנסות של 108.6 מיליון יורו

אוריאל דסקל 12:1410.11.09

הכנסות קבוצות ליגות הכדורגל הגדולות באירופה מחסות ראשית נפגעו אך מעט במיתון. כך לפי סקר שנערך על ידי סוכנות הספורט הגרמנית SPORT+MARKT.

 

מועדונים בששת הליגות הבכירות באירופה – אנגליה, צרפת, גרמניה, איטליה, הולנד וספרד – צברו ביחד 395.5 מיליון יורו בהסכמי חסויות חולצה – ירידה מ-405.3 מיליון יורו מלפני שנתיים אבל מעט מעל ה-393.2 מיליון יורו שצברו בשנה שעברה.

 

הבונדסליגה, ליגת הכדורגל הבכירה של גרמניה, השיגה את ההכנסה הגבוהה ביותר מחסויות חולצה. 18 קבוצות הליגה הכניסו ביחד, לפי SPORT+MARKT, כ-108.6 מיליון יורו מחברות שמפרסמות על חולצות קבוצות הליגה הבכירה של גרמניה. יש לציין שבבדיקה שנעשתה על ידי עיתון העסקים Handelsblatt, ההכנסה מהסכמי חסות חולצה עומדת על 130 מיליון יורו.

 

 

הרטה מול דורטמונד. יותר מ-108 מיליון יורו מחסויות חולצה הרטה מול דורטמונד. יותר מ-108 מיליון יורו מחסויות חולצה צילום: רויטרס

 

במקום השני הפרמיירליג, שחוותה ירידה קלה בהכנסות מהסכמי חסות ראשיים. סך החסויות הראשיות של הליגה הבכירה באנגליה עומד על 83.5 מיליון יורו. עם זאת, מהעונה הבאה ההכנסות הללו יעלו בהכרח מכיוון שגם מנצ'סטר יונייטד וגם ליברפול חתמו על הסכמי חסות ראשיים השווים כ-20 מיליון ליש"ט בעונה.

  

גארת' מור מ-Sport+Markt אמר ל"פיננשל טיימס": "המועדונים האנגלים הגדולים משיגים את חוזי החסות לחולצה הגבוהים בעולם אבל ההבדלים בין המועדונים הגדולים לקטנים פשוט גדול מדי. רמת הכסף של קבוצות הפרמיירליג הקטנות שווה לרמת הכסף של המועדונים הבכירים בליגה השנייה בגרמניה".

 

במקום השלישי איטליה עם הכנסות של 74 מיליון יורו מחסות ראשית. הליגה הספרדית במקום הרביעי עם הכנסות חסות ראשית בשווי של 48.6 מיליון יורו.

 

קבוצות הליגה הצרפתית חוו ירידה משמעותית בהכנסות מחסויות חולצות – ירידה של 12.2 מיליון יורו ל-37.8 מיליון יורו. הירידה בנובעת מהמיתון, אך גם בשל איסורי הפרסום של מותגי אלכוהול והימורים בצרפת. הירידה הזו שמה את צרפת במקום השישי. הולנד במקום החמישי עם הכנסות של 43 מיליון יורו.

 

לשם ההשוואה, סך חסויות החולצה בישראל עומד על 10 מיליון שקל – פחות מ-2 מיליון יורו.

 

חברות הימורים מכניסות 56.4 מיליון יורו לקבוצות כדורגל אירופאיות דרך הסכמי חסות – הן הסקטור השני מהבחינה הזו. רק מוסדות פיננסים מכניסים יותר מהסכמי חסות ראשיים. סקטורים נוספים שמספקים חסויות ראשיות – אנרגיה, תיירות וחברות טלקומוניקציה.

  

בפרמיירליג, חתמו השנה חמש קבוצות על הסכמי חסות עם חברות הימורים – עלייה מ-2 ל-7.

 

"חולצות קבוצות הפרמיירליג הן פלטפורמות גלובליות המאפשרות לחברות לעקוף מחסומים חוקיים במדינות ולהגיע לקהילה הבינלאומית – כולל בשווקים כמו גרמניה וסין", אמר מור. בגרמניה, הולנד וצרפת יש איסור על פרסום חברות הימורים מקוונים כך שרוב כספי השיווק שלהן מושקעים בפרמיירליג.

 

אגב, לפי SPORT+MARKT, לבאיירן מינכן יש את הסכם חסות החולצה הגבוה ביותר – 20 מיליון יורו בעונה. מנצ'סטר יונייטד במקום השני עם 16.4 מיליון יורו. ריאל מדריד מכניסה 15 מיליון יורו, שזה 3 מיליון יורו יותר משאלקה שבמקום הרביעי. צ'לסי (11.6 מיליון יורו), יובנטוס (11 מיליון יורו), מילאן (10 מיליון יורו) ואינטר (8.7 מיליון יורו) סוגרות את רשימת 8 הקבוצות עם חוזה חסות החולצה הגבוה ביותר באירופה.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x