$
עסקי ספורט

כמה שווה הברך של טום בריידי?

על פי מומחי ספורט, ברכו של טום בריידי - הקוורטרבק של הניו אינגלנד פטריוטס, שפותח עונה חדשה עם ברכו המשופצת - מוסיפה עד 100 מיליון דולר לשווי של המועדון בו הוא משחק

אסף רותם 13:2416.09.09

כמה כבר שווה ברך? על פי מומחי ספורט, ברכו של טום בריידי - הקוורטרבק של הניו אינגלנד פטריוטס, שפותח עונה חדשה לראשונה על ברכו המנותחת - מוסיפה עד 100 מיליון דולר לשווי של המועדון בו הוא משחק.

רוברט קראפט. בריידי מקפיץ את שווי הקבוצה שלו ב-100 מיליון דולר? רוברט קראפט. בריידי מקפיץ את שווי הקבוצה שלו ב-100 מיליון דולר? צילום: בלומברג

 

למרות שקשה לכמת את שוויו של בריידי, ראיונות עם בכירי תעשיית הספורט והמספרים הכלכליים של ניו אינגלנד מה- NFL מעידים כי אם ייפצע שוב כוכב הקבוצה, היא תפסיד עד 100 מיליון דולר בשווייה.

 

נוכחותו של בריידי על המגרש מקפיצה את החסויות מתאגידים, חשיפה תקשורתית, מכירת כרטיסי יוקרה והכנסות ממכירות מרצ'נדייז, אמר יאן קאצוף, סגן נשיא לספורט ולבידור בקבוצת רדיאייט בסאן פרנסיסקו.

 

“אני לא אתפלא אם השפעתו של בריידי על הקבוצה היא לפחות 100 מיליון דולר" ענה כאשר נשאל האמנם השווי של בריידי כה גבוה.

 

אבל לבעלים, רוברט קראפט, הגם שהוא מעריך מאד את הכוכב שלו, ההצלחה האולטימטיבית – והרווחיות – של הפטריוטס לא תלויה בשום שחקן יחיד.

 

טום בריידי מיוחד

 

“יש לנו קבוצה" אמר קראפט לבוסטון הראלד, בראיון שדן בהצלחה המדהימה של הקבוצה בעשור האחרון. "טום בריידי מיוחד בהחלט, אבל הוא חלק מקבוצה שלמה. ככה אנחנו רואים את זה. הקבוצה גדולה יותר מכל אחד – הבעלים, המאמן והקוורטרבק", אמר.

 

חשבו על הקפיצה בהכנסות שחוותה הקבוצה בעשור הנוכחי, ככל שכוכבו של בריידי זרח והקבוצה זכתה בשלושה סופרבולים: שווי הקבוצה זינק ל-1.4 מיליארד דולר ב-2009, לפי פורבס. ההכנסות הגיעו ל-302 מיליון דולר, וזאת למרות שפציעתו השביתה אותו כל השנה. נוכחותו של ברייידי – וחסרונה – השליכו על המספרים האלה, מומחים אומרים.

 

השווי לקבוצה של חשיפתו התקשורתית, לרבות אזכורים בטורי הרכילות, יכול להגיע ל-40 מיליון דולר, העריך גרג ארצט, מנכ"ל ג'נרל סנטימנט, חברת מחקר מניו יורק.

 

הופעה בודדת בסופרבול יכולה להביא לקבוצת פוטבול 10 עד 25 מיליון דולר, לפי שני מקורות בתעשיית הספורט. בריידי הוביל קבוצה למאזן מושלם של 18-0 להפסיד בסופרבול ב-2008. בעונה שעברה הקבוצה לא הגיעה אפילו לפלייאוף, אך המאזן המכובד שלה, 11-5, שמר אותה במרכז העניינים.

 

זינוק של 54% במחירי הכרטיסים

 

במהלך תקופתו של בריידי זינקו מחירי הכרטיסים ב-54%, מ-76 דולר ב-2002 ל-117 דולר ב-2008. כרטיסי היוקרה טיפסו במחירם מ-464 ל-566 דולר באותה תקופה, לפי הדו"ח של טים מרקטינג. מחירי הכרטיסים עלו מ-57 דולר ל-76 דולר כאשר נפתח איצטדיון ג'ילט ב-2002. ב-1994, כאשר קראפט קנה את הקבוצה, עמד מחיר כרטיס ממוצע על 34 דולר.

 

בעוד חלק גדול משווי הקבוצה קשור לעניין הכללי שהיא יוצרת, הנוכחות של סופרסטאר כמו בריידי מושכת גם הכנסה תאגידית.

 

בפוטבול המנוע הכלכלי הגדול ביותר לקבוצה הוא ניצחונות, אמר ג'ון היקי, סגן נשיא לשיווק ספורט עבור אלן וגריסטן, שהעריך גם הוא את שוויו הכללי של בקיידי לקבוצה ב-100 מיליון דולר או יותר.

 

“טום בריידי הוא פני הקבוצה", אמר היקי, לשעבר מנהל השיווק של הבוסטון סלטיקס, “והוא בוודאי האלמנט המרכזי ביותר שעליו עליהם לסמוך". יכולתו של בריידי להמשיך לשחק תלויה ברגלו השמאלית. “יש הרבה שנשען על הברך הזו" אמר דאג שייבלמאן, נשיא ברנס אנטרטיינמנט ומומחה לעסקי ספורט.

 

השקעה של 15 שנה

 

קראפט ואחרים מזהירים מפני הדגשת היתר שניתנת לבריידי בנוגע להצלחת הקבוצה בטווח הארוך. קראפט השקיע 15 שנים בהפיכתה מקבוצה שנאבקת על חייה לאימפריה של 1.4 מיליארד דולר הכוללת אצטדיון מופתי, אזור קניות, מלון, מסעדות יוקרה ואטרקציות אחרות.

 

"אנחנו גאים בכך שבמהלך 15 השנים האחרונות משפחתנו היא הבעלים," אמר קראפט, “אנחנו מקווים שנוכל להמשיך בזאת. אנחנו נרגשים במיוחד לגבי הקבוצה בעונה הנוכחית”.

 

סלבטורה גאלאטיולו, נשיא "גאלאטיוליו ספורטס פרטנרס", העוזרת לתווך במכירת קבוצות, הסכים. “הם הפכו מאחת הקבוצות האנונימיות בליגה לאחת הידועות. הם קבוצת דגל עכשיו”. עוד אמר כי למרות שכעת בריידי הוא פני הקבוצה, מותג הפטריוטס ישרוד הרבה אחרי שהוא כבר לא יהיה כאן.

 

“שחקנים באים והולכים, אבל המותג הוא הדבר ששורד. זה לא ייאבד כשבריידי יפרוש".

 

אנדרו זימבליסט, כלכלן ספורט בסמית קולג', מעריך את שווי הקבוצה ללא בריידי ב-1.35 מיליארד, כ-50 מיליון פחות מהערכתו לשווי הנוכחי, אך אמר שהקבוצה בריאה וטובה בכל מקרה: “המורשת של הפטריוטס, ההתרגשות עבור הקבוצה ומסורת של האיצטדיון ומה שמשפחת קראפט בנתה, ישרדו גם בלעדיו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x