$
עסקי ספורט

דאלאס קאובויז היא הקבוצה היקרה ביותר ב-NFL

שבוע לפני פתיחת עונת הפוטובל בארצות הברית פרסם מגזין פורבס את הדירוג השנתי שלו לקבוצות הפוטבול, ולראשונה מזה עשור ספגו קבוצות בליגה ירידה בשוויין. דאלאס בדרך להיות שווה 2 מיליארד דולר בזכות האיצטדיון החדש

אסף רותם 19:2103.09.09

לראשונה מזה עשר שנים ספגו קבוצות בליגת הפוטבול ירידה בשוויין: למרות שהשווי הממוצע של הקבוצות נותר זהה לזה שבשנה שעברה, והוא עומד על מיליארד דולר, שוויין של שמונה קבוצות ירד. המפסידות הגדולות ביותר הן אוקלנד ריידרס (ירידה של 7%) דטרויט ליונס (6%) ואינדיאנפוליס קולטס (5%).

  

הליגה נפגעה בשל המיתון בשנה שעברה. שילובם של מספר גורמים - מחנק אשראי, נפילה חדה במספר האנשים שיכולים להרשות רכישת קבוצה ומספר חריג של קבוצות המחפשות משקיעים - הוביל להורדת מכפיל ההכנסות בחישוב שווי הקבוצה מ-4.7 ל-4.4.

 

האצטדיון החדש של דאלאס. יביא אותה לשווי של 2 מיליארד דולר האצטדיון החדש של דאלאס. יביא אותה לשווי של 2 מיליארד דולר צילום: רויטרס

  

האתגר של הדולפינס

 

האתגרים הגדולים ביותר ממתינים לבעלי הקבוצות אשר קנו בשיא. מוקדם יותר השנה רכש סטפן רוס 95% מקבוצת מיאמי דולפינס, האצטדיון הביתי ושטחי נדל"ן סמוכים תמורת 1.1 מיליארד דולר.

 

אך הדולפינס מתקשים במכירת הכרטיסים ובנוסף סוחבים חוב של 400 מיליון דולר. הקבוצה עשויה להציג הפסד בשורת הרווח הנקי השנה, ובמהלך החודשים האחרונים החל רוס למכור חלקים קטנים מהבעלות לסלבריטאים מקומיים כמו גלוריה אסטפן וג'ניפר לופז, בניסיון להרים את פרופיל הקבוצה ולחזק את מאזנה.

 

19 מ-32 שוות מיליארד דולר או יותר 

 

למרות השנה הקשה, לא פחות מ-19 קבוצות מליגת הפוטבול שוות מיליארד דולר או יותר - נתון מרשים כאשר זוכרים שמחסום שווי המיליארד דולר נפרץ לראשונה רק ב-2004, על ידי קבוצת הפוטבול מוושינגטון, הרדסקינז.

 

הדאלאס קאובויז נותרו בצמרת רשימת השווי גם השנה, עם שווי של 1.65 מיליארד דולר, עלייה של 2% בהשוואה לשנה שעברה. הודות למכירה של זכויות אישיות למושבים (זכות לרכוש מנוי עונתי), עברה הקבוצה לתוך האיצטדיון החדש שלה שהוקם בעלות של 1.15 מיליארד דולר עם חוב של 200 מיליון דולר בלבד. בנוסף כמעט כל המנויים העונתיים נרכשו.

 

הקבוצה גם השכירה את חלק הארי של 300 תאי היוקרה במחיר ממוצע של 275 אלף דולר לעונה. הכנסות מהאיצטדיון החדש יהיו כ-285 מיליון דולר ב-2009, ויכפילו את ההכנסות שייצרה הקבוצה בשנה בעברה. ברגע ששאר המושבים, תאי היוקרה והחסויות לקבוצה יימכרו, יגיע שווי הקבוצה לכ-2 מיליארד דולר.

 

אגב, מנצ'סטר יונייטד, קבוצת הכדורגל בעלת השווי הגבוה ביותר, שווה 1.870 מיליארד דולר - יותר מדאלאס. אולם רק חמש קבוצות כדורגל אירופאיות הן בעלות ערך של יותר ממיליארד דולר, בעוד ש-19 קבוצות מתוך 32 קבוצות ב-NFL שוות יותר ממיליארד דולר.

 

עשר קבוצות ה-NFL היקרות ביותר

 

דאלאס קאובויז - 1.65 מיליארד דולר

 

וושינגטון רדסקינס - 1.55 מיליארד דולר

 

ניו אינגלנד פטריוטס - 1.36 מיליארד דולר

 

ניו יורק ג'יאנטס - 1.18 מיליארד דולר

 

ניו יורק ג'טס - 1.17 מיליארד דולר

 

יוסטון טקסנטס - 1.15 מיליארד דולר

 

פילדלפיה איגלז - 1.12 מיליארד דולר

 

טמפה ביי באקנירס - 1.09 מיליארד דולר

 

שיקגו ברס - 1.08 מיליארד דולר

 

דנבר ברונקוס - 1.08 מיליארד דולר
בטל שלח
    לכל התגובות
    x