$
עסקי ספורט

האם הפוליטיקה תשפיע על בארסה השנה?

זה לא משנה עד כמה ליאונל מסי וחבריו יהיו מדהימים על המגרש, העונה בברצלונה תהיה בניחוח פוליטי: הבחירות לנשיאות, שייערכו בתום העונה, יקרינו על העונה כולה

אוריאל דסקל 09:5426.08.09

ליאונל מסי. סנדרו רוסל מחכה ליאונל מסי. סנדרו רוסל מחכה צילום: רויטרס

ברצלונה מתחילה את עונת 2009/10 כאלופת ספרד, מחזיקת הגביע הספרדי ואלופת אירופה, וגם כקבוצה האהודה באירופה - ואולי בעולם כולו.

 

הכדורגל הנפלא שהציגו חניכיו של פפ גווארדיולה הביאו עדנה מחודשת לנשיא ז'ואן לאפורטה, שבאותה התקופה אשתקד כמעט ואיבד את כס הנשיאות שלו.

 

בתום השנה יעזוב לאפורטה, שהוביל את הרנסנס של בארסה, אחרי שבע שנים בתפקיד. בתקופתו הפך את בארסה ממוסד עמוס בחובות ובשחקנים בינוניים לקבוצה משגשת מבחינה כלכלית ומרגשת מבחינה מקצועית. זה אמור להספיק לאחד מהצוות המנהל שלו לרשת אותו. אולם לנשיאות בקיץ 2010 ירוץ, ככל הנראה, סנדרו רוסל - האופוזיצונר הסקסי, שבעבר היה חבר של לאפורטה וחבר בכיר בצוות ההנהלה של המועדון.

 

המשכיות או למות?

 

"כיום אנחנו באחד מהרגעים הגדולים בהיסטוריה של המועדון", אמר לאפורטה. "כשלקחתי את הנשיאות ב־2003 היו לה 105 אלף חברי מועדון, כיום אנחנו עומדים על 160 אלף. בסיס האוהדים שלנו גדל ויש מחקרים שמראים שיש לנו כ־40 מיליון אוהדים ברחבי אירופה ועוד 100 מיליון בעולם כולו". לאפורטה הוסיף: "בשלוש השנים האחרונות ברצלונה רשמה רווח של 103 מיליון יורו. התחלנו מהפכה ב־2003, אבל המסע עדיין לא נגמר".

 

לאפורטה הבטיח שמטעם המשטר הנוכחי "יהיה מועמד לנשיאות שמייצג את ההמשכיות של השינויים החשובים שעשינו.

 

הייתי רוצה לראות שהנשיא החדש יהיה חבר בהנהלה הנוכחית". האם הכריזמה של לאפורטה והעבודה הטובה שהצוות שלו עשה יספיקו? העונה הזאת תקבע. כישלון מקצועי עשוי לשנות את פני התמונה ולהכניס את רוסל למשרד הנשיא בקאמפ נואו.

 

פפ יציל?

 

לצד המקצועי המוצלח אחראי המאמן שהיה ההימור המוצלח ביותר של לאפורטה - פפ גווארדיולה. "יהיה כמעט בלתי אפשרי לזכות בטרבל שוב", הסביר גווארדיולה. "אנחנו בכל אופן לא מתכוונים לזכות בכל התארים, רק במה שהבא בתור". על פניו נראה שפפ גווארדיולה הוא איש של לאפורטה, אולם המאמן הנאה לא נמצא בכיס של אף אחד. הוא מודע למאבק הפוליטי המתרחש ומנסה להשיג ממנו כמה שיותר.

 

לאחרונה דחה את המשא ומתן על חוזה חדש. מלבד תנאים טובים יותר, הוא דורש יתר השפעה על החלטות המועדון בשוק העברות (מה שיהפוך את תפקידו של צ'יקי בגיריסטיין, המנהל הטכני של ברצלונה, ללא רלבנטי), וכדי לשלוח אזהרה להנהלה הנוכחית (ואולי להנהלה הבאה ברשות רוסל) כבר התעניינו בלאמן קבוצות אחרת - באולד טראפורד, למשל, רואים בו את אחד מהיחידים שמסוגלים להחליף את אלכס פרגוסון.

 

קיץ לא אידיאלי

 

גווארדיולה מציב את הדרישות לאחר הקיץ, שמבחינתו לא היה אידיאלי. ברצלונה, שזכתה השבוע בסופר קאפ, עברה כמה שינויים בסגל השחקנים, ועדיין לא ברור אם הם יהיו לטובה. גווארדיולה, שדרש מההנהלה את פרנק ריברי מבאיירן מינכן או את דויד ויאה מוולנסיה, קיבל את זלאטן איברהימוביץ', הבחירה השלישית שלו.

 

הנהלת בארסה יצאה מגדרה להראות שהבאתו של זלאטן איברהימוביץ' בעלות כוללת של 75 מיליון יורו (45 מיליון יורו במזומן + סמואל אטו בשווי 20 מיליון יורו + 10 מיליון יורו במקום אלכס חלב, שבחר להצטרף לשטוטגרט ולא לאינטר) היתה החלטה של גווארדיולה.

 

"זלאטן הוא שחקן מוכשר גדול וקיבל תמיכה מלאה של המאמן, שטען שהוא השחקן המושלם לחזק את העמדות בבארסה", אמר לאפורטה. עם זאת, גווארדיולה נותר מאוכזב מכך שדויד ויאה, שוולנסיה דרשה תמורתו 40 מיליון יורו, לא מחליף את אטו.

 

בבארסה ניסו להסביר שזלאטן השתלם יותר - גם מכיוון שהם חייבים לשלם עליו פחות מ־25% מס כי הוא שחקן זר ולא יותר מ־40% מס שהיו משלמים עבור ויאה, וגם מכיוון שהצליחו להיפטר מאטו.

 

פשיטה על הפרמיירליג

 

כדי להשאיר את גווארדיולה ואולי גם כדי לסכל את התוכניות של רוסל, מנסים בהנהלת בארסה להבטיח את החתמתו של הבן האובד ססק פאברגאס מארסנל (שעזב את בארסה ללונדון בגיל 16) בקיץ 2010 והבלם האימתני של מנצ'סטר יונייטד - נמנייה וידיץ'.

 

רוסל, שתכנן להבטיח את ססק לבוחרים, ייאלץ לחשוב על מישהו אחר. המועדון גם הבטיח חוזה חדש לליאונל מסי, כשכרגע מנצ'סטר סיטי מנסה לפתותו בסכומים דמיוניים.

 

בכל אופן, לפי יוהן קרויף, האב, הבן ורוח הקודש של ברצלונה: "הקבוצה צריכה עוד שחקן קישור הגנתי". ההולנדי, שגידל את גווארדיולה, הוסיף: "תמיד הייתי מעריץ של מחלקת הנוער בברצלונה. לשחקנים האלה צריך להוסיף רק שחקנים גדולים כמו רונלדיניו, סמואל אטו או זלאטן איברהימוביץ'".

 

האסטרטגיה הזו גם מתבקשת מבחינה כלכלית. ברצלונה עדיין מתמודדות עם חובות בסכום של 202 מיליון יורו ועם קנסות של רשויות המס בספרד על עבירות של המועדון עוד משנות התשעים. בארסה כבר שילמה קנס של 25.3 מיליון יורו וכנראה תצטרך לשלם עוד קנס של כ־36 מיליון יורו. נוסף על כך, לקבוצה יש חוב לחברת הכבלים סוחקאבלה בסכום של 57.25 מיליון יורו.

 

אמנם ההכנסות של בארסה עלו ונראה שהיא נהפכה למותג הספורט החם בעולם, אבל לפי הפעילות בשוק העברות נראה שבבארסה החליטו לוותר על שחקני הביניים לחלוטין ולהחליפם בשחקני בית זולים.

 

אלכס חלב הושאל לשטוטגרט, מרטין קארסס הושאל ליובנטוס, סילביניו שוחרר (והוחלף על ידי מקסוול המצוין) ונראה שגם איידור גודיאנסון בדרך לפרמיירליג. את מקומם יחליפו שחקנים צעירים מ"לה מאסה", אקדמיית הנוער המשובחת של בארסה: ויקטור סאנצ'ז, ג'פרן סוארס, אלברטו בוטיה וגיא אסולין מנהריה.

 

האם הם יספיקו מול הקבוצה הגלקטית של מדריד? במשטר לאפורטה מקווים שכן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x