$
עסקי ספורט

האם ריאל מדריד תצליח או תכשל?

השקעה חסרת תקדים של כ־500 מיליון יורו בשחקנים חדשים אמורה להחזיר את ריאל מדריד לימים הגדולים, אבל היא גם מפעילה לחץ רב על הקבוצה. הפרויקט הספקטקולרי של פלורנטינו פרס יוצא לדרך

אוריאל דסקל 09:2725.08.09

ביומו הראשון במשרד הזמין הנשיא של ריאל מדריד פלורנטינו פרס כמה כתבים כדי לפרוס בפניהם את חזונו לקבוצה. על שולחן העץ המכובד שלו בסנטיאגו ברנבאו הניח פרס דף נייר, הוציא עט ושרטט את הרכב החלומות שלו: כריסטיאנו רונלדו בקישור הימני, צ'אבי אלונסו ולסאנה דיארה בקישור ההגנתי, קאקה כפליימייקר מאחורי החלוץ, דויד ויאה, ופרנק ריברי בקישור השמאלי. על ההגנה פרס לא התעכב - את בנייתה השאיר לאנשי מקצוע.

 

שבועות אחדים לאחר מכן ראה פרס כיצד דף הנייר הופך למציאות. אמנם את ריברי תרכוש הקבוצה כנראה בשנה הבאה, ועל ויאה נאלץ לוותר (אבל במקומו הביאה ריאל את החלוץ המבטיח קרים בנזמה), אולם בסך הכל השיג פרס את מה שהוא רצה במהלך הקיץ האמביציוזי ביותר שהציגה קבוצת כדורגל בהיסטוריה של המשחק.  

צ'אבי אלונסו. 35 מיליון יורו צ'אבי אלונסו. 35 מיליון יורו צילום: איי פי

 

ירושה בעייתית

 

המועדון השקיע 260 מיליון יורו ברכישת שחקנים והתחייב לחוזים בשווי של כ־230 מיליון יורו לפחות בחמש השנים הבאות, והכל כדי להשיב את הכבוד לריאל מדריד. "אני מבטיח להחזיר את הכבוד, האתיקה והכנות לריאל", אמר פרס ועקץ את קודמו רמון קלדרון. הנשיא לשעבר התפטר מתפקידו בעקבות פרשת שחיתות קטנות ומביכות, כגון קניית קפה בכרטיס האשראי של המועדון ופרשות שחיתות גדולות יותר - שכוללות האשמות בדבר זיוף קולות בהצבעות של חברי המועדון וגביית עמלות אדירות על שחקנים, שזו כבר ממש גניבה מקופת המועדון.

 

פרס מנסה להצניע את הגניבות הקטנות והגדולות של קלדרון, כי "זה פוגע בכבוד ובמותג של ריאל מדריד", אבל הכעס על הנשיא הקודם גדול. קלדרון "השיג" חוזה עם מנצ'סטר יונייטד שחייב את ריאל מדריד לרכוש את כריסטיאנו רונלדו, ולא - היתה משלמת "קנס" של 30 מיליון יורו. קלדרון גם חתם על הסכם בזיוני, שמעביר 7 מיליון יורו לאייאקס עבור כל מכירה של קלאס יאן הונטלאר, ללא קשר לסכום שבו מוכרים אותו. והיו עוד כמה וכמה חוזים, חלקם תמוהים וחלקם פשוט גרועים, שחייבו את המשטר החדש. עם זאת, הפרויקט שאותו הגדיר פרס "ספקטקולרי" לא נבלם.

 

מאיפה הכסף?

 

הכסף למהלכים האדירים בא מכמה מקורות: מכירת שחקנים בסגל הקיים והלוואות מבנקים - דבר שעורר זעם לא קטן בקרב פוליטיקאים ספרדים - אחרי הכל ספרד שקועה עמוק בבוץ המיתון. בנק קאחה מדריד הלווה לריאל 76 מיליון יורו ובנק סנטנדר - 74 מיליון יורו. לפי מיגל בלסה, נשיא קאחה מדריד, ריאל מדריד הציגה ערבויות "יותר מטובות" כדי לעמוד בהתחייבויות של החזרת ההלוואה.

 

ומהן הערבויות? ובכן, הכנסה בטוחה מזכויות שידור - כ־600 מיליון יורו בארבע העונות הקרובות, מכירות כרטיסים ופלורנטינו פרס, כמובן. אחרי הכל, הכנסות המועדון שולשו ל־365.8 מיליון יורו מאז 2001, השנה הראשונה בקדנציה הראשונה של פרס כנשיא ריאל מדריד.

 

פרס מאמין כעת שהשחקנים החדשים והשאיפות החדשות של המועדון יעלו את הכנסותיו השנה מכ־407 מיליון יורו ל־500 מיליון יורו. הוא יעשה זאת גם על ידי דרישות חדשות מהספונסרים. אדידס, למשל, התבקשה להכפיל את התשלום שהיא מעבירה לריאל מדריד בשנה (ל־60 מיליון יורו), אם זו לא תחתום עם היריבות נייקי או פומה ב־2012, כשהחוזה של ריאל עם אדידס מסתיים.

 

גם ספונסרים אחרים יצטרכו להוציא כספים רבים כדי להישאר מזוהים עם ריאל מדריד, שכעת תדרוש סכומי שיא מהספונסרית הראשית ומנותנות החסויות המשניות. "מדובר בפרויקט תאגידי ובהשקעות חשובות בשחקנים", אמר פרס. "מי שרואה את זה אחרת טועה ומטעה. הזמן יוכיח שאנחנו צודקים, ולכן אני רגוע".  

 

 

קאקה (מימין) ורונלדו. 162 מיליון יורו בסכומי העברות ו-115 מיליון יורו במשכורות קאקה (מימין) ורונלדו. 162 מיליון יורו בסכומי העברות ו-115 מיליון יורו במשכורות צילום: איי אף פי

 

היריבה: הפרמיירליג

 

פרס גם משוכנע שכעת, כשהוא מצויד בכוכבי הכדורגל המשובחים ביותר, הוא יכול להתמודד עם הגלובליות של הפרמיירליג. הוא החל במהלך שבסופו יועברו כמה ממשחקי מדריד משעות הערב לשעות הצהריים, כדי שיתאימו לשעות הפריים טיים במזרח הרחוק, והציב למועדון מטרה אמביציוזית כמעט כמו להביא את קאקה וכריסטיאנו רונלדו באותה עונה למדריד: מיליארד צופים בסין וביפן במשחקי ריאל מדריד.

 

היוזמה לשנות את שעות השידור של כמה מהמשחקים זוכה לתמיכה גם של הקבוצות הקטנות יותר בליגה הספרדית, שגם הן ייהנו מהכנסה גבוהה יותר מהסכמי הטלוויזיה של ריאל בחו"ל. "זה משהו שהיינו צריכים לעשות לפני הרבה זמן", אמר נשיא חטאפה, אנחל טורס. "משחקי הליגה האנגלית משוחקים בשעה טובה באסיה".

 

"השינוי הזה יהיה משמעותי מאוד עבור הליגה הספרדית", אמר חוסה מריה גיי מאוניברסיטת ברצלונה. "הכנסות קבוצות הליגה הספרדית יהיו השנה 1.55 מיליארד יורו בעוד באנגליה יכניסו הקבוצה כ־2.4 מיליארד יורו. זה כמובן לא קשור רק להסכמי זכויות השידור, כי גם הספונסרים ישלמו יותר כדי להיות על המסך בפריים טיים ביפן ובסין".

 

 

 

המטרות: לא צנועות

 

המטרות של מדריד השנה צנועות יותר: הם רוצים את הטרבל - שלושת התארים שבהם זכתה ברצלונה בשנה שעברה, שכבדרך אגב גם השפילה את ריאל בסנטיאגו ברנבאו. אם לא טרבל, אז לפחות דאבל, אליפות וגביע אירופה לאלופות שהגמר שלה ישוחק בסנטיאגו ברנבאו.

 

השאלה הגדולה היא מה היכולת של הקבוצה להתמודד עם הכסף הגדול שנשפך עליה בקיץ. הקורבן הגדול ביותר של הלחץ הזה יהיה השחקן היקר בכל הזמנים, כריסטיאנו רונלדו, שעלה לריאל 94 מיליון יורו.

 

"הבעיה העיקרית שלו זה הכסף ששילמו עליו", אמר לואיש פיגו, "הגלאקטיקו" הראשון בקדנציה הראשונה של פלורנטינו פרס במדריד, ל"סאנדיי טיימס". "כריסטיאנו מודע לסטטוס של המועדון שאליו הוא הצטרף וגם ללחצים האלה".

 

פיליפ ויואנקו, כתב הכדורגל של היומון הקטלוני "לה ואנגרדיה", מסכם: "הלחץ שיופעל על מדריד יהיה עצום בגלל הכסף הרב שהם הוציאו. זה יהיה בלתי מתקבל על הדעת להפסיד משחק אחד".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x