$
עסקי ספורט

חדש: שיעורים בניהול כספים למיליונרים החדשים ב-NFL

קיימת תפיסה מוטעית, לפיה שחקן NFL מסודר לכל החיים אחרי עונה אחת, אבל שחקני הפוטבול חייבים ללמוד לנהל את הכספים שלהם בדיוק כמו האזרח הפשוט. בליגת הפוטבול של ארצות הברית מעבירים אותם השתלמויות בנושא

מייקל מור ואריק מטוסווסקי, בלומברג 17:0413.07.09

שחקן הפוטבול דרו בריס מזהיר את ה"ייבול החדש" של המתעשרים החדשים בליגה, לחשוב על היום שבו הם תולים את הנעליים. "השנה האחרונה ממש פתחה לי את העיניים", מסביר בריס, 30, שחתם ב-2006 על חוזה לשש שנים בשווי 60 מיליון דולר עם הניו אורלינס סיינטס. "המשכורת שלי ושל שאר השחקנים אינה דומה למה שנשתכר אחרי שנפסיק לשחק".

 

השחקנים החדשים, שצריכים להתמודד עם המשבר הכלכלי הקשה ביותר שפקד את הכלכלה האמריקאית, מאז השפל הגדול, נפגשו בכנס מיוחד שנערך לכבודם ואירחו יועצים של חברת ויזה, שהעבירו להם שיעורים בנושאים פיננסיים, החל בניהול תקציב בסיסי ועד לתשלומי אשראי. בין הקורבנות הפיננסיים בליגה ניתן למצוא את שחקן הקליבלנד בראונס, ברני קוזאר, שלדבריו חייב 40 מיליון דולר יותר משהוא היה שווה כשהגיש בקשה להגנה מפני פשיטת רגל בחודש שעבר.

 

אורכה של קריירה ממוצעת בליגת ה-NFL הוא פחות מארבע שנים והמשכורת הממוצעת בעונה שעברה עמדה על 1.1 מיליון דולר. בניגוד לשחקני כדורסל או הוקי, החוזים בליגת הפוטבול לא מובטחים, כלומר השחקנים יספגו מכה כלכלית, במקרה ויעפצעו או יסבלו מעונה לא טובה.

 

קוזאר, 45, הגיש בחודש שעבר בפלורידה בקשה להגנה מפני פשיטת רגל. החוב שלו עמד על 50 מיליון דולר, בעוד שהנכסים שברשותו שווים פחות מ-10 מיליון דולר. שחקנים נוספים כמו אנדרה ריזון, 42, ולורנס טיילור, 50, גם הכריזו על פשיטת רגל לאחר שפרשו מהמשחק.

 

"קיימת תפיסה מוטעית, לפיה מי ששיחק עונה אחת ב-NFL או בכל ליגה מקצוענית אחרת, מסודר לכל החיים", אומר ג'ייסון אלדרמן, מנהל החינוך הפיננסי בויזה. "במציאות זה לא פועל ככה. שחקני הפוטבול, ובעיקר השחקנים הצעירים חייבים לנהל את הכספים שלהם בדיוק כמו האזרח הפשוט".

 

הוותיקים מייעצים לצעירים

 

מייקל קרבטרי נבחר במקום העשירי בדראפט של השנה ע"י סן פרנסיסקו, הוא עדיין לא חתם על חוזה, אולם הבחירה העשירית משנה שעברה, ג'רוד מאיו, חתם על חוזה לחמש שנים בשווי 18.9 מיליון דולר. "למדנו הרבה", אומר קרבטרי בן ה-21, שעזב את אוניברסיטת טקסס טק לאחר השנה השנייה שלו, לטובת הליגה המקצועית. "בקולג' למדתי ניהול מלונות ומסעדות וזה לא עסק בכלל בכלכלה, כך שאני ממש חדש בתחום".

שחקני פוטבול. לא מדברים על אג"ח שחקני פוטבול. לא מדברים על אג"ח צילום: MCT

 

בכנס שנערך, זכו השחקנים הצעירים לקבל עצות בנוגע לניהול כספים מהשחקנים הוותיקים יותר, כולל מכריס לונג מסנט לואיס ראמס, שנבחר שני בדראפט של שנה שעברה והוא בנו של השחקן האגדי יואי לונג. כמו כן, הם ענו על שאלון באינטרנט שתוכנן לתלמידי תיכון ולסטודנטים בשם "פוטבול פיננסי".

 

השאלון כולל שאלות שנעות בין התמודדות עם שיחות טלמרקטינג ועד להבדלים בין סוגים שונים של משכנתאות. הדיון התייחס גם לקושי לסרב לבקשות של אנשים שרוצים להיות כלולים בעושר החדש של השחקן, בייחוד חברים ומשפחה. סקר שערך איגוד השחקנים בין 1999-2002, הראה כי לפחות 78 שחקנים נפלו קרבן להונאה של יותר מ-42 מיליון דולר.

 

כריס הנרי, מנהל פיתוח השחקנים בליגה, אומר כי המיתון יעלה את מספר השחקנים שיקבלו בקשות לסיוע ולהלוואות ממקורבים.

 

"לרוב, השחקנים הם יעד למזימות הונאה ולאנשים שרוצים כסף", אומר הנרי. "בהתחשב במצבה הנוכחי של הכלכלה, השחקנים ייחשפו להרבה יותר סיפורים, הרבה מהם יישמעו אמיתיים, וחלקם בטח אכן יהיו אמיתיים, אבל לדעתי יהיה הרבה יותר קשה להבחין בין הסיפורים והמקרים האמיתיים והונאות".

 

בריס מודה שלעיתים קרובות מציעים לו להצטרף להזדמנויות עסקיות, מהשקעות בנדל"ן ועד למוצרים חדשים. לדבריו, אנשים לרוב רוצים יותר מרק להוסיף את שמו לפרויקט, הם רוצים כסף בתמורה להבטחה לרווח. "בהתחלה כשאתה רק נכנס לליגה ויש לך כסף להשקיע, אתה מתרגש, והמחשבה שתוכל לשים את הכסף במקום כלשהו ושהוא יכפיל או אפילו ישלש את עצמו בתוך שנתיים מאד מפתה", מתאר בריס, שחתם על חוזה לארבע שנים תמורת 10 מיליון דולר כשחקן מתחיל. "זאת בתקווה שאתה מבין שזו לא סיטואציה ריאליסטית".

 

לא יודעים מה זה צ'ק

 

הכנס הכלכלי שנערך לשחקנים הצעירים ניסה לקשר ביניהם לבין יועצים כלכליים שאושרו על ידי מנהלת הליגה ויפנו את תשומת ליבם לחבילות הפרישה והפיצויים שמציעה הליגה. לפני שהם מתלבטים בין מניות ואג"ח, השחקנים חייבים להיות בטוחים שהם מבינים את העקרונות הבסיסיים, אומר אלדרמן. "הם בדיוק השיגו את העבודה הראשונה שלהם בחיים, היא מלווה בשכר עצום, אבל יכול להיות שהם אפילו לא יודעים איך לכתוב המחאה", הוא מסביר. "זה כמו לתת מפתחות למזראטי למי שאין לו רישיון נהיגה. אנחנו מלמדים אותם לנהוג במכונית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x