$
עסקי ספורט

השיטה הגרמנית: כך עובד המודל שלהם לטיפוח כדורגל הנוער

נבחרת גרמניה זכתה בתארים המשמעותיים ביותר לגילאים הצעירים - אליפויות אירופה לגילאי 17, 19 ועד 21. זה לא קרה סתם. עבודה נכונה של המועדונים ורגולציה של ההתאחדות הביאו את הכדורגל הגרמני לרנסנס הזה

אוריאל דסקל 17:4501.07.09

נבחרת גרמניה זכתה בתארים המשמעותיים ביותר לגילאים הצעירים: אליפות אירופה עד גיל 17, אליפות היבשת עד גיל 19 וכן אליפות אירופה עד גיל 21. ההשתלטות הגרמנית על טורנירי הנוער לא תלויה בהכרח בדור מוצלח במיוחד של שחקנים בגרמניה, אלא בעיקר בעבודה נכונה שנעשית במחלקות הנוער של המועדונים הגרמנים.

 

בדומה לנבחרות הספרדיות נראה שגם הגרמנים החלו ליישם כמה כללים פשוטים אך הגיוניים לטיפוח שחקני בית.  

 

הנבחרת הצעירה של גרמניה חוגגת זכייה ביורו 2009. כולם שחקני בונדסליגה הנבחרת הצעירה של גרמניה חוגגת זכייה ביורו 2009. כולם שחקני בונדסליגה צילום: איי אף פי

 

בספרד החליטו בתחילת העשור, שכל הנבחרות ישחקו בשיטה זהה ונראה היה שכמעט כל מועדון בנה אקדמיה מפוארת בהשקעה גדולה. בגרמניה החליטו לקדם את עניין האקדמיות במועדונים, על ידי הצבת חוקים ונהלים ברורים וזהים לכל מחלקת נוער.

 

התוצאה ברורה: מנבחרת גרמניה עלובה ומזדקנת בתחילת העשור, עם שחקנים כגון כרסטן יאנקר, הפכה גרמניה לאחת מהנבחרות המלהיבות והאיכותיות בעולם, עם מחלקת נוער משובחת.

 

בעונה שעברה שיחקו יותר מ-150 שחקנים מקומיים, לפי ההגדרה של אופ"א, בקבוצות הגרמניות - 90 בבונדסליגה 1 ו-65 בבונדסליגה 2.

 

זה לא קרה סתם. בגרמניה יש חוק שמחייב, כי לפחות ארבעה שחקני סגל בקבוצת בונדסליגה יהיו שחקני מחלקת הנוער של הקבוצה. "החוק הושם כדי שמחלקות הנוער בגרמניה יפותחו על ידי הקבוצות. זה לא חוק רק בשביל ההצגה אלא בשביל שיהיו שחקנים מתאימים וטובים בכל מועדון", אומר הולגר היירונימוס, מנכ"ל ה-DFL, ארגון הקבוצות בגרמניה.

 

ה-DFL קבע גם, שכל מחלקת נוער תיבנה על רישיון, שיתקבל רק אם היא תעמוד בכל הסטנדרטים הגבוהים שקבעה התאחדות הכדורגל בגרמניה. "ה-DFL חושב שזה מאוד חשוב ששחקנים יקבלו חינוך דומה בכל המדינה. לא רק חינוך לכדורגל, אבל גם טיפול רפואי דומה", מסביר היירונימוס.

 

המועדונים רשאים לפתח שיטות משל עצמם, אבל הסטנדרטים נקבעים על ידי הרגולציה של ההתאחדות (DFB) וה-DFL, כמובן.

 

"מבנים נכונים הם הסיבה להצלחה", אמר תיאו צוואנציגר, יו"ר ה-DFB. "גם מנהל ספורטיבי חזק של ההתאחדות (מתיאס זאמר) והעבודה הטובה שלו אחראי להצלחה הזאת".

 

אין ספק גם שחלק מהשחקנים שישחקו בנבחרת הצעירה יגיעו בזמן לנבחרת הבוגרת לקראת המונדיאל הקרוב בדרום אפריקה. יואכים לב כבר בונה על מסוט אוזיל, הכוכב ממוצא טורקי של הנבחרת הצעירה ועל חבריו לנבחרת. "אני חושב שמדובר בסגל הגרמני הכי חזק מזה שנים", אמר המאמן הנערץ. "הניסיון בזכיות בתארים של הנבחרות הצעירות יעזור גם לנבחרת הבוגרת".

  

חמישה שחקנים הרשימו במיוחד באליפות אירופה הצעירה

 

מרקוס ברג, שבדיה

החלוץ השבדי בן ה-22 הרשים במדי חרונינגן השנה. יש לו משחק ראש מצוין אבל גם מהירות וטכניקה משובחת. ברג כבש שבעה שערים בטורניר ובמדי הקבוצה ההולנדית שלו כבש 33 ב-57 משחקים. יחד עם אולה טויבונן – חברו לחוד הנבחרת הצעירה של שבדיה וחלוץ פ.ס.וו – נראה כי עתיד ההתקפה השבדי נמצא בליגה ההולנדית.

מרקוס ברג. מרשים מרקוס ברג. מרשים צילום: איי פי

 

מנואל נויאר, גרמניה

הוא גבוה ובלונדיני, לובש אפודה כחולה ובאיירן מינכן מעוניינת שיהיה שוערה. אין יותר גרמני מזה. נויאר, שוער שאלקה, עשוי לתפוס בקרוב את אפודת השוער הראשון בנבחרת גרמניה אחרי שהוביל את הנבחרת הצעירה לאליפות אירופה עם תצוגות בטוחות וספיגת שער אחד בלבד.

 

מסוט אוזיל, גרמניה

הקשר היצירתי ממוצע טורקי נולד בגלזנקירשן ואף שיחק בשאלקה המקומית עד שורדר ברמן רכשה אותו עבור 5 מיליון יורו  בתחילת העונה שעברה והכינה אותו להחליף את דייגו – שבינתיים עזב ליובנטוס. אוזיל כבש בגמר בזכות טעות של השוער האנגלי אבל גם בזכות טכניקת בעיטה משובחת. הוא כבש גם בניצחון של ברמן בגמר הגביע נגד לברקוזן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x