$
עסקי ספורט

טורניר ווימבלדון יוצא לדרך: האם פדרר יהיה הגדול מכולם?

האם זה שרפאל נדאל לא יתחרה בווימבלדון ישפיע על עצם ההישג? לא, אם תשאלו את השוויצרים, שמאז המיתון מעדיפים אותו על פני הבנקאים שלהם. אפילו האמריקאים מתחילים לחבב אותו

דניאלה רוסינג וקרוליין באנדל, בלומברג 09:2222.06.09

בשבת האחרונה הודיע אלוף ווימבלדון והמדורג ראשון בעולם, רפאל נדאל, שמצב ברכיו עגום ביותר ושהוא לא יגיע ללונדון כדי להגן על תוארו, מה שמציב אוטומטית את רוג'ר פדרר בעמדה מצויינת לזכייה בתואר גרנד סלאם 15 בקריירה. האם היעדרותו של הספרדי היא עובדה שתפגע בעצם ההישג? כנראה לא.

 

רוג'ר פדרר בן ה־27 השווה בחודש שעבר את 14 הזכיות בטורנירי גרנד סלאם של פיט סמפרס. אחרי הניצחון של פדרר ברולאן גארוס, האמריקאים החלו להתייחס אליו כאל השחקן הטוב ביותר בהיסטוריה.

 

כעת נראה שהיחיד שיכול לעצור אותו מלהיהפך באופן רשמי לטניסאי הגדול בכל הזמנים הוא עצמו. השוויצרים מתים על המצב הזה.

 

במולדתו, שספגה הפסדי שיא בסקטור הבנקאות ונתונה בעיצומו של המיתון הקשה ביותר ב־15 השנים האחרונות, מעדיפים להשוות את פדרר לדמויות היסטוריות שעזרו לחלץ את המדינה מעתות משבר.

 

שוויץ זקוקה בימים אלו לגיבור, בעיקר לכזה שמגלם את התכונות השוויצריות של הגינות וחברותיות. "רוג'ר פדרר הוא נער הפוסטר של הרוח הספורטיבית", אומר ז'אן אמריט פוזר, כלכלן בכיר בבנק סרסין בציריך. "בדומה למדינות אחרות, שוויץ מתמודדת כרגע עם מיתון. ובתקופות כאלו פדרר הוא בדיוק מה שנחוץ למדינה".

 

ווילהלם פדרר ורוג'ר טל

 

לפני 800 שנה נזקקה המדינה לווילהלם טל. הוא זה שהוביל את המאבק לעצמאות מהאוסטרים, ולפי האגדה, נאלץ לירות חץ על תפוח שעמד על ראשו של בנו כדי להבטיח את עצמאות המדינה. דמותו הונצחה באופרה שהלחין רוסיני ב־1829.

 

אולי גם פדרר יעמוד במרכז אופרה שהוא נושאה, בהתחשב בשבחים שהרעיף עליו השבועון השוויצרי "די ולטווכה".

 

"לו היה מדד עשיר יותר למדידת שוויצריות, הוא היה משיג ציון 12", נכתב בשבועון, שהמשיך והשווה אותו לווילהלם טל ולארנולד פון וינקלריד, עוד גיבור לאומי שעזר לשוויצרים להביס את האוסטרים ב־1386.

 

הכלכלה השוויצרית התכווצה ברבעון הראשון של השנה בקצב המהיר ביותר זה 15 שנה, לאחר שחברות רבות קיצצו אלפי מקומות עבודה. ולראיה, בנק UBS השוויצרי ספג את ההפסדים הגבוהים ביותר בקרב הבנקים האירופיים בגלל מחנק האשראי. ארצות הברית ואירופה הצליחו לשכנע את המדינה לרכך את חוקי הסודיות של הבנקים.

 

רוג'ר פדרר ורפאל נדאל. חברים טובים רוג'ר פדרר ורפאל נדאל. חברים טובים צילום: רויטרס

 

טוב יותר מהבנקאים

 

הגברים המעונבים בבנקים בבאזל השתלטו על מהדורות החדשות. אחד מהם, מרסל אופסל, לשעבר יו"ר של UBS, הושמץ בתקשורת על כך שהרוויח משכורת עתק בעוד הבנק צובר הפסדי שיא. ממולו ניצב פדרר, בנו של איש מכירות בתחום התרופות שהחל לשחק טניס בגיל שמונה ולימים היה לאדם השישי בעולם שהצליח לנצח בכל טורנירי הגרנד סלאם: ווימבלדון והאליפויות הפתוחות של אוסטרליה, צרפת וארה"ב.

 

"הוא בהחלט מייצג את התכונות השוויצריות", מסכים הנס קונזל, מנכ"ל חברת הביטוח נשיונל סוויס. "הוא מתייחס ליריביו בהגינות, הוא מיושב ובעל מידה של איזון, הוא חברותי".

 

נשיונל סוויס, נותנת החסות של פדרר מאז 2006, היא אחת מעשר חברות שהשחקן, המדורג שני בעולם, מפרסם. טניס הוא ספורט אינדיבידואלי, שאינו מוציא מהשחקנים הצהרות פטריוטיות על ייצוג המדינה.

 

פטריוט שקט

 

אהבתו לשוויץ באה לידי ביטוי כשבאפריל נשא לאשה את חברתו משכבר הימים, מירקה וורינק. דבר החתונה נשמר בסוד. כשבוע לאחר מכן הסביר פדרר לכתבים: "מי שרוצה להתחתן בפרטיות עדיף לו שייסע לשוויץ. הם ממש מעוניינים לתת לך שקט ושלווה. לכן אני אוהב להיות שוויצרי ולגור במדינה".

 

אולם ברוב השנה השחקן נוסע ברחבי העולם. את שעות הפנאי הוא מבלה בביתו בבטמינן, הממוקמת לא הרחק מבאזל, עיר הולדתו.

 

"רוג'ר, שהחל את דרכו כאוסף כדורים, לא שכח מאין הוא בא ולא זנח את הקרובים לו, כשהוא מטייל בעולם - משפחתו, אשתו וחבריו", אומר נשיא פיפ"א ספ בלאטר, גם הוא ממוצא שוויצרי. "אני יודע כמה חשוב לדעת היכן הבית שלך, אפילו שבקושי נמצאים בו".

 

שגריר מושלם

 

בזכות הניצחון על רובין סודרלינג השבדי, שהעניק לפדרר את התואר הראשון שלו בפריז, הוא הצטרף למועדון מכובד של שחקנים שניצחו בכל ארבעת הטורנירים הגדולים, בהם אנדרי אגאסי, דון באדג', רוד לייבר, רוי אמרסון ופרד פרי. מחר יחל פדרר במסע לכיבוש תואר שישי בווימבלדון.

 

פדרר השפיע גם על עוד ספורטאים במולדת. ארנסטו ברטרלי, הבעלים של קבוצת השיט אלינג'י, שמכר את חברת הביוטכנולוגיה סרונו ששווייה מוערך ב־15 מיליארד דולר והוביל את הקבוצה לשתי זכיות בגביע אמריקה להשטת יאכטות.

 

"הוא מייצג את כל מה ששוויצרי בעיניי: מדינה קטנה ותחרותית בעלת היכולת להצליח ובתוך כך לשמור על הצניעות", אומר ברטרלי. "רוג'ר הוא שגריר מושלם".

 

מודעת פרסום חובטת

 

נוסף על כל אלה, התדמית של השחקן נותרה ללא פגם, לעומת ספורטאים אחרים שהסתבכו בשערוריות.

למשל השחיין מייקל פלפס, שזכה בשמונה מדליות זהב באולימפיאדת בייג'ינג, הושעה לשלושה חודשים לאחר שעיתון בלונדון פרסם בפברואר תמונה שלו מעשן באנג במסיבת קולג'.

 

באותו חודש אלכס רודריגז, שחקן הבייסבול המחזיק בחוזה הגבוה בהיסטוריה של ספורטאי כלשהו, 275 מיליון דולר לעשר שנים, הודה בשימוש בחומרים אסורים כששיחק בקבוצת טקסס ריינג'רס בשנים 2001–2003.

 

לא חסרות דוגמאות של ספורטאים נערצים שהיו מעדיפים להסתיר משהו מהעבר או ההווה שלהם. לא פדרר.

"פדרר הוא מודעת פרסומת מהלכת לשוויץ", אומר ז'אן אגברט סטורם, העומד בראש חברת סקרים שווייצרית. "הוא אדם יציב ואמין, שלא מרגיש צורך לשחק אותה כוכב גדול". וזהו האידיאל השוויצרי: "הוא עוד עשוי להיהפך לגיבור חדש של המיתולוגיה השוויצרית", אומר תומס כריסטן ממוזיאון ווילהלם טל. "כלומר, מי בעולם הזה לא מכיר את רוג'ר פדרר?".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x