$
עסקי ספורט

מועצת ההימורים קיבלה את המלצות ועדת בורוביץ'

ההתאחדות לכדורגל תקבל פחות הקצבות אבל לא תפגע כפי שסברו. הכדורסל נהנה מעלייה של 5 מיליון שקל בהקצבות

כתב כלכליסט 09:2921.06.09

דירקטוריון טוטו-ווינר אישר את המלצות ועדת בורוביץ' לחלוקת ההקצבות לאיגודים ולקבוצות הספורט. החלוקה על-פי אמות המידה החדשות תיכנס לתוקפה החל מ-2010.

 

הוועדה קבעה את אופן חלוקת הסכום שהתקבל ב-2007, כ-120 מיליון שקל, בין יותר מ-60 איגודים ומאות אגודות ספורט.

 

ההתאחדות

לכדורגל, שקיבלה עד היום 19.5 מיליון שקל בשנה תקבל פחות כסף מהטוטו-ווינר אבל לא תפגע כפי שהיה צפוי שתפגע. ב-2010 תרד ההקצבה שלה ל-17.6 מיליון שקל, כאשר בעוד שנתיים ההקצבות יסתכמו ב-14.8 מיליון שקל בלבד. הירידה ההדרגתית נועדה להפחית את הפגיעה בענף.

 

מההתאחדות לכדורגל נמסר: "למרות שהכותרות מדברות על קיצוץ של חמישה מיליון שקל, הרי שבפועל מדובר בקיצוץ של מיליון שקל בלבד מענף הכדורגל. ארבעה מיליון שקל נוספים נשארים למעשה בתוך הענף ומועברים להשקעה בקבוצות הכדורגל ובמחלקות הנוער שלהן, מהלך בו תמכה ההתאחדות ותמך יו"ר ההתאחדות, אבי לוזון. הקיצוץ עצמו פרוש על פני שלוש שנים במהלכן תבצע ההתאחדות פעולות ע"פ המלצות הוועדה, כך שהקיצוץ למעשה לא יצא אל הפועל".

 

עוד נמסר מההתאחדות: "הפופוליסטים שמנסים לפגוע בענף הכדורגל, שהוא הפופולרי בישראל וזה שמביא את מירב ההכנסות לטוטו, עלולים לפגוע בסופו של דבר בספורט הישראלי כולו, ורק כדי לקבל כותרות. כשהכדורגל הישראלי מתעטש, הספורט הישראלי כולו עלול להיות חולה אנוש.

 

הלחץ שהפעיל יו"ר ההתאחדות, אבי לוזון, גרם לכך שהכדורגל לא יספוג במכה אחת את כל הירידה עליה המליצו בוועדת בורוביץ', שהיתה אמורה להביא את ההקצבה השנתית ל-11 מיליון שקל.

 

מאחר וההקצבות מושפעות מהישגיות, הכדורגל יוכל להחזיר לעצמו חלק מהן במידה ויצליח לרשום הישגים, כגון עלייה ליורו ולמונדיאל.

 

איגוד הכדורסל יכול להיות מרוצה, זאת לאחר שההקצאות שלו יעלו כבר בשנה הבאה מ-5 מיליון שקל ל-10 מיליון שקל. גם איגוד הכדוריד יהנה מעלייה בהקצאות: מ-1.8 מיליון שקל ל-2.1 מיליון שקל בשנה.

 

אמות המידה החדשות מבוססות על חמישה פרמטרים ראשיים: הישגיות בינלאומית, רמת הפופולאריות, כמות הספורטאים, עלויות המתקנים והציוד והרמה המקצועית של צוותי הניהול, המאמנים והמדריכים.

 

שרת התרבות והספורט, ח"כ לימור לבנת, הדגישה בהתייחסותה לדו"ח: "חברי ועדת בורוביץ' עשו עבודה יסודית והוציאו מתחת ידם מסמך מקיף, שכלולים בו שינויים רבים. אמות המידה יוצרות סדר בהקצבות ומקדמות את הספורט תוך העדפה תקציבית ברורה להקמת קבוצות נוער, ספורט הנשים, חיזוק הפריפריה ועידוד כספי להישגיות. אין ספק כי זוהי מדרגה נוספת בחיזוק הספורט בישראל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x