$
עסקי ספורט

המעבר של רונלדו לריאל מדריד הפך לוויכוח פוליטי בספרד

הלוואות הבנקים לריאל מדריד והסכומים הגדולים שהוציאה הקבוצה על כריסטיאנו רונלדו וקאקה מעוררים הרבה אמוציות בספרד, שנתונה במיתון הכבד ביותר בשישים השנים האחרונות

אלכס דאף, בלומברג 16:1217.06.09

המעבר הצפוי של כריסטיאנו רונלדו לריאל מדריד עבור סכום שיא של 94 מיליון יורו (132 מיליון דולר) הפך לוויכוח פוליטי סוער בספרד.

 

קאחה מדריד, מוסד הפיננסים הגדול בספרד, הודיע אתמול (ג') כי אישר להעניק הלוואה של 76.5 מיליון יורו (106.1 מיליון דולר) לריאל מדריד כדי לרכוש את השחקן מידי מנצ'סטר יונייטד.

 

מתיאס אינקארטה, סגן נשיא בנקו סנטנדר, סירב לאשר שהבנק שלו נתן הלוואה על סכום דומה. אבל בכל מקרה ההלוואות הללו, בתקופה הכלכלית הגרועה ביותר שידעה ספרד בשישים השנה האחרונות, גררו ביקורות מצד פוליטיקאים ואנשי עסקים ספרדים.

 

"זאת לא דוגמה מאוד טובה במצב כלכלי קשה כל כך", אמר לורנסו אמור, נשיא התאחדות העובדים העצמאים בספרד. "תחשבו כמה עסקים בינוניים וקטנים אפשר היה להציל עם הסכום הזה".

 

פלורנטינו פרס. תוקף את המתקיפים פלורנטינו פרס. תוקף את המתקיפים צילום: איי אף פי

 

הבנקים הספרדים נמנעים מלתת הלוואת מאחר שבמארס גדל אחוז ההלוואות הגרועות שהעניקו ל-4.27%. בשנה שעברה נתון זה עמד על 1.2% בלבד. כ-87% מהעובדים העצמאים ועסקים קטנים אמרו ש"קשה" להשיג הלוואות ברבעון הראשון. רק 50% הגדירו את המצב כ"קשה" בשנה שעברה. לפי אמור הסקר נערך בין 13,000 עסקים באזור מדריד.

 

לפי נשיא קאחה מדריד, מיגל בלסה, ריאל מדריד הציגה ערבויות "יותר מטובות" כדי לעמוד בהתחייבויות של החזרת ההלוואה.

 

לואיס ויארחו, דובר ריאל מדריד, אמר שהוא אינו יכול להגיב לגבי פרטים על ההלוואה.

 

לפי פרסום באל מונדו, הקבוצה הסכימה לשלם את ההלוואה בחזרה בין 2011 ל-2014 בתוספת שיעור של 2% יותר מאשר הריבית של בנק אירופה.

 

ריאל מדריד, לה היה חוב של 563 מיליון יורו ביוני 2008, החתימה גם את קאקה בשבוע שעבר עבור סכום של 68 מיליון יורו.

 

אלנה סלגדו, שרת הספורט של ספרד, אמרה שהבנקים יעניקו יותר אשראי לעסקים שונים, כדי להחיות מחדש את הכלכלה הספרדית שתצטמצם השנה ב-3.6%.

 

"אני לא אוהדת כדורגל אז קשה לי להעריך נכון את ההחלטה לרכוש את רונלדו", אמר סלגדו. "מה שהייתי אומרת לבנקים, זה שאת הכסף צריך להלוות גם לחברות בסדר גודל בינוני ולמשפחות. צריך לעשות את המאמץ הזה גם".

 

בלסה מקאחה מדריד אמר, שהבנק הגדיל את ההלוואות לעסקים ב-11% מתחילת השנה. "זה לא נכון להגיד שאנחנו סגרנו את הברז", אמר בלסה.

 

בכל מקרה, ז'ואן הררה, ממפלגת קטלוניה הירוקה, ביקש מהממשלה להתחיל ולעשות מהליכים לקידום תקרת מחיר שחקנים ולהקים תקרת שכר.

 

רונלדו, לפי הפרסומים היום ב"מארקה", אמור להרוויח כ-13 מיליון יורו בשנה – כמעט כפול יותר ממה שהרוויח במנצ'סטר יונייטד ויותר מכל שחקן אחר בתבל.

 

"הסכומים נראים טיפה לא פרופורציונאליים" אומרת סלגדו. "אבל זו החלטה פרטית ואלו שעשוה אותה צריכים לראות איך הם מחזירים את הכסף".

 

ריאל מדריד, שהכנסותיה שולשו ל-365.8 מיליון יורו מאז 2001, טוענת כי ההכנסות שלה שוב יעלו בזכות רכישותיהם של פרס.

 

פלורנטינו פרס, נשיא ריאל מדריד, טוען כי מי שאומר שהסכומים שהשקיע בשחקנים החדשים הם "לא מוסריים" הוא "בור, טועה ומטעה".

 

כשנשאל פרס על ידי העיתון "פובליקו" אם הוא מעוצבן על הביקורות הוא אמר: "לא. אני פשוט מאמין שזו תוצאה של בורות. מדובר על פרויקט תאגידי והשקעות בשחקנים חשובות. מי שרואה את זה אחרת טועה ומטעה. הזמן יוכיח שאנחנו צודקים ולכן אני רגוע".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x