$
עסקי ספורט

נשיא ההתאחדות הכדורסל הרוסית: "הליגה על סף קריסה"

סרגיי צ'רנוב מוטרד מהשפעות המשבר הכלכלי על הקבוצות המקומיות ובראשן דינמו מוסקבה, האקסית של בלאט, שעומדת בסכנת פירוק: "העונה הבאה קריטית לאירופה כולה. חייבים להגביל שכר, אבל ראשי הקבוצות משלמים מתחת לשולחן"

כתב ynet 15:4610.06.09
ערב תחילת העונה פיזרו הקבוצות הרוסיות כספים לכל עבר והצטיידו בטובי השחקנים הזרים בשוק. טרנס מוריס ואראזם לורבק הגיעו לצסק"א מוסקבה, חורחה גרבאחוסה וקרלוס דלפינו הגיעו לחימקי מוסקבה, בושטיאן נכבאר וג'אנרו פארגו לדינמו מוסקבה, מרקו פופוביץ' לאוניקס קאזאן וננאד קרסטיץ' לטריומף ליוברצי. בימים אלה, אחרי שסדרת גמר הפלייאוף תמה עם עוד אליפות של צסק"א, יודעים ראשי הליגה המקומית כי הקיץ הבא ייראה אחרת לגמרי.

 

 העונה הנוכחית היתה אמורה להביא שגשוג ורווחה כלכלית לכדורסל במדינה, שהפך להיות נותן הטון באירופה בשנים האחרונות. הזכייה של הנבחרת באליפות אירופה האחרונה והדומיננטיות המתמשכת של צסק"א ביורוליג בישרו על תור הזהב הרוסי - זאת כל עוד נתמך בכסף. בימים אלה של משבר כלכלי, המזומנים הפסיקו לזרום והקבוצות עומדות על סף פשיטת רגל.

 

ספרטק פרימורייה מוולאדיווסטוק התפרקה ערב הפלייאוף בגלל חובות כבדים, ועל פי ההערכות, קבוצות נוספות הולכות בדרכה. ביניהן בולט שמה שלדינמו מוסקבה, שבנתה עצמה כמועמדת לאליפות עם מינויו של דייויד בלאט, שיחררה אינספור שחקנים, סיימה את העונה במקום השישי המאכזב ואת העונה הבאה ספק אם תתחיל. לטענת נשיא ההתאחדות הרוסית, סרגיי צ'רנוב, המצב רק יילך ויחמיר. הליגה כולה עשויה להתמוטט.  

 

שחקני צסק"א מוסקבה בגמר היורוליג. הליגה המקומית בדרך לקריסה שחקני צסק"א מוסקבה בגמר היורוליג. הליגה המקומית בדרך לקריסה צילום: רויטרס

 

"דינמו במצב הקשה ביותר"

 

"המשבר הכלכלי השפיע על העולם כולו, אז האם הוא יתכן שלא תהייה לו נגיעה לכדורסל הרוסי?", תהה צ'רנוב בראיון נרחב לתקשורת המקומית, "כרגע, הבעיה הדחופה ביותר היא זו של אוניברסיטת סורגוט, הם מנסים להציל את המועדון. בקרוב המצב הזה יחזור על עצמו בסמארה. בדינמו מוסקבה יש גם מצב כלכלי קשה".

 

צ'רנוב התייחס ספציפית למצבה הרעוע של דינמו מוסקבה, שאחרי מסע רכש יומרני, שיחררה את פארגו, הוליס פרייס, אריאל מקדונלד ונאלצה להיפרד מכוכבה טראוויס האנסן, שנמלט בעקבות אי תשלום שכרו. בעקבותיו יילכו הקיץ גם רוברטאס יאבטוקאס, דאריוש לברינוביץ' (אולי למכבי ת"א), נכבאר ומי יודע, אולי גם בלאט. לפי צ'רנוב, לא בטוח שלמאמן הישראלי יהיה לאן לחזור בעונה הבאה.  

 

"דינמו נמצאת במצב קשה ביותר", אמר נשיא ההתאחדות. "משום מה, ההנחיות שלי לא מולאו בהתחייבויות הכספיות לשחקנים. הבטיחו לי שהכל יהיה בסדר, שהחובות ישולמו ושהקבוצה תישאר בליגה העונה הבאה, אבל הזמן עובר ואין שום תוצאות. ב-15 ביוני נדרשות ההתאחדויות לקבוע את הנציגות שלהן באירופה. עלינו להבין באופן ברור מה יקרה בכל מועדון ומועדון.

 

"יש בדינמו שחקנים שלא שילמו להם משכורת כבר חודשים רבים. לפי התקנון, אם קבוצה גוררת חובות, היא לא תורשה לקחת חלק בליגה. עם זאת, את הכספים שמגיעים לשחקנים מתוקף החוזה, הם יכולים להוציא מהקבוצה רק דרך בתי המשפט".

  

"העונה הבאה קריטית - לאירופה כולה"

 

אבל דינמו היא רק עוד סנונית שמבשרת על אביב קשה במיוחד ברוסיה, אולי באירופה כולה. "הסופרליג הרוסית על סף קריסה. אישית, הייתי רוצה להישאר במינימום של עשר קבוצות, אבל אין כל הבטחה שכך יהיה. העונה הבאה תהייה קריטית, לא רק ברוסיה, אלא באירופה כולה. אפשר לראות בבירור את המצב והוא משפיע על כל קבוצות היורוליג. כל שנותר הוא להמתין. מצד שני, אני בטוח שהכדורסל יצא מחוזק מהמשבר, בגלל שהמשכורות של השחקנים בלתי נסבלות".

  

צ'רנוב אף בוחן אפשרות להחיל מודל של תקרת שכר. "הייתי רוצה אולי להגביל את שכר השחקנים, אבל איך אעשה זאת?", תהה, "ראשי הקבוצות משלמים אקסטרות לשחקנים מתחת לשולחן, או דרך קבוצות זרות. השחקנים הזרים דורשים שכר גבוה יותר כדי להגיע לרוסיה. אם יש להם הצעות כספיות זהות מקבוצות במדינות בעלות מזג אוויר חם יותר כמו יוון, ספרד או איטליה, ברור שיבחרו באירופה. חיי היומיום, האקלים, המנטליות. בבחירת מקום עבודה יש לכל אלה חשיבות גדולה".

   

לצד הבעיות הארגוניות הקשות בליגה, צ'רנוב וגם בלאט, צריכים להתמודד עם אתגר ספורטיבי לא פשוט עם הנבחרת, שתצא לאליפות אירופה הקרובה בפולין בלי אנדריי קירילנקו וג'יי.אר הולדן ועם סיכוי אפסי לשמור על התואר מ-2007. על פי צ'רנוב, המטרה הפעם תהייה צנועה: חידוש ורענון הסגל לקראת אולימפיאדת לונדון 2012.

  

"יש לנו סנטרים אדירים עם טימופיי מוזגוב, דמיטרי סוקולוב ואלכסנדר קאון", אומר צ'רנוב. "הם יכולים להלהיב את הקהל, אבל הם חסרי ניסיון. אנחנו צריכים להשתמש בהם יותר. אני לא יכול להכריח את מאמני הקבוצות לעבוד איתם. עלינו לעשות זאת בנבחרת כי הפוטנציאל שלהם ענק".

 

עד ששלושת הסנטרים המבטיחים יממשו את הפוטנציאל, צ'רנוב מכתיר את ויקטור חריאפה מצסק"א כיורשו של קירילנקו כמנהיג הנבחרת של בלאט באליפות הקרובה. "הוא הראה עד כמה הוא טוב בפיינל-פור של היורוליג בברלין וסבל מחוסר מזל ובאליפות האחרונה הוא שיתף פעולה היטב עם קירילנקו".

 

בכל הנוגע למחליף להולדן בעמדת הרכז, צ'רנוב פחות בטוח בעצמו. "זוהי בעיה גדולה מאוד. אין לנו רכז רוסי אמיתי בסדר גודל של ואסילי קראסב בשנות התשעים. אבל אני חושב שדייויד בלאט מבין איך למלא את החלל. ננסה לעשות זאת עם סרגיי ביקוב. דייויד מודע לבעיה, אבל הוא לא מוותר. אנחנו בקשר תמידי איתו ובטוחים שהוא ימצא פתרון.

 

בלאט יתקשה למצוא פתרון בסוגיית השופטים, אשר לה נדרש צ'רנוב - כמו כל נשיא התאחדות ספורט אחרת בעולם. "שופטים טועים בכל מקום", קבע הרוסי. "אפילו בחצי גמר ליגת האלופות בין צ'לסי לברצלונה ראינו שופטים שוגים. שמעתי שאוהדים מברצלונה שהימרו על קבוצתם סירבו לקחת את הכסף בטענה שזה לא ניצחון הוגן. שופטים - הם בסך הכל בני אדם. בואו לא נשכח זאת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x