$
עסקי ספורט

יו"ר איגוד הכדורעף: "רק אנשי עסקים ירימו את הענף"

יעקב שטופמן מודה שנכשל בשיווק הכדורעף בישראל, אבל גם מאשים את ערוץ הספורט והרשויות בהתעלמות ממנו. "התקשורת מתעסקת בשטויות ולא בספורט", הוא אומר וקורא לעוד אנשי עסקים כמו קובי ריכטר שישקיעו כסף וישימו את ישראל על המפה

אוריאל דסקל 10:0614.05.09

 

ז'אק רוג, נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי, יודע בדיוק באילו שולחנות יושבים שחקני הכדורעף בחדרי האוכל של הכפרים האולימפיים - השולחנות שבהם יושבים הבחורים הכי נאים והבחורות הכי יפות. כדורעפנים הם יצורים עם רגליים ארוכות, זרועות חזקות וסקס אפיל שקשה לפספס, ואם להאמין למבחנים בקורסי האימון של מכון וינגייט, הם גם הספורטאים הכי חכמים.

 

בכל מקרה, היופי של הספורטאים בענף זה הוא אחד ממקורות המשיכה אליו. לאחר כמה שינויים חוקתיים שהפכו את הספורט למותאם יותר לטלוויזיה, הכדורעף צובר יותר ויותר פופולריות ברחבי העולם. משחקי הכדורעף באולימפיאדת בייג'ינג הגיעו לשיאי רייטינג, ומשחקי כדורעף החופים בבייג'ינג היו מוקד משיכה לצופים רבים.

 

יעקב שטופמן, יו"ר איגוד הכדורעף בישראל, מבין את המשיכה הזאת. כחבר בשמונה השנים האחרונות בוועד הכספים של התאחדות הכדורעף העולמי (FIVB) הוא רואה שההכנסות ממכירת זכויות שידור וספונסרים צומחות ברחבי העולם. אבל בישראל, הוא והאיגוד לא מצליחים לתרגם את אותה משיכה בסיסית לכסף.

 

"אני נפגש עם אנשי שיווק, אבל כנראה שהם לא יודעים איך לעשות את זה", אומר שטופמן. "לא מגלים התלהבות מהענף. הוא מדהים ומקסים ואין ויכוח על זה. נכשלנו ברמת השיווק והפרסום ואנחנו שוברים לעצמנו את הראש איך לשפר את זה".

 

 

שחקניות נבחרת ישראל. "ספורט נשים אותנטי" שחקניות נבחרת ישראל. "ספורט נשים אותנטי" צילום: עמית שעל

 

 

 

פוליטיקה וחוסר תרבות

 

אז מה הבעיה לשווק בחורות יפות ובחורים נאים, אתם תוהים לעצמכם. ובכן, הכדורעף הישראלי הוא קורבן לפוליטיקה ולחוסר תרבות, שטופמן טוען. ערב פתיחת טורניר מוקדמות אליפות העולם באזרבייג'ן לנשים אולי שווה להבין מה מקשה על הכדורעף להיקלט ברדאר של חובב הספורט הישראלי.

 

שטופמן, המשמש נציג הקבוצה הבנקאית הצרפתית CIC בישראל, מדקלם שלכדורעף יש שורשים עמוקים בישראל, שההתיישבות העובדת הביאה את הספורט ממזרח אירופה והוא משוחק בישראל כבר יותר ממאה שנה, אבל הוא מוסיף תלונות רבות על היחס הנוכחי של המדינה והתקשורת - בעיקר ערוץ הספורט - לענף.

 

"התקשורת אינה מגלה עניין בכדורעף וכתוצאה מכך מגבילה את העניין בענף", הוא אומר. "התקשורת מסקרת בעיקר את השטויות שסביב הכדורגל וזה הרבה גארבג' טיים. זה לא ספורט. אני חושב שהכדורעף הוא משחק מספיק פופולרי כדי שהתקשורת תשים אליו יותר לב. למשחקים מגיעים 1,500–1,000 איש. נבחרת הנשים ממלאת את האולם בוינגייט ובכלל, אפשר להלהיב את הציבור הרבה יותר על המשחק".

שטופמן. "הרבה גארבג' טיים בערוץ הספורט" שטופמן. "הרבה גארבג' טיים בערוץ הספורט" צילום: אוראל כהן

 

שטופמן מכוון אצבע מאשימה בעיקר לערוץ הספורט. "הוא ערוץ עסקי שצריך רייטינג וצריך לרצות את בעלי המניות שלו, אבל צריכים לזכור שהם קיבלו רישיון להיות ערוץ הספורט לפי תנאים שהם קיבלו מהמדינה. יש כאן תרבות של ספורט נטו שערוץ הספורט מתעלם ממנה. את גמר הגביע לא שידרו. השנה נפלו מספר השידורים באופן דרסטי. ייתכן שנפלנו קורבן למלחמות ערוץ 5 ומועצת הכבלים והלוויין".

 

ערוץ הספורט סירב להגיב על הדברים.

 

שטופמן מתלונן גם על היחס מהמדינה. "המדינה לא שמה את נושא הספורט בסדר העדיפויות בכלל. המדינה צריכה להבין שככל שילדים יעסקו יותר בספורט, הם יסתובבו פחות ברחובות ויהיו יותר בריאים. זה יצמצם את הפשע, יעלה את המודעות לבריאות וישפר את החברה".

 

שטופמן מתלונן גם על ענייני דיומא. "למה איגודי הספורט שמייצגים את מדינת ישראל עם הנבחרת שלהם ברחבי העולם, צריכים לשלם את הוצאות האבטחה מתקציבם המדולל והמדולדל?", הוא תוהה. "מדובר על אירועים בינלאומיים כמו משחקים אולימפיים ומוקדמות גביע העולם, והאיגודים צריכים לשלם את האבטחה. אנחנו יוצאים לאזרבייג'ן, מדינה חשובה לנו מאוד מבחינה גיאופוליטית, והצלחת נבחרת הנשים שלנו תעזור לשיפור מעמדנו שם הרבה יותר מאשר ביקור של איזה שר, שעושה יותר נזק מתועלת. לא הורידו מאיתנו את עניין האבטחה כבר שנים רבות, אף על פי שכל שר ספורט מבטיח שהוא יעשה זאת".

 

ספורט נשי אותנטי

 

לישראל כמה שחקני כדורעף מובילים בליגה הצרפתית, ושטופמן מאמין שבקרוב יצטרפו עוד ועוד ישראלים לליגות בכירות ברחבי אירופה - מה שישפר את מעמד ישראל בעולם הכדורעף. "אימצנו את המודל הצרפתי והספרדי של בניית פנימיית המחוננים", אומר שטופמן.

 

אם נחפש את התחום שבו ההצלחה נראית הכי סבירה, נגלה את נבחרת הנשים של ישראל. נשים, כך נראה, הן הסיכוי הטוב ביותר של ישראל לרשום הצלחות ברמה הבינלאומית. לכן גויסו אריה זלינגר ואיש העסקים קובי ריכטר שמתפקד כספונסר שותף של הנבחרת. ריכטר מעביר כמה מיליוני שקלים בשנה עבור הנבחרת של זלינגר, המורה שלו לשעבר, ובאיגוד משבחים אותו על כך ועל "השותפות המלאה שלו בתהליכים".

 

"כדורעף הוא ספורט נשים אותנטי", אומר שטופמן. "אני לא רוצה להגיד שספורט הכדורגל הוא ספורט מאולץ לנשים, אבל אני רוצה להדגיש שכדורעף מתאים יותר ואותנטי יותר לנשים ובזכות החוקים החדשים, ישראל יכולה לרשום הצלחות ברמה הבינלאומית ולהביא יותר ילדות לספורט". שטופמן זוקף קרדיט גם לקרן לקידום ספורט נשים.

 

האירופים רוצים חול

 

לא טבעי שישראל תצטיין גם בכדורעף חופים?

 

"בשביל זה צריך 'קובי ריכטר' של כדורעף החופים", עונה שטופמן. עם התמיכה הכספית המתאימה אפשר יהיה להריץ צמדים שיכולים להצליח ברמה הבינלאומית וגם לארגן טורנירים על חופי ישראל. "האירופים כל הזמן אומרים לי שהם רוצים להגיע לכאן יותר. אבל לאיגוד אין כלים ניהוליים או כספיים כדי להרים את זה", אומר שטופמן. "זה חבל יש לנו חופים, לא צריך שחקנים גבוהים ובכדורעף חופים גם מדינות שאין להן מסורת כדורעף - שוויץ, נורבגיה, סקוטלנד - מגיעות להישגים, אז גם אנחנו יכולים. בשביל זה אנחנו צריכים עוד אנשי עסקים שאכפת להם כדי להרים את הענף".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x