$
עסקי ספורט

מחקר: הפסדי קבוצות הכדורגל בספרד זינקו ב-93% ל-300 מיליון יורו

לקבוצות הליגה הבכירה יש חובות הגדולים יותר מאלו של גואטמלה. רק ריאל מדריד וברצלונה יסיימו את העונה ברווח

בלומברג 16:0227.04.09

ולנסיה, שהשתתפה פעמיים בגמר ליגת האלופות, היא בין מועדוני הכדורגל הספרדים שנמצאים בסכנת סגירה אחרי שהחוב המשותף של 20 הקבוצות בליגה הבכירה עלה ב-24%.

 

החוב של כל הקבוצות עלה ל-3.4 מיליארד יורו, יותר מהחוב הציבורי החיצוני של גואטמלה, כך עולה ממחקר שערך חוסה מריה גיי, מרצה לפיננסים וחשבונאות באוניברסיטת ברצלונה. הפסדי הקבוצות עלו ב-93%, ל-300.6 מיליון יורו.

 

החוב של ולנסיה  בשנה שהסתיימה ביוני האחרון היה 502 מיליון יורו, פי חמישה יותר מההכנסה השנתית של המועדון, מגלה המחקר.

 

עבודות הבנייה באיצטדיון החדש בן 73 אלף המקומות שמקימה הקבוצה הושעו בפברואר, והקבוצה מפגרת בתשלום משכורות השחקנים אחרי שסירבה לקחת אשראי נוסף מקאחה דה ההורוס דה ולנסיה קאטיון אי אליקנטה, הבנק הספרדי המוכר יותר בשם באנקאחה.

 

"זהו אסון פיננסי אדיר" אמר גיי. "הם כנראה היו כבר בהליכי פירוק, אם ולנסיה היתה עסק רגיל".

 

 

גונסאלו היגאווין וראול מריאל מדריד. רק שתי קבוצות מתוך 20 מסיימות את העונה ברווח גונסאלו היגאווין וראול מריאל מדריד. רק שתי קבוצות מתוך 20 מסיימות את העונה ברווח צילום: רויטרס

 

רק בארסה וריאל מחזיקות מעמד

 

8 מ-40 הקבוצות הבכירות בספרד, כולל ריאל סוסיאדד ומלגה, ביקשו במהלך שתי העונות האחרונות הגנה מהנושים שלהן כדי להימלט מפשיטת רגל, אמר גיי.

 

ספרד מתמודדת עם המיתון הקשה ביותר בחצי המאה האחרונה, אחרי שעשור של פריחה בשוק הבנייה הסתיים ושיעור האבטלה זינק ל-17.4%, השיעור הגבוה ביותר באיחוד האירופי.

רק שני המועדונים הגדולים בספרד ריאל מדריד וברצלונה סיימו את העונה ברווח. שאר 18 המועדונים מתוך 20 המועדונים הגדולים בליגה הראשונה, דיווחו על הפסדים בעונה שעברה, על פי המחקר של גיי.

 

ולנסיה לא הצליחה לגייס 300 מיליון יורו ממכירת איצטדיון המסטאייה בן 55 אלף המושבים לטובת פרויקט דיור, בגלל שמחירי הבתים צנחו.

 

חוקים פיננסיים - אי אפשר להתחיל לבנות מבלי למכור

 

"אתה לא יכול להתחיל לבנות איצטדיון בלי למכור את האיצטדיון הישן", אמר גיי.

 

ולנסיה כנראה תהיה חייבת למכור את כוכביה, כמו החלוץ דויד ויאה והקשר דויד סילבה, בסוף העונה כדי לגייס מזומנים, הוא הוסיף.

 

ולנסיה, אגב, סירבה להגיב למחקר או להערות של המרצה. ב-2 באפריל, ולנסיה הודיעה כי היא מחזיקה בהלוואה בגובה 50 מיליון יורו מהקבוצה העסקית פומנטו אורבנו דה קאסטיון ומנסה לגייס 92.4 מיליון יורו על ידי מכירת 1.9 מיליון מניות במחיר של 48 יורו למניה. הצעדים הללו אפשרו למועדון להמשיך לפעול ביעילות, אמר אז מנכ"ל ולנסיה חאבייר גומס.

 

החוב של אתלטיקו מדריד עלה ל-511 מיליון יורו – יותר מפי שישה מההכנסות השנתיות של המועדון – אחרי הפסדים של 58.1 מיליון יורו בשנה שהסתיימה ביוני 2008, על פי המחקר.

 

גם במדינות אחרות המצב לא קל

 

הקבוצות הספרדיות הן לא היחידות שסובלות. אתמול הופחתו לסאות'המפטון האנגלית 10 נקודות, והיא הורדה למעשה לליגה השלישית, אחרי שחברת האחזקות שלה הודיעה על חוסר יכולת פירעון ועברה בכך על חוקי הליגה.

 

בבלגיה, לה לובייה תיסגר בסוף העונה בגלל חובות וחוסר יכולת למצוא מקור מימון חדש. הקבוצה שיחקה בליגה השלישית, וזכתה בגביע הבלגי ב-2003.

 

כמה קבוצות ספרדיות ממשיכות לפעול בגלל שהן כפופות לתקנות פיננסיות אחרות מחברות רגילות במדינה, בכפוף לחוק מ-1990 שקבע חובת דיווח לממשלה הספרדית, אמר גיי.

 

ממשלת ספרד כמעט ולא מתערבת בנעשה בכדורגל, אחרי המחאה שהתעוררה ב-1995 כשסביליה וסלטה ויגו הורדו לליגה השנייה בגלל גובה חובותיהן. בסופו של דבר הממשלה הפכה את ההחלטה הזו.

 

"דמיינו את המהומות שיפרצו במדריד אם הממשלה תוריד ליגה את אתלטיקו מדריד ביוני, מתי שיתקיימו הבחירות לפרלמנט האירופי", אמר גיי.

 

החוב של ריאל מדריד, מועדון הכדורגל העשיר ביותר לפי מכירות ועם הכנסה של 366 מיליון יורו, עלה ל-563 מיליון יורו, חשף המחקר. החוב של ברצלונה מסתכם ב-438 יורו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x