$
עסקי ספורט

"הכדורגל הספרדי עומד בפני 'אסון פיננסי'"

נשיא אוסאסונה פרנסיסקו איזקו מזהיר, כי מועדוני הכדורגל בספרד לא יכולים להתמודד עם חובות הענק שלהם, שעומדים, עפ"י חישוב של כלכלן ספרדי, על 3 מיליארד יורו

אוריאל דסקל 16:0221.04.09

פרנסיסקו איזקו, נשיא מועדון הכדורגל הספרדי אוסאסונה מאז שנת 2002, מזהיר שמועדוני הכדורגל בספרד אינם יכולים להתמודד עם החובות הענקיים שלהם.

 

"אלא אם יהיו שינויים משמעותיים, אני חוזה שנעמוד בפני אסון פיננסי", אמר איזקו לסוכנות הידיעות רויטרס. הוא הזהיר שרוב המועדונים
הספרדיים שאין להם את הכוח הכלכלי של ברצלונה וריאל מדריד, הוציאו סכומים גדולים בהרבה ממה שיכלו להרשות לעצמם.

 

"היתה השקעה גדולה בבניית סגל, המועדונים לא בדקו כמה הם יכולים להשקיע וכתוצאה מכך ההוצאות על רכישת שחקנים ומשכורות שחקנים יצאו מכלל שליטה".

 

3 מיליארד יורו של חובות

 

ההערות של נשיא הקבוצה מפמפלונה מגיעות בזמן שרוב הקבוצות בספרד החלו את ההכנות לעונה הבאה. המשבר הקשה ביותר שחווה הכלכלה הספרדית בחמישים השנים האחרונות יקשה גם על הקבוצות הספרדיות שמעוניינות לחזק את סגל השחקנים שלהם בקיץ. קבוצות כגון ולנסיה יאלצו למכור שחקנים רבים בקיץ, כדי להמשיך ולהתקיים.

 

על-פי החישוב של חוסה מריה גיי, פרופסור לחשבונאות באוניברסיטת ברצלונה, חובות 20 המועדונים בלה ליגה, הליגה הבכירה בספרד, עומדים על 3 מיליארד יורו - שזהו בערך הסכום שחייבים המועדונים בפרמיירליג.

בנוסף, מועדונים רבים חייבים כספים לשחקנים.

 

"עולם הכדורגל אינו חסין מהמצב הכלכלי", אמר איזקו. "את ההשפעה האמיתית נרגיש בשנה הבאה: יותר קבוצות יתקשו למכור כרטיסים, חסויות וזכויות שידור. ההוצאות צריכות להיות שוות להכנסות - ולא יותר".

 

רוב המועדונים בספרד מנוהלים על ידי חברות בע"מ - sociedades anonimas deportivas, או בקיצור SAD - אבל מספר מועדונים, כגון אוסאסונה, ריאל מדריד, ברצלונה ואתלטיק בילבאו, מנוהלים כמועדוני ספורט, שהבעלים שלהם הם חברי מועדון (סוסיוס).

 

בכירים בממשלה הספרדית מתחו ביקורת על מועדוני הכדורגל שמנוהלים כ-SAD, כיוון שרבים מהם מנצלים את חוקי פשיטת הרגל, כדי למחוק חובות ולהמשיך לחיות מעבר ליכולות הכלכליות הטבעיות שלהם.

 

לדברי איזקו, המודל של SAD הוא איתן, אבל הוא לא עובד במועדוני כדורגל, כי מנצלים אותו לרעה. שיטות לרגולציה פיננסית בכדורגל צריכות להיות ממוסדות, כדי שהכדורגל יעבוד כמו שצריך". המועדון שלו אגב, מנוהל היטב לדעתו.

 

"אנחנו מתנהלים לפי היכולות שלנו ויש לנו מספר נכסים, שמאפשרים לנו לסיים עונות ברווחים. העתיד של המועדון אינו בסכנה. כמובן שאנחנו לא מחוסנים מהמשבר הכלכלי ובהחלט אפשרי שנראה את ההכנסות מחוזי פרסום ושיווק יורדות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x