שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
עסקי ספורט

איך תתמודד תעשיית ההימורים עם המיתון

גופי הימורי הספורט הממשלתיים נפגעו מהמיתון, מה שיוביל לפגיעה במוסדות ספורט. האם מעורבות דינמית יותר של הממשלה וליברליזציה של החוקים יעזרו בזמנים קשים?

אוריאל דסקל 09:2022.03.09

עופר פרי, מנכ"ל המועצה להסדר הימורים בספורט, מכנה את ישראל "מדינת הימורים לא חוקיים", ומסביר שבעוד היקף ההימורים החוקיים עומד על 5 מיליארד שקל בשנה, היקף ההימורים הלא חוקיים עומד על 15 מיליארד.

 

"רוב הכסף שאנחנו מכניסים הולך לטובת הציבור והמדינה", הוא אומר, "אבל הכסף האחר הולך במקרה הטוב לחברות מחו"ל שמפעילות את אתרי האינטרנט, שלוקחים הימורים מישראלים, ובמקרה הרע למשפחות הפשע".

 

אבל המאבק של פרי מול "שודדי המהמרים" הוא לא רק מול משפחות הפשע ואתרי האינטרנט. הוא גם מבית - מול מפעל הפיס. מפעל הפיס השיק לאחרונה את "חישגד ברצלונה", שבו מופיעות תמונות של שחקני ברצלונה על כרטיסי חישגד. למשחק עצמו אין קשר לספורט, אבל מפעל הפיס מקדם את השת"פ הייחודי כהישג ספורטיבי.

 

עופר פרי. "מדינת הימורים לא חוקיים" עופר פרי. "מדינת הימורים לא חוקיים" צילום: ראובן קופצ'ינסקי

 

הקידום כל כך מסיבי שהעלות הכוללת שלו מגיעה עד כדי 4 מיליון שקל. חלק מהקידום אף יכלול פרסום במשחקי ברצלונה בקאמפ נואו. מרשים. אבל יש כאן בעייתיות. המפעל בעצם לוקח לקוחות מגוף שאמור להיות ממונה על הסדר ההימורים בספורט.

 

זה אמנם חוקי, אבל זה מראה שאין סולידריות בין הגופים המארגנים של ההימורים בישראל.

 

במועצה להסדר הימורים בספורט אומרים ש"מהמרים יודעים שאת הריגוש האמיתי בהימורי ספורט אפשר להשיג רק בטוטו ובווינר". הם מאוד לא מרוצים מהפלישה של הפיס לתחום שלהם.

 

עופר פרי, מנכ"ל המועצה, מראה את הניסיונות של הפיס "לגנוב" לקוחות למי שצריך להציג, אבל בסופו של דבר אי אפשר למנוע מהפיס לחפש את ההימורים שלו להימורי ספורט.

 

חבל, שני הגופים באמת צריכים לעבוד ביחד בשביל למנוע בלבולים אצל הלקוחות ולהפיק כמה שיותר כסף ממהמרים, שיושקע בסופו של דבר בספורט הישראלי ובקהילות שצריכות את זה ברחבי הארץ.

 

האטה כלל-עולמית

 

המאבק המיותר מול הפיס והמאבק מול ההימורים הלא חוקיים מצטרף למאבק ארוך שנים של המועצה מול משרד האוצר, שאינו מאשר את הרחבת תחומי ההימורים (המועצה יכולה לקחת הימורים רק על כדורגל ועל כדורסל).

 

פרי רואה בקבלת אישור להרחבת תחומי ההימורים תנאי הכרחי ללוחמה בהאטה בשוק ההימורים החוקיים בישראל.

 

בישראל ירדו הכנסות המועצה בפעם הראשונה מאז 2002 ב־1.4%, ל־1.556 מיליארד שקל.

 

וההאטה הזו, אף שנהוג לחשוב שתעשיית ההימורים לא נפגעת בעת מיתון, היא כלל־עולמית. ההנחה הרווחת היא שכיוון שיש פחות כסף, יש פחות מה להפסיד ואנשים מוכנים להמר יותר. לפי הראיות בשטח, זה לא בהכרח נכון.

 

על פי דאו ג'ונס בדצמבר ירדו היקפי ההימורים בלאס וגאס ב־23%. מדובר בירידה המתועדת החדה ביותר בהיסטוריה של העיר. במהלך 2008 היקף ההימורים בעיר ירד ב־10% ל־6 מיליארד דולר.

 

אפילו הסופרבול, יום החג למהמרים ולסוכנויות ההימורים, הכניס השנה מהימורים 11% פחות מהשנה שעברה (81.5 מיליון דולר) - הנתון הנמוך ביותר מאז 2004.

 

ביוון נפלו הכנסות תעשיית ההימורים בעד 15%.

 

טופס הימורי ספורט באירלנד טופס הימורי ספורט באירלנד צילום: בלומברג

בבריטניה, הקורבן הגדול של המשבר הכלכלי באירופה, חברת ההימורים וויליאם היל הודיעה על ירידה של 20% בהכנסות, וגם החברות לאדברוקס ופאדי פאוור מתקשות בזמנים אלה. גם בספרד דיווחו על ירידה בהכנסות ההימורים של חברות ממשלתיות.

 

השמרנות מאטה

 

יש גם כמה מדינות שבהן ההימורים דווקא עלו - באיטליה, למשל, הכנסות חברות ההימורים המקוונים ב־2008 עלו בכ־20%. בינואר ופברואר 2009 עלו ההכנסות של ההימורים בכלל באיטליה בכ־9%. גם באוסטריה חלק מחברות ההימורים רשמו עליות של עד 20% בהכנסות.

 

המדינות שחברות ההימורים שלהן נהנו מעליות הן בעיקר מדינות עם חוקים הרבה יותר ליברליים בכל הקשור להימורים אונליין. אולי בגלל זה גם יש כמה סנטורים שדוחפים לליברליזציה של חוקי ההימורים באינטרנט בארצות הברית.

 

האיחוד האירופי קיבל החודש החלטה שיש להגן על המדינות שבהן יש מונופול על הימורים, ומתכוון למצוא "פתרון פוליטי" לאתרי הימורים חוקיים שלוקחים הימורים ממדינות שבהן יש מונופול, אבל הנושא הוא רגיש כי האיחוד מתנגד נחרצות למונופולים. עם זאת חלק מהמדינות ממש מתעקשות על ניהול מערכת ההימורים במסגרת המדינה.

 

אז מה עושים?

 

וזה מוביל אותנו לשאלה, מה עושים נגד אובדן הכנסה מהימורים?

 

בספרד, למשל, החליטו בפברואר להתחיל להכניס כל מיני הימורים לא חוקיים לחוק, ובמקביל להגדיל את התשתית של חברת ההימורים הממשלתית. אבל יש גם דרכים אחרות, קפיטליסטיות יותר, להרוויח יותר מהימורים - אפילו במדינות שמרניות כמו ישראל.

 

אחת הדרכים היא להעניק לאנשים יותר תקווה שאפשר לנצח את "השיטה".

 

האחים אייל ויונתן פורמנסקי הם "מעניקי תקווה" שכאלו. השניים הקימו את האתר ביג טיפ (bigtip.co.il), שמבטיח למהמרים בווינר סיכויי זכייה גבוהים יותר בזכות המלצות איכותיות.

 

"ההמלצות הקיימות בשוק עד לא מזמן היו של כל מיני אנשים שראו את עצמם כמומחים אבל אחוזי ההצלחה שלהם הוכיחו אחרת", אומר אייל (28). לנו יש נוסחה של צבי גילולה, פרופסור לסטטיסטיקה והסתברות באוניברסיטת תל אביב, שהציב רף ידע שאנחנו הכפלנו פי חמישה. מי שעובר אותו הוא באמת מומחה".

 

בביג טיפ משלמים כדי לקבל המלצות שסיכויי ההצלחה שלהן בהימורים גבוהים מ־60%. אנשים עם סיכויי הצלחה כאלה הם פחות מ־1% מאוכלוסיית המהמרים.

 

איך משיגים כאלה מומחים? שואבים אותם מהקהילה הקיימת של מהמרי ספורט בישראל. מומחה של הפורמנסקים נרשם לאתר וממלא מאות טפסי ווינר וירטואליים. אם הוא משיג אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד ועובר את הרף של גילולה - הוא הופך למומחה, שאף מקבל כסף עבור הטיפים שלו (עד 5,000 שקל בחודש).

 

יש מומחים בישראל לכל מיני ליגות ומכל מיני סוגים - חייל משוחרר שמתמחה בליגה הנורבגית; סטודנט שמתמחה בליגה השבדית; נהג מונית תותח במיוחד בליגה הישראלית; ויש אפילו אחת שהיא מומחית ב־NBA, שפוגעת באחוזים מדהימים. במועצה אוהבים את האתר ומקדמים אותו.

 

אבל זה לא מספיק. יש קהל גדול להימורי ספורט בישראל, אבל בגלל מגבלות של המדינה ויחסי הימורים רעים, הכסף הולך לחו"ל במקרה הטוב ולאנשים מאוד מפוקפקים במקרה הרע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x