$
עסקי ספורט

דו"ח: הגבלת הזרים של פיפ"א אינה נוגדת את עקרונות האיחוד האירופי

"צוות החשיבה" האירופי, ה-IIEA, קבע שחוק ה-5+6 של מנכ"ל פיפ"א, ספ בלאטר, שנועד להגביל את כמות הזרים שעולים למגרש במשחקים באירופה, אינו נוגד את חופש התנועה והתעסוקה. החוק עשוי לעבור בתוך 3 שנים

אוריאל דסקל 10:3901.03.09

התוכנית של נשיא פיפ"א, ספ בלאטר, להגבלת מספר הזרים בקבוצות הכדורגל האירופיות, עשויה לצאת לפועל. התוכנית, שקיבלה את הכינוי "חוק 6+5", לפיה תהיה מחויבת כל קבוצה לעלות למגרש עם 6 שחקנים לפחות, שיכולים לשחק בנבחרת המקומית, קיבלה כבר את האישור מהתאחדויות הכדורגל של פיפ"א,

אבל לא מהאיחוד האירופי.

 

לפי החוק, במהלך המשחק, קבוצה לא תהיה חייבת לשמור על איזון ה-6+5 ותוכל להחליף שחקן מקומי בשחקן זר. האיחוד האירופי טוען, שזהו חוק הנוגד את חופש התעסוקה והתנועה של העובדים האירופים. עם זאת, "צוות החשיבה האירופי" מצא, שחוק זה יכול לעבור במסגרת החוקים האירופיים.

 

את הדו"ח בעניין, אליו התייחס "צוות החשיבה" - ה-IIEA - מימנה פיפ"א ולפיו, "חוק ה-6+5 לא מתנגש עם הגרעין הרעיוני של חופש התנועה. החוק נוגע למשחק עצמו ומטרתו לאפשר איזון טוב יותר בין מועדונים להתאחדויות כדורגל".

 

פיפ"א אימצה את החוק במאי 2008, אבל שישה חודשים לאחר מכן טען האיחוד האירופי, שזה חוק שנוגד את החוקים הבסיסיים של האיחוד. היום, לאחר הדו"ח של IIEA, בפיפ"א מתכננים לפנות שוב לאיחוד האירופי, במטרה להעביר את החוק. הנשיא בלאטר מעוניין להעביר את חוק ה-6+5 עד עונת 2012/2013.

 

כרגע, כל סוג של הגבלת זרים אינה חוקית באירופה, בגלל חוקי בוסמן מ-1995. אותם חוקים הביאו למצב ש-56% משחקני הליגות באירופה זרים ואינם יכולים לשחק בנבחרת של המדינה בה הם משחקים. לפי פיפ"א, המצב פוגע במעמד הנבחרות ובפיתוח שחקנים צעירים בכל מדינה.

 

ספ בלאטר תקף שוב את קבוצות הפרמיירליג "החמדניות" לפיו ואמר: "אין כמעט שחקנים אנגלים בפרמיירליג. אנשים יהיו שמחים עם ה-6+5 בגלל שיהיה עם מי להזדהות במגרש".

 

עדכון: פיפ"א הודיעה שלא תאריך את הפסקת המחצית ל-20 דקות

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x