$
עסקי ספורט

ארסנל רווחית - אבל לא אופטימית

המועדון הלונדוני רשם רווח של 24.5 מיליון ליש"ט בחצי השנה הראשונה, מהכנסות של 156.6 מיליון ליש"ט, אבל המשבר בבריטניה והמצב הבעייתי של הקבוצה בליגה עשויים להפוך את השנה הבאה למאתגרת במיוחד

אוריאל דסקל 15:3126.02.09

ארסנל פרסמה הבוקר (ה') את הדו"ח הכספי החצי עונתי שלה, לששת החודשים שהסתיימו ב-30 בנובמבר 2008.

למרות שרשם רווח, התחזיות לגבי המועדון הגדול ביותר שנסחר בבורסה אינן אופטימיות.

 

עפ"י נתוני המועדון, הרווח לפני מיסים בתקופה זו עמד על 24.5 מיליון ליש"ט, עלייה 4.5 מיליון ליש"ט לעומת התקופה המקבילה ב-2007. המועדון הכניס 156.6 מיליון ליש"ט, עלייה לעומת 96.9 מיליון ליש"ט שהוכנסו ב-2007. 98.4 מיליון ליש"ט מכך שייכות לפעילות הכדורגל, עלייה לעומת 89.3 מיליון שהוכנסו ב-2007.

 

המנג'ר ארסן ונגר מדריך את החלוץ ואן פרסי המנג'ר ארסן ונגר מדריך את החלוץ ואן פרסי צילום: איי פי
ההכנסות של ארסנל מימי משחק באיצטדיון האמירייטס עלו ב-3.3 מיליון ליש"ט והסתכמו ב-44.4 מיליון ליש"ט. ההכנסות מזכויות שידור עלו ב-4.5 מיליון ליש"ט, ל-28.9 מיליון ליש"ט, הרבה בזכות השידורים החיים שבהם שודרה ארסנל. הרווח הנקי "מפעולות כדורגל" עמד על 19.7 מיליון ליש"ט, זאת לעומת 19.1 מיליון ב-2007.

 

לפי הדו"ח של ארסנל, "למרות הקשיים בשוק הנדל'ן המקומי, עסקי הנדל'ן של המועדון רשמו רווח של 4.9 מיליון ליש"ט. בשנה הקודמת הסתכמו עסקים אלה ב-0.9 מיליון ליש"ט בלבד. ההכנסות בסעיף זה עמדו על 58.1 מיליון ליש"ט. בארסנל מצפים להכנסות נוספות השנה, של 76.7 מיליון ליש"ט, מפרויקטי הנדל"ן של המועדון.

 

חובות המועדון לבנקים וכד' עומדים על כ-332 מיליון ליש"ט, עלייה בכמות החבויות, מ-307 מיליון ליש"ט בנובמבר 2007.

 

פיטר היל ווד, יו"ר ארסנל אמר: "הצגנו עוד דו"ח חזק והרווחנו גם מעסקי הכדורגל וגם מהנדל"ן. כמובן שיש מספר אתגרים בפנינו, על המגרש ומחוצה לו, אבל אנחנו מוכנים להגיב לכל אתגר".

 

מקום חמישי

 

למרות התוצאות הפיננסיות הטובות, התחזית, כאמור, אינה אופטימית. ארסנל, שמדורגת במקום החמישי וספק אם תעפיל השנה לצ'מפיונס ליג, עומדת בפני אובדן הכנסה לא קטן ממכירת כרטיסים ל"חברי מועדון היהלום", שמשלמים כ-25 אלף ליש"ט עבור תא צפייה באיצטדיון האמירויות. בנוסף, אי העפלה לצ'מפיונס ליג תקשה את ההתמודדות של ארסנל עם המשבר הכלכלי.

 

השנה כבר ירדה התפוסה באיצטדיון, בגלל הופעות מאכזבות של קבוצתו של ארסן ונגר. למרות שרוב מחירי הכרטיסים הוקפאו על ידי ההנהלה, מחירי "מועדון היהלום", יעלו בשנה הבאה מ-25 אלף ליש"ט ל-27 אלף ליש"ט.

 

לפי "הגרדיאן", למועדון יהיה קשה לשמר את המחיר הזה ולמלא את יציעי הכבוד המכניסים במיוחד, לאור העובדה שהמשבר הכלכלי פגע קשות בתקציבי הבידור של חברות רבות, המשלמות עבור מקומות יוקרתיים באיצטדיון האמירייטס. מה גם, שחוזי השכרה רבים של אותם תאים (לשלוש שנים) ייגמרו בתום העונה.

 

בעיה נוספת של ארסנל היא ההשקעה הרבה בנדל"ן הלונדוני. פרויקט "הייבורי סקוור" (פרויקט דירות יוקרה שנבנה על הריסות הייבורי) היה אמור להכניס כסף רב למועדון, כ-350 מיליון ליש"ט לפחות, אבל בעקבות המשבר הכניס הפרויקט הרבה פחות ממה שציפו.

 

המועדון עדיין שקוע בחובות שקשורים לפיתוח הייבורי סקוור וצריך להחזיר הלוואה של כ-133 מיליון ליש"ט עד הדד ליין בחודש מאי הקרוב. עם זאת, הדד ליין הסופי להחזרת ההלוואה הוא באפריל 2010 ובמועדון אמרו, שככל הנראה, יצטרכו להאריך תאריך זה גם.

 

"לקחו סיכון"

 

"הכסף שראשי המועדון חשבו שיגיע לא בא", אמר גורם במועדון ל"דיילי טלגראף". "הם לקחו סיכון כשהחליטו להיות יזמי נדל'ן ועכשיו הם חושבים שהם היו צריכים להתעסק במה שהם יודעים להתעסק בו".

 

שחקני ארסנל במגרש האימונים של ארסנל. רווחיים אבל לא אופטימים שחקני ארסנל במגרש האימונים של ארסנל. רווחיים אבל לא אופטימים צילום: איי אף פי
 
נציגי האוהדים בעלי המניות של ארסנל ייפגשו בשבוע הבא עם הנהלת הקבוצה, במטרה להראות תמיכה בדירקטוריון ובמהלכיו.

 

בכל מקרה, האתגר של איבן גאזידיס, מנכ"ל ארסנל, להשאיר את הקבוצה ריווחית, יהפוך לקשה הרבה יותר, אם ארסן ונגר ייכשל בפעם הראשונה מזה 12 שנה, בהעפלה לצ'מפיונס ליג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x