$
עסקי ספורט

הלך הכסף בלאט

הכדורסל הרוסי קורס עם האוליגרכים הרוסים ואין שום דבר שימנע משחקנים ומאמנים להפסיד סכומים אדירים מהחוזה שלהם. דיוויד בלאט, המאמן הישראלי של דינמו מוסקבה, הוא אחד הסובלים העיקריים מכך

ירון ארבל 09:3918.02.09

ארצו של ולדימיר פוטין מתנהלת בצורה שונה משאר העולם. זה בא לידי ביטוי גם בספורט. לא תמיד ידוע מי עומד מאחורי המועדונים, ומאיפה הכסף שיש להם (או לפחות היה להם) להוציא על משכורות עתק לכדורגלנים וכדורסלנים. יש אומרים שהכסף קשור לנוזלי כביסה, אבל זה כבר ראוי לכתבה נפרדת ברמה העיתונאית, ולביטוח חיים מכובד, שמלווה במכתב פרידה מהיקירים ברמת הסיכון.

 

בכל מקרה, הכלכלה הרוסית ספגה מכה קשה מאוד במשבר הכלכלי. הכדורסל ספג מכה קשה במיוחד. מעולם הרוסים לא גדשו את מגרשי הכדורסל. הטלוויזיה מעולם לא שילמה סכומי עתק על זכויות השידור ורוב הכסף הגיע ממקורות שגם לא כל האנשים בכל מועדון יודעים תמיד מה מקורו. לרוב הקבוצות אין בעלים של ממש. לפחות לא ברמת האיש האחד שאפשר לזהות כבעלים.

ויקטור חריאפה, צסק"א מוסקבה. 3.7 מיליון יורו בשנה ויקטור חריאפה, צסק"א מוסקבה. 3.7 מיליון יורו בשנה צילום: איי אף פי

 

מאחורי צסק''א או דינמו אין אוליגרך, שקנה את הקבוצה ומפזר שם סכומים על תקן רומן אברמוביץ'. מה שכן יש זה קבוצות, ששייכות בסופו של יום לגוף ממשלתי/מוניציפלי, אשר אחראי להזרים את אותם כספים, אם זה דרך ספונסרים מבוססים ואם דרך אנשי עסקים ברמה גבוהה יותר או פחות. בקרה תקציבית? מנגנון פיקוח כלשהו למניעת התרסקות של קבוצות? בדיקה שהחוזים הנחתמים אכן מבוססים על תקציב שקיים? נייט.

 

בבום אחד

 

במשך שנים ארוכות לא היתה עם זה כל בעיה. לא שחסרו שחקנים שלא קיבלו את כל כספם בחלק מהקבוצות - אבל זה לרוב היה תוצר של בעל בית, שלא היה מרוצה מתפקודו של שחקן, וכעונש החליט על דעת עצמו להקפיא לו את המשכורת, ולך תתבע אותו בבית משפט מקומי.

 

המשבר - שגרם לכל אותם בעלי הון, שהזרימו כספים לקבוצות מסיבות כאלה ואחרות לאבד לא מעט ממון - הביא לכך שהכסף הפסיק לזרום בבום אחד.

 

המשכורות שהפסיקו להגיע כבר לא היו בגלל שהבוס לא מרוצה, אלא מהסיבה הפשוטה שאין אותם.

 

לא היתה קבוצה אחת בכדורסל הרוסי שלא נפגעה, לפחות לתקופה קצרה, מהמשבר. גם צסק''א מוסקבה, שנחשבת למועדון מסודר ומאורגן גם ברמות הגבוהות ביותר ביורוליג, מצאה עצמה במצב לא נעים של עיכוב משכורות. השיא הגיע עם פרישה של קבוצת הנשים מהיורוליג, כמו גם התייחסות פומבית גלויה של ראשי המועדון לבעיות הפיננסיות.

בסופו של דבר צסק''א חזרה לתפקד, ואפילו קבוצת הנשים שבה לשחק ביורוליג, גם אם במתכונת קצת פחות פזרנית ומתקתקת.

 

אולם מי שעדיין נשארה מאחור היא היריבה העירונית - דינמו מוסקבה.

 

מקום הזוי

 

אם צסק''א ידועה כמועדון מסודר ומקצועני, אז לדינמו יש שם של אחד המקומות הכי הזויים ולא נעימים לעבוד בהם ואיתם ברחבי היבשת. במשבר זה בא לידי ביטוי בכך שהקבוצה שבה מאמנים דיוויד בלאט ודן שמיר נמצאת בבלגן הכי גדול מבחינה פיננסית.

 

עיכובים גדולים מאוד במשכורות, אי־תשלום לסוכנים ואנשי מקצוע אחרים ושאר פירות העונה. כאמור, אפשר למצוא אנשים שלא קיבלו את כספם מדינמו גם הרבה לפני שהמציאו ברוסית את המילה המקבילה ל"משבר", אבל אז זה היה מניירות ומאבקי כוח. היום גם אם ירצו, ספק אם יש כסף לשלם למישהו משהו.

בושטיאן נאכבר, דינמו מוסקבה. 3 מיליון יורו בשנה בושטיאן נאכבר, דינמו מוסקבה. 3 מיליון יורו בשנה צילום: אי פי אי

 

המצב הגיע לשפל בחודש האחרון, כשבתקופת מעבר בין השלבים ביורוליג שניים מהכוכבים הגדולים של דינמו - הוליס פרייס וג'נרו פארגו - עזבו את הקבוצה ללא כל תמורה, ועברו לקבוצות אשר שאפו לשפר את סיכוייהן להגיע לפיינל פור. רק שזו לא היתה המכה הגדולה ביותר.

 

אם בקיץ דינמו רק היתה צריכה להצביע על שחקן שבו חשקה, וכבר היתה מוצאת את הסכום שהיה מביא אותו לחיקה, במצב הנוכחי היא נאלצה לחפש מחליפים לשני הנוטשים בסכומים נמוכים יחסית, שלא בטוח שגם אותם יש לה, ונאלצה להסתפק בבריאן צ'ייס, הרכז ששיחק העונה נגד מכבי במדי לה מאן.

 

אם רובכם לא זוכרים אותו, למרות כמה רגעים לא רעים בהיכל התל אביבי, זה מסביר דבר או שניים.

 

מלכוד הג'נטלמן

 

מה שלא פחות מעניין בהקשר הזה הוא מתי עזבו אותם שני שחקנים שישבו על חוזים לא קטנים. אף שלא קיבלו את רוב הכסף שהגיע להם, גם פרייס וגם פארגו נשארו במוסקבה כל עוד לא נמצאה קבוצה שהסכימה לקחת אותם עם החוזה המקורי.

 

פרייס הוצע למכבי, שלא יכלה לעמוד בחוזה המקורי שלו בדינמו, ונחת בסופו של דבר במילאנו שהסכימה. פארגו עבר לאולימפיאקוס הגדולה, שעדיין יכולה לשלם סכומים גדולים כמו בקיץ, אף שבמהלך התקופה האחרונה קיבל הצעות מה־NBA.

 

לעזוב, ולמעשה לוותר, על משכורת של מיליוני יורו זה לא פשוט, ואולי גם לא חכם, אפילו אם אתה לא ממש מקבל את הכסף. אם שניהם היו עוזבים באופן חד־צדדי את דינמו בגלל הלנת שכר ארוכת טווח, מצבם בשוק היה פחות טוב. העובדה שהיו צריכים להוציא אותם מחוזה דשן פעלה לטובתם וכיסם.

 

סביר להניח שזה גם יהיה עתידם של בלאט ושמיר במועדון. כל עוד לא ימצאו במהלך העונה בית חדש עם תנאים דומים, והסיכויים לכך קלושים ביותר, יישארו בתפקיד למרות המצב הלא פשוט, בלשון המעטה, שבו הם נמצאים.

מבחינת בלאט, שלא סיים את העונה הקודמת באפס פילזן הטורקית, לעזוב קבוצה באמצע העונה שנתיים ברציפות זה בעייתי - בטח לאחד המאמנים שנחשבים ליותר מסודרים, ג'נטלמנים ומקצוענים שיש ביבשת.

 

כל עוד בלאט ושמיר לא ימצאו בית חדש עם תנאים דומים לתנאים בדינמו, והסיכויים לכך קלושים ביותר, הם יישארו בתפקידם למרות המצב הלא פשוט שבו הם נמצאים

בטל שלח
    לכל התגובות
    x