$
עסקי ספורט

בעיית הסמים הממריצים בבייסבול מחמירה

כוכב הבייסבול הגדול מכולם, אלכס רודריגז, הודה שלקח סמים ממריצים ושיקר בנוגע לזה. איך זה ישפיע על הכנסותיו האישיות ומה זה יעשה לתעשיית הבייסבול?

אסף רותם 09:5115.02.09

אלכס רודריגז, שחקן הבייסבול של ניו יורק יאנקיז, והשחקן בעל החוזה הגדול ביותר אי פעם, הודה השבוע כי השתמש בחומרים אסורים. או.קיי, הוא השתמש בהם ב־2003 וזה לא שהוא הודה, כמו שזה נחשף במגזין של ספורטס אילוסטרייטד, וזאת לאחר שבדצמבר 2007 אמר בראיון עם קייטי קוריק מרשת CBS, ש"מעולם לא השתמשתי בסטרואידים".

 

אולם בשבוע שעבר הודה השחקן בפני פיטר גאמונס מרשת ESPN שהוא, בעצם, שקרן. והעיתונות באמריקה באקסטזה, ובניו יורק חגיגה של ממש. רודריגז, שידוע בכינויו איי־רוד, ועכשיו גם כאיי־פרוד (תרמית) ואיי־רויד (על שם הסטרואידים), מעולם לא הצליח להתחבב על האוהדים של ניו יורק. זאת משום שטרם הביא להם אליפות והסתכסך עם בחיר לבם, חברו לקבוצה דרק ג'יטר. וכך, כשאיי־רוד אומר ש"עם יד על הלב, עד היום אינני יודע איזה תמריץ אסור העלתה הבדיקה שביצעתי ב-2003", בניו יורק מביטים בו בבוז וב"ניו יורק טיימס" מזכירים לו שקשה לקבל משפט כזה ממקצוען, הידוע באובססיביות בכל הקשור לטיפול ולשמירה על גופו.

 

בראיון ניסה רודריגס לצייר את עצמו כקורבן של תקופה שבה תמריצים היו מקובלים ושבה לא היה ברור מה אסור ומה מותר. הוא טען שייתכן שקנה את התמריץ שהפיל אותו בבית מרקחת, וב"טיימס" מיהרו להזכיר שה"פרימובולאן", שאותו נטל ב־2003, אינו נמכר באופן חוקי בארצות הברית.

 

אם היה משפט אחד כן בכל הראיון, הרי זה המשפט הבא: "טעיתי. הייתי צעיר והיה עליי המון לחץ להצדיק את החוזה". איי־רוד חתם אז על החוזה הגדול ביותר בספורט - 250 מיליון דולר לעשר שנים. כן, זה הכל עניין של כסף וציפיות,וכעת הוא נאלץ להתמודד מול התוצאות הכלכליות של ההודאה שלו.

 

אלכס רודריגז אלכס רודריגז צילום: בלומברג

 

האם יפסיד כסף?

 

האספקט הראשון הוא החוזה. כיוון שגם החוזה הגדול ביותר בספורט לא הספיק לו, איי־רוד בחר לצאת מחוזה של 25 מיליון דולר לעונה, וחתם על אחד גדול עוד יותר, 275 מיליון דולר לעשר שנים, עם היאנקיז. האם היאנקיז ינסו לנצל את המצב שנוצר כדי לנסות ולחסוך קצת בתקציב העצום שלהם? סביר להניח שלא.

 

היאנקיז, מסתבר, עשו מסיבה אמיתית בברונקס, שם גידלו חממה של שחקנים על סטרואידים: ג'ייסון ג'יאמבי, אנדי פטיט ורוג'ר קלמנס, הפיצ'ר הכי טוב בעידן הנוכחי שכעת יואשם ככל הנראה במתן עדות שקר לקונגרס לגבי השימוש בחומרים אסורים. ועכשיו איי־רוד.

 

 

ישנו סעיף נוסף בחוזה שלו, שכנראה יקוצץ. איי־רוד חבט בקריירה 553 הום ראנס, ובחוזה שלו מובטחים 24 מיליון דולר כתמריצים אם יעבור את ארבע האגדות שלפניו – ווילי מייז, בייב רות', האנק אארון, בארי בונדס – במספר ההום ראנס שיחבוט - 6 מיליון דולר על כל אחד שהוא עוקף.

 

השמועה אומרת שהיאנקיז יחתכו את התמריץ הזה כי את ההום ראנס בעבר השיג ברמייה.

מה לגבי החסויות? נוסף על 27.5 מיליון דולר כשכר, מרוויח איי־רוד כ־6 מיליון דולר מפרסומות - בהחלט לא מהספורטאים המובילים בתחום זה, עדות לחוסר הפופולריות שלו, עוד לפני הפרשה.

 

גם כאן כבר הוא עשוי להיפגע. נייקי אמנם לא תחתוך את החוזה של רודריגז, אך היא עשויה פשוט שלא לחדש אותו, כפי שעשתה עם חברו לקבוצה לשעבר, ג'ייסון ג'יאמבי, ועם האצנית המסוממת מריון ג'ונס.

 

ספונסרים אחרים עדיין לא פרסמו תגובה רשמית, אבל מעטות החברות שרוצות לקשור את שמן למי שהשתמש בחומרים ושיקר פעם אחר פעם לגבי זה, במיוחד בימים שעל חוזה חסות צריך לחשוב עשרות פעמיים. אגב, משא ומתן שלו עם משחק הווידיאו גיטאר הירו פוצץ בעקבות הפרשה.

 

איום ממשי

 

אבל איי־רוד הוא רק צוהר למשהו אחר, גדול הרבה יותר, שמאיים על עידן שלם בבייסבול, עידן שבו החלה הפריחה הכלכלית הנוכחית, עידן שבו נשברו השיאים הקדושים של מספר ההום ראנס בעונה ובקריירה. רודריגז נחשב לשחקן הכי טוב בדור הנוכחי, אולי אפילו הטוב בכל הזמנים. רבים השוו אותו למייקל ג'ורדן של הבייסבול, וגם בראיון אמר — ובצדק - שהפעיל שיקול דעת מוטעה במשך שנתיים, מתוך קריירה שתהיה בסיכומו של דבר יותר משני עשורים.

וכאן המכה היא לאוהדים. מה אם יחבוט 800 הום ראנס? האם מקומו מובטח בהיכל התהילה, חלומו של כל שחקן? קשה לדעת, אבל יש תקדימים שליליים: שיאן החבטות הרגילות, פיט רוז, לא בהיכל ולעולם לא ייכנס אליו, בגלל שהימר על ספורט.

 

אוהדי הבייסבול לא התרשמו עד כה מהזיופים והסמים. הם קבעו שיאי תפוסה ביציעים בארבע שנים רצופות, עד שבשנה האחרונה התפוסה ירדה ב-1.1% (בגלל הכלכלה ולא הסמים). עם המיתון, ועם הכוכב הגדול ביותר מודה שהשתמש בחומרים אסורים, המספר הזה עלול לצלול השנה.

 

רודריגז לא יכול לעמוד לדין על השימוש בתמריץ הלא חוקי, בשל הסכם מוקדם בין איגוד השחקנים למינהלת ליגת הבייסבול, לפיו כל 104 השחקנים שנתפסו ב־2003, השנה הראשונה של הבדיקות, יהיו פטורים מעונש. ההסכם הזה עורר ביקורת בעבר, לאחר שנחשף שאיגוד השחקנים הזהיר את רודריגז בספטמבר 2004 מפני בדיקות נוספות שמתכוננים לערוך לו.

 

שעת הבאד

 

גם בוושינגטון אין עניין רב. הסטרואידים היו בכותרות כאשר חברי קונגרס חיפשו כותרות וערכו שימועים, ואילו בימי המשבר הכלכלי הם בעיקר מתחבאים. אגב, מי שכתב את הדו"ח על השימוש בחומרים אסורים הוא אותו ג'ורג' מיטשל, שכעת מדלג בין המזה"ת לבית הלבן, ומקורב לנשיא ברק אובמה. ולאובמה יש מספיק על כתפיו.

מה שמוביל לכך שבאד זליג, הקומישינר של הבייסבול, נמצא ברגע האמת, ועליו להוכיח שהוא שווה את 18 מיליון הדולרים שהוא מקבל מדי שנה.

 

זה עשור שהענף הזה משתין על אוהדיו, משקר להם ומטייח את כל עידן הסטרואידים. אם זליג רוצה להוכיח שהוא אינו רק "קומישינר של בעלים", עליו להתערב. עליו למחוק את השיאים של בונדס ושל מארק מגווייר. עליו לוודא שארגון השחקנים אינו שותף עוד למזימה נגד האוהדים ובעיקר, עליו להחליט מה עושים עם המספרים של איי־רוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x