$
עסקי ספורט

צ'או, בקהאם?

מילאן רוצה את בקהאם בגלל הכסף. בקהאם רוצה את מילאן בגלל הסיכוי שלו לשחק במונדיאל 2010. לוס אנג'לס גאלקסי לא רוצה להיפגע. מי ירוויח ומי יפסיד מחזרתו הצפויה של המלך דיוויד לאירופה?

אוריאל דסקל 08:2309.02.09

בתחילת ינואר הגיע קלרנס סיידורף, קשר מילאן ההולנדי, לראיון בערוץ הטלוויזיה סקיי איטליה. סיידורף נשאל בתוכנית מה הוא חושב על תפקודו של דיוויד בקהאם - הקשר האנגלי שלא מזמן הצטרף לקבוצה - וההולנדי פתח פה. "אני בטוח שההרפתקה שלו בסריה A תהיה אסון. הוא שחקן שיוצר הרבה בעיות ואני לא מבין למה הביאו אותו", תקף. "לא אכפת לו מהקבוצה. הוא חושב רק עצמו, אני לא אעזור לו, הוא יהרוס את המועדון".

 

השדרים היו בהלם אבל סיידורף חייך. "כמובן שאני צוחק. בקהאם הוא שחקן שישתלב במהירות. הוא התקבל בברכה".

 

בקהאם אכן התקבל בברכה והשתלב במהרה בחדר ההלבשה במגרש האימונים של מילאן, שם גופו עבר את טיפול ה־10,000 הסודי, שמקבלים כל שחקני מילאן ובזכותו גם מאריכים את הקריירה שלהם הרבה מעבר לגיל 30. נוסף על כך, בקהאם בן ה־33 הפתיע את כולם במילאן ביכולת שלו לעבוד עבור הקבוצה ולהוסיף לקבוצה המון רוח לחימה. "למרות התדמית שלו הוא יותר לוחם מדוגמן", אומר פרדריק הרמל, שסיקר את בקהאם בריאל מדריד. "הוא חרוץ ועובד קשה ולא מפריע למחויבויות הפרסומיות שלו לחיים הספורטיביים שלו".

 

פאביו ליקארי, כתב "הגזטה דלו ספורט", מוסיף: "בקהאם הוא שחקן שעד מהרה נהפך לשחקן חשוב במילאן. הוא אולי לא השחקן הכי טוב בעולם, אבל הוא שחקן מאוד חשוב למילאן". למה הוא חשוב למילאן? "הוא שחקן טוב שמוסיף ממד אחר לקבוצה", אומר ליקארי, ומוסיף: "ויותר חשוב, הוא שחקן ומותג שמכניס הרבה מאוד כסף למילאן. ראשי הקבוצה לא מתבלבלים ואומרים בחדרי הישיבות וגם לתקשורת שמדובר בשחקן שהופך את מילאן למועדון יותר פופולרי ומכניס".

 

בקהאם. עד 9 במרץ יוחלט היכן ישחק בקהאם. עד 9 במרץ יוחלט היכן ישחק צילום: רויטרס

 

מילאן, כך לפי חישובים של פרופ' סיימון צ'דוויק, מומחה לעסקי ספורט, תכניס כ־10 מיליון יורו משהותו בת שלושת החודשים של בקהאם במדי הקבוצה. זה החזר לא רע. אה, אבל בדיוק כאן העניינים מסתבכים.

 

פאביו אמר

 

בקהאם לא שייך למילאן. הוא מושאל לקבוצה על ידי לוס אנג'לס גאלקסי, קבוצת ליגת הכדורגל של צפון אמריקה (MLS), ואמור לחזור לארה"ב ב־9 במרץ, אלא אם כן יחליטו האמריקאים למכור אותו לאיטלקים.

 

בקהאם חתם בגאלקסי ב־2007 על חוזה לחמש שנים, שאמור להכניס לו 250 מיליון דולר, בתשלום משכורת ובהכנסות מהסכמים שיווקיים ופרסומיים שלו ושל המועדון.

 

אבל הרמה בליגת הכדורגל האמריקאית לא מספקת את בקהאם וגם את מאמנו בנבחרת אנגליה פאביו קאפלו.

 

לפי הנרי ווינטר, כתב "הדיילי טלגרף", הדבר החשוב ביותר לבקהאם זה נבחרת אנגליה, ולכן כשקיבל מקאפלו אזהרה לפיה לא יוכל לשחק בנבחרת אם לא ישחק ברמת כדורגל גבוהה, בקהאם החל לחשוב על דרך חזרה לאירופה.

 

אחרי הכל, בקהאם רוצה מאוד לשחק במונדיאל 2010 וגם לשבור את שיאי ההופעות של הכוכבים האגדיים כגון בובי מור ובובי צ'רלטון.

 

קאפלו - שלפי הדיווחים, תיווך במעבר של בקהאם מקליפורניה למילאן - אמר השבוע, לאחר שצפה בו משחק במדי קבוצתו החדשה, ש"בקהאם בכושר מצוין" וש"הסריה A היא ליגה בסטנדרטים אחרים מאשר הכדורגל האמריקני".

 

בקהאם עצמו הוסיף שהוא רוצה להישאר במילאן בגלל הרצון לשחק בנבחרת אנגליה בדרום אפריקה.

בקהאם ואישתו ויקטוריה, לאף אחד לא איכפת מהם בארה"ב בקהאם ואישתו ויקטוריה, לאף אחד לא איכפת מהם בארה"ב צילום: רויטרס

 

"אין לי שום דבר נגד ה־MLS או הכדורגל בארצות הברית, כי זה משחק שצומח", אמר, "אבל זה ייקח זמן עד שהוא יהיה ברמה גבוהה. אני רוצה להיות מעורב במונדיאל 2010, ואני מאמין שהצ'אנס הטוב ביותר שלי זה להמשיך ולשחק במילאן".

 

החיבור בין בקהאם למילאן אכן מצוין לכל הצדדים, אבל בגאלקסי וב־MLS מבקשים לצנן את ההתלהבות.

 

20 מיליון דולר?!

 

מילאן הגישה בשבוע שעבר הצעה בשווי של כ־10 מיליון דולר עבור הכוכב האנגלי, סכום גבוה במיוחד עבור שחקן בן 33, ובגלאקסי דחו אותה בתוקף.

 

 "אנחנו צריכים לסיים את הקרקס ואת גן החיות הזה", אמר טים לוויקה, הבעלים של הגאלקסי, ל"לוס אנג'לס טיימס". "הגיעה הצעה והיא נדחתה".

 

לוויקה דורש שההצעה תהיה גבוהה יותר, יותר קרוב ל־20 מיליון דולר מאשר 10, והוסיף: "מן הסתם, בקהאם מעדיף את אחת הקבוצות הטובות בעולם מאשר קבוצה שלא הגיעה לפלייאוף ה־MLS בשנתיים האחרונות אבל הוא נכס לקבוצה שלנו, אנחנו רוצים אותו חזרה. אבל אם הוא בכל זאת רוצה לעזוב, אז אנחנו צריכים לוודא שגלאקסי תרוויח מזה".

 

עדיין לא ברור אם מילאן מוכנה לשלם את 20 מיליון הדולרים עבור בקהאם, אבל השחקן עצמו מוכן לשלם מכיסו כדי להישאר באיטליה. כך לפחות לפי "הקוריירה דלו ספורט".

 

בגלאקסי לא יאמרו זאת בקול רם, אבל ייתכן שהעזיבה של בקהאם תעשה להם רק טוב. אחרי הכל, מדובר בשחקן שהרוויח פי 50 יותר משחקן MLS ממוצע - ורבים מאמינים שהוא לא הוסיף יותר מדי לליגה. "דיוויד בקהאם הוא היסטוריה", כתב גרהאם ג'ונס מ"הלוס אנג'לס טיימס". "הקרקס יעבור הלאה והתחנה הבאה שלו היא מילאן. אז מה הוא השיג ב־18 חודשים ב־30 משחקים ב־MLS? חמישה שערים, הרבה מאוד אוהדות שצורחות לעברו, הרבה מאוד מכירות של חולצות הגאלקסי, מעט יותר אוהדים וקצת באז תקשורתי".

 

למען האמת, לא היה "מעט באז תקשורתי". היה די הרבה. כלומר, כל העולם דיבר על ה־MLS, משהו שלא קרה לפני הגעתו של בקהאם. מבחינת מכירת חולצות, באמת היו הרבה מאוד - רבע מיליון חולצות לוס אנג'לס עם המספר 23 של בקהאם נמכרו עוד לפני ששיחק דקה אחת בקבוצה.

 

קשה לאמוד כמה כסף הכניס בקהאם ב־30 המשחקים שלו ב־MLS, אבל מדובר בסכומים לא מבוטלים. קבוצות אמריקנית מכרו בזכותו יותר כרטיסים למשחקים, ובזכות עליית ערך המותג של ה־MLS הצליחו להשיג חוזי חסות נאים יותר. בקהאם הכניס, לפי הערכות, לריאל מדריד, בארבע שנותיו בקבוצה, לא פחות מ־600 מיליון דולר, ולא מן הנמנע שאפקט בקהאם אחראי להכנסות של לפחות 100 מיליון דולר ל־MLS.

 

תחתוני ארמני במזוודה

 

עם זאת, בארה"ב רבים מרוצים מכך שהוא בדרך החוצה. ניק גרין, בלוגר שכותב באתר כדורגל אמריקאי, מעיר: "החתמת בקהאם היתה טעות קולוסאלית. הוא היה כישלון ושיחק תפקיד לא קטן בהפיכת הקבוצה הטובה ביותר בליגה לקבוצה הגרועה ביותר בליגה". לפי גרין, "בקהאם אמר ל־MLS מה לעשות ולא ההפך". זה, כאמור, מצב שפגע בכדורגל. ה־MLS אולי הרוויחו כסף לא רע מ־18 החודשים של בקהאם, אבל הכדורגל עצמו נפגע.

 

דימרקוס ביסלי, קשר גלזגו ריינג'רס האמריקאי, אומר ש"זו אכזבה ל־MLS לאבד את בקהאם" וש"הליגה איבדה שגריר" אבל שה־"MLS ליגה חזקה ותתמודד עם עזיבת בקהאם. יש יותר קבוצות, יותר אצטדיונים ויותר שחקנים שרוצים להגיע".

 

ויש אומרים שבגלל אשתו של בקהאם, ויקטוריה, השחקן רוצה לעזוב.

 

"בלוס אנג'לס לאף אחד לא אכפת מבקהאמים", אמר פרנק גריפין מסוכנות הפפראצי באוור־גריפין, ל"גרדיאן". "ויקטוריה רצתה להיות אישיות באמריקה אבל היא לא הצליחה והוא לא הצליח". ואז הגיעה ההצעה ממילאן ואין ספק שבירת האופנה האיטלקית טובה יותר לויקטוריה ולדיוויד.

 

בקהאם צפוי לארוז את תחתוני הארמני שלו ולעזוב את לוס אנג'לס. השאלה כעת כמה זה יעלה למילאן וכמה זה יעלה לו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x