$
עסקי ספורט

מדוע קאקה לא עבר למנצ'סטר סיטי?

כמה כסף הובטח לקאקה ולמילאן? מדוע ההעברה הגדולה בהיסטוריה של הכדורגל לא יצאה אל הפועל בסופו של דבר? האם קאקה היה עושה טוב לתדמית של אבו דאבי או לא? האם הכדורגל הוא פנטזיה או מציאות? שאלות רבות עולות לאחר שבוע מטורף למדי שעבר על עולם הכדורגל

אוריאל דסקל 10:3722.01.09
נתחיל בסוף. קאקה הודיע ביום שני השבוע שהוא לא מעוניין לשחק במנצ'סטר סיטי, מועדון הפרמיירליג שנרכש על ידי משפחת המלוכה של אבו דאבי.

 

קאקה. רוצה לריאל מדריד? קאקה. רוצה לריאל מדריד? צילום: איי פי
מדובר בהחלטה שככל הנראה די משפילה בפומבי את השיח' מאנסור, הבעלים של קרן ADUG, שהיא הבעלים של הקבוצה. למה משפילה? כי ראשי מנצ'סטר סיטי הציעו את מיטב כספם כדי להביא את קאקה לפרמיירליג, אבל בסופו של דבר זה לא קרה.

 

למה זה לא קרה? ישנם כמה סיפורים וגרסאות. הגרסה הראשונה והאמינה ביותר: קאקה הצנוע לא רצה לעזוב את מילאן ודחה הצעה למשכורת של כ־15 מיליון יורו בשנה - לא שזה קשה כל כך כשאתה מרוויח 9 מיליון יורו בשנה אבל בכל זאת... הוא הסביר את ההחלטה בכך שקיבל אהבה רבה מהאוהדים ולכן לא רצה לעזוב. "לקח לי 30 שניות להחליט", אמר. עם זאת, אתמול, דיווחו באיטליה שהוא רוצה לעבור בקיץ לריאל מדריד.

 

הגרסה שנייה, שקצת קשה יותר להאמין לה: סילביו ברלוסקוני "עצר בדקה ה־90 את המעבר" (לפי הדיווחים בכלי התקשורת האיטלקיים השייכים לנשיא מילאן). למה קשה להאמין לה? פחות משבוע לפני אמר אדריאנו גאלייני, סגן הנשיא של המאסטר בפופולריות זולה: "העולם איבד חצי מערכו, אנחנו במצב כלכלי קשה ויש חובות, ולכן צריך לשקול למכור את קאקה". בסופו של דבר אמר ברלוסקוני את מה שבוחריו ואוהדי הקבוצה שלו היו רוצים לשמוע בימים קשים: "כסף זה לא הכל בכדורגל"; אבל בסיטי אומרים שיש מסמכים שמוכיחים שמילאן הסכימה למכור את הכוכב שלה.

 

הגרסה השלישית היא הכי פחות אמינה: מנצ'סטר סיטי ביטלה בעצמה את העסקה כי לפי גארי קוק, המנכ"ל, היא "לא התאימה מכל הבחינות למועדון". אה, קוק הוסיף שבכלל לא הוגשה הצעה לקאקה, שזה שטות מוחלטת.

 

"הסכומים בלירה!?"

 

נחזור לאיך התגלגל הסיפור אחר כך. בינתיים, מה הציעה הסיטי לקאקה? ובכן, קשה לדעת בדיוק, כי גם כאן עשרות גרסאות פורסמו בהקשר להצעה זו.

 

מה שבטוח, בוסקו לייטה, אביו של קאקה וסוכנו, נפגש כמה פעמים עם ראשי מנצ'סטר סיטי והדבר אושר על ידי שני הצדדים.

 

לפי קוק, הוצע לקאקה חוזה של 12 מיליון ליש"ט לשנה אחרי מסים ובין 7 ל־8 מיליון ליש"ט של הכנסות פרסומיות - מחוזים ומהסכמים שיווקיים שתחתום מנצ'סטר סיטי. קוק, שהיה אחראי למותג מייקל ג'ורדן בנייקי, אמר לאנשי קאקה שהוא יכול להכפיל גם את ההכנסות של השחקן מחסויות ב־10 .

 

גם היו דיווחים על כך שקאקה קיבל הצעה של 15 מיליון ליש"ט לשנה במשכורות נוסף על עוד 10 מיליון ליש"ט מחסויות.

 

לפי הדיווחים מאיטליה ומאנגליה, דרש בוסקו שיהיו בחוזה כמה הבטחות וערבויות שאף אחד לא מבקש בעולם הכדורגל: שהשיח מאנסור יישאר בעלים של המועדון וימשיך להשקיע כספים. שהסיטי תעפיל לצ'מפיונס ליג בעוד שנתיים ואם לא, ישוחרר קאקה ב־65 מיליון ליש"ט. שרוביניו, חבר של קאקה בסיטי, לא יימכר. וכמובן בעלות מוחלטת על זכויות התדמית של קאקה ומשכורת של 75 מיליון ליש"ט נקיים ממס לחמש שנים.

 

אלו כמובן סעיפים שקשה מאוד לעמוד בהם אבל באבו דאבי כל כך רצו את קאקה, שהם החליטו להוריד את המכנסיים עבורו. מכאן ההשפלה הגדולה.

 

"דיברנו עם אבא של קאקה והוא אמר שהוא מאוד מעוניין בפרויקט ובפוטנציאל שלו אבל ברגע שדיברנו על היבטים פיננסיים, הוא שכח מהדברים האחרים", אמר קוק והוסיף שהוא "מאוכזב מכך שאבא שלו רצה עוד ועוד כסף". קוק גם אמר שעם קאקה עצמו הוא לא דיבר, "אז לא הוא דחה אותנו". שזה שטויות, כי מן הסתם בוסקו העביר את המידע לבנו.

 

מה הציעו תמורת קאקה? גם כאן יש כמה גרסאות.

 

ב־15 בדצמבר יצר קוק קשר ראשוני עם מילאן. "אני רוצה להיות הכי ישיר בעניין", אמר קוק לאדריאנו גאלייני בשיחת טלפון. "אנחנו רוצים את השחקן הכי טוב שלכם, ואני מתקשר כדי לשאול כמה אתם רוצים לקבל עבורו".

 

גאלייני אמר שהוא ידבר עם ברלוסקוני ובאותו יום שלח פקס למשרדו של קוק. "קאקה יהיה משוחרר להצטרף למנצ'סטר סיטי אם תעבירו לנו סכום של 200 מיליון". קוק שלח פקס חזרה: "זה בלירה?".

 

מבחינת הסיטי היה די בזה שהיה על מה לדבר ושקוק שוחח עם השיח מאנסור, כדי לסגור את העניינים בתוך המועדון.

 

מה עם ישו?

 

ההצעה הרשמית הראשונה לראשי מילאן הוגשה ב־13 בינואר על ידי משלחת של ארבעה חברי הנהלת מנצ'סטר סיטי לאדריאנו גאלייני ולארנסטו ברונזטי, מנכ"ל הקבוצה. היא עמדה על כ־91 מיליון ליש"ט. לאחר מכן עלתה ל־107 מיליון ליש"ט. במילאן דיברו על סכום של 100 מיליון יורו ובוסקו הוסיף שההצעה עמדה בכלל על כ־120 מיליון יורו. ב"אובזרבר" דיווחו אנשיו של מאנסור שההצעה לא עברה את ה־60 מיליון ליש"ט.

 

בכל אופן, בסיטי דיווחו על "ווייבים חיוביים" ובעיתונות הערבית כבר נחתם שקאקה הסכים להצטרף לקבוצה. אבל לקראת סיום הסאגה סיפר קוק שהיחס של מילאן השתנה ב־180 מעלות.

 

הפגישה שבה נפל הכל היתה ביום שני. היא התקיימה במשרדים של עורכי הדין של מילאן, וקוק סיפר: "הם סגרו אותנו בחדר ללא אוכל או שתייה. היינו מתים מרעב כשהכל נגמר. הם נתנו לנו קפה, אז זה לא הוגן להגיד שלא היה כלום אבל הכנסת האורחים לא היתה הכי טובה".

 

אגב, הסכומים האדירים היו אמורים לספק גם כ־28 מיליון ליש"ט למתווכים - לסוכנים ולדומיהם.
נשיא מילאן, סילביו ברלוסקוני. קיבל את ההצעה? נשיא מילאן, סילביו ברלוסקוני. קיבל את ההצעה? צילום: בלומברג

 

בסך הכל, לפי כל ההנחות, סכום העסקה - כולל המשכורת של קאקה - עמד על כ־245 מיליון ליש"ט.

 

היחיד שלא היה אמור לראות כסף מכל העניין הזה הוא מי שקאקה אומר תמיד שהוא שייך רק לו. קאקה משחק תמיד בחולצת טי שירט שעליה הכיתוב "אני שייך לישו" (I belong to Jesus) מתחת לחולצת המשחק שלו. אבל סביר להניח שהבן של הנגר מנצרת לא היה רואה גרוש מעסקת העברת השחקן הגדולה בכל הזמנים אלא אם כן היה קאקה משקיע עוד יותר בכנסיות האוונגליסטיות שמקבלות ממנו תמיכה כבר שנים רבות.

 

שאלות פילוסופיות

 

מאז ההדלפה על המשא ומתן, באמצע ינואר, החל דיון עקרוני על איך כדורגל עובד ומה תפקידו של הכסף בכדורגל המודרני.

 

בימים שבנקים קורסים, שעשרות חנויות וברים נסגרים על בסיס יומי ושמאות אלפי אנשים מאבדים את מקום העבודה שלהם בעולם בכלל ובבריטניה בפרט - קצת קשה לקבל את העובדה שמציעים לכדורגלן, בסופו של דבר בדרן, 500 אלף ליש"ט בשבוע.

 

היו פרשנים שדיברו על כך שסכומים כאלו בזמנים האלה הם "מגונים" ו"הורסים את הכדורגל".

 

הכדורגל תמיד "נהרס" על ידי הכדורגל מאז הימים שבהם החליטה ההתאחדות לכדורגל לבטל את האיסור לשלם לשחקנים עוד בתחילת המאה ה־20, שאז הוחלט שאפשר לשלם להם אבל רק עד 4 ליש"ט בשבוע.

 

"הכדורגל נהרס" גם כאשר השחקן הראשון "נרכש" על ידי מועדון: ב־1904 עבר שאנדי מקומבי מסאנדרלנד לניוקאסל תמורת 700 ליש"ט אבל רומן אברמוביץ' הגיע לצ'לסי והוציא סכומים אדירים כדי לבנות מועדון כדורגל ראוי.

 

היו הרבה קולות הגיוניים שדיברו על "הרווח" או "ההפסד" מרכישת קאקה בסכום המדובר.

 

היו פרשנים שתהו: "איך אוהדים יכולים להתחבר לשחקן שמרוויח בשבוע מה שהם לא ירוויחו כל החיים שלהם?".

 

על הטענה האחרונה השיב מרטין סמואל מ"הדיילי מייל": "באותה הדרך שהם מתחברים לפול מקרטני, שמרוויח 40 מיליון ליש"ט בשנה ועדיין עושה מוזיקה שאנשים מתחברים אליה".

 

בניגוד לקאקה, שאמור היה להרוויח בשנה סכום ששווה ל־25% מההכנסות של הסיטי בעונה ולעלות לה סכום השווה כמעט כפליים מההכנסה השנתית של המועדון, פול מקרטני מרוויח את הכסף שהוא עושה.

 

וזה ההבדל הגדול. השאלה היא אם מועדון צריך לחיות לפי "היכולות הטבעיות שלו" או לקבל השקעה חיצונית.

 

ארסן ונגר, מנג'ר ארסנל, אמר: "אני מאמין שאם מועדון יכול לייצר די כסף באמצעות הניהול שלו כדי לרכוש שחקן ב־100 מיליון ליש"ט, אז זה מוסרי. אבל אם ההוצאה באה מבחוץ זה משהו אחר. אני מאמין שמועדון כדורגל צריך לחיות מיכולותיו הטבעיות. אנגליה מאבדת 3,000 עבודות כל היום ויהיו לכך השפעות גם על המשחק. כסף כזה יכניס עכשיו את עולם הכדורגל לאינפלציה. סיטי לא חיה בעולם האמיתי".

 

על כך ענה נואל גאלגר, גיטריסט וסולן להקת אואזיס ואוהד מנצ'סטר סיטי: "שוונגר והכדורגל הסוציאליסטי שלו ילכו להזדיין! שילכו להזדיין הערכים. שילכו להזדיין כל מי שאומר שהמועדון יאבד את הזהות שלו. איזה זהות?! להיות מסריחים 30 שנה?!".

 

ריצ'רד וויליאמס מ"הגארדיאן" היה מעט יותר עדין בוויכוח עם ונגר.

 

"אני חושב שסיטי יכולים לראות 'רווח' מהוצאה כזו, כי הבאת קאקה היתה מעלה את המעמד שלהם בעולם הכדורגל באופן מיידי", כתב. "היא היתה עוזרת להם להביא שחקנים ברמה הגבוהה ביותר ביתר קלות וכמובן גם מעלה את הפרופיל של המועדון ואת הכנסותיו".

 

אבל האם יש בכלל שחקן כדורגל שיכול להחזיר הוצאה כזו?

 

 

ליאו מסי. המטרה הבאה? ליאו מסי. המטרה הבאה? צילום: אי אף פי

 

פנטזיה מציאותית

 

האם סאגה דומה תתרחש בעתיד? סביר להניח שכן. הרי בסיטי מדברים על כך שהם רוצים את ג'ון טרי, כריטסיאנו רונלדו, ליאו מסי ומי לא.

 

אולם השיח מאנסור, שרכש את מנצ'סטר סיטי כדי לקדם את אבו דאבי בעולם, אבל כשהוצאה כספית גדולה כל כך מלווה במילים כגון "מגונה", "וולגרית", "נוראית", היא אינה מקדמת את מותג אבו דאבי בדרך הרצויה.

 

אגב, בעקבות המקרה נשמעו קריאות לתקרת שכר ולתקרת סכום העברה בכדורגל. מוחמד אל־פאייד, יו"ר פולהאם, אמר: "צריך תקרת שכר ותקרת סכום העברה, כי הסכומים יכולים להיות מטורפים אם אין עליהם תקרה".

 

פנטזיה היתה מילה שחזרו עליה פעם אחר פעם בסאגת קאקה. וכאן עולה שאלה מאוד מהותית: האם כדורגל הוא פנטזיה? אסקפיזם מוחלט? האם היה עולה על הדעת שבכל תעשייה כלשהי יקבל עובד חברה 25% מהכנסותיה? האם מועדון צריך לקיים את עצמו כמו עסק או לחיות באשליה? מה טוב לו יותר? מה טוב לנו, האוהדים, יותר? האם לא נישאר מאוהבים במשחק גם כשחקנים יעלו "רק" 15 מיליון ליש"ט ולא יהיה שחקן שמרוויח בשבוע מה שכל אדם רגיל אינו מצליח להרוויח בכל חייו?

 

אלו שאלות מהותיות שעולות כאשר הכסף בכדורגל מדבר חזק יותר מהכדורגל עצמו.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x