$
עסקי ספורט

וועדת סנדלר-בורוביץ': יותר הקצבות ממשלתיות לענפי ספורט קטנים, פחות לכדורגל

הוועדה, שקבעה את אמות המידה לחלוקת ההקצבות של המועצה להסדר הימורים בספורט, הציבה עקרונות לפיהם ענפי ספורט הישגיים יותר ברמה הבינלאומית יזכו לתמיכה כספית גדולה יותר

אוריאל דסקל 17:4120.01.09

הקצבת המדינה להתאחדות הכדורגל, ענף הספורט הפופולארי ביותר, עשויה לרדת בכ-40% אם תאמץ המועצה להסדר ההימורים בספורט את המלצות וועדת סנדלר-בורוביץ' שפורסמו היום.

 

לפי אמות המידה לחלוקת ההקצבות לספורט הישראלי אשר נקבעו בוועדה, איגודים והתאחדויות מוצלחות יותר ברמה ההישגית הבינלאומית – כגון התאחדות השייט, איגוד הג'ודי, איגוד הכדורסל וההתאחדות לספורט נכים – יזכו לצמיחה משמעותית בתמיכה הכספית הממשלתית.

 

הוועדה שמינה ח"כ אופיר פינס, לשעבר שר התרבות והספורט, לפני כשנתיים קבעה אמות מידה וקריטריונים להקצבות מועצת ההימורים.

 

המסקנות הועברו היום לעופר פרי, מנכ"ל מועצת ההימורים, שאמר כי "יו"ר הדירקטוריון של המועצה יעבור וינתח את המסקנות". פרי יצטרך להעביר את ההמלצות של הוועדה בדירקטוריון, הכולל בין השאר גם את אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות לכדורגל.

 

איזי בורוביץ', מנכ"ל אל-אל לשעבר ויו"ר הוועדה אמר כי: "הוועדה תיתן כלי עבודה שיאפשר העברת כספים נכונה יותר וצודקת יותר בין האיגודים והתאחדויות הספורט".

 

הכותרת הראשית היא שהכדורגל עשוי להיפגע, לפחות בכל הקשור להקצבות שהוא מקבל מהמועצה להסדר ההימורים בספורט. כך לפי סימולציות שערכו חברי הוועדה. בעוד שלפי אמות המידה הקיימות, הכדורגל מקבל כ-19 וחצי מיליון שקל, על פי הסימולציה יקבל הכדורגל  11 מיליון שקל, ירידה של 40%.

 

בכל מקרה, הירידה הזו לא תאומץ בשנתיים הראשונות לקבלת המסקנות. בוועדה דרשו להבהיר שלא מדובר על החלטה בקיצוץ בספורט זה או אחר אלא בעקרונות לפיהם יחולקו הקצבות הספורט.

 

"האיגוד שינוהל בצורה טובה יותר יזכה ליותר כסף", סיכם ד"ר פליקס לבד, חוקר ספורט שהיה חבר בוועדה. "מי שלא טוב ייפול גם אם הענף אולימפי. מי שטוב, ומקדם את תרבות הספורט, ימשוך רבבות ויביא למדינת ישראל שם טוב בעולם, יקבל יותר כסף".

 

"הוועדה מקווה שההמלצות שלה יעזרו בתמיכה בתשתיות ספורט אנושיות", אומרת מורן ברק, עיתונאית ספורט וחברה בוועדה. יעל ארד, חברה בוועדה זוכת המדליה האולימפית הראשונה הוסיפה ש"חלק מהקריטריונים לתקצוב לפי אמות המידה מ-1948".  

 

עופר פרי. "עקרונות חדשניים" עופר פרי. "עקרונות חדשניים" צילום: ראובן קפוצינסקי

 

הוועדה פרסמה שישה עקרונות לפיהם נקבעו אמות המידה לתקצוב ענפי הספורט.

 

* הגדרה מחדש של אופן הזכאות וההקצבות של מבנה הספורט בישראל. המטרה היא שתהיה יותר השקעה לעומק הספורט בענפים בעלי פוטנציאל הישגי.

 

* העמדת פעילות הספורט בגילאי נוער במרכז הבמה. "שינוי תפיסתי במחשבה" לפי ברק. לפי הוועדה, אגודה או מועדון שלא ישקיעו בנוער לא יוכלו להיות מתוקצבים. לפי חברי הוועדה ההקבצות לקבוצות נוער יעלו באופן משמעותי. "השקעה בנוער תהיה קטליזאטור לקבלת הקבצות נוספות, איגודים ירצו להשקיע יותר בנוער", לפי ברק.

 

* הגדלת התמיכה בפריפריה, בספורט נשים ובאוכלוסיות חלשות ובעלות צרכים מיוחדים כדי לפתח עיסוק בספורט בקרב כל האוכלוסייה.

 

* חלוקת התקציב רק על פי קריטריונים של הישגיות, השקעה בנוער, ניהול נכון ופופולאריות ענף הספורט.

 

* בידול בין הענפים האישיים והקבוצתיים ויצירת סל הכנסה סגור לכל ענף.

 

* מתן מענה לענפים שאינם עומדים בתנאי הסף על מנת לאפשר להם להתפתח בהתאם למדיניות החדשה.

 

בורוביץ' ביקש להבהיר שתהיה תקופת הסתגלות לכל האיגודים והאגודות.

 

ראלב מג'אדלה, שר הספורט, ביקש מעופר פרי לנסות וליישם את החלוקה כבר בתקציב של שנת 2009. עופר פרי הוסיף: "העקרונות נראים מעניינים וחדשניים. נצטרך ללמוד את זה יותר טוב כדי לראות מה הם עושים בסופו של דבר. כולנו רוצים שהספורט הישראלי יתנהל בצורה יותר מקצועית ויעילה". פרי צפוי לעמוד מול התנגדות להמלצות מצד ההתאחדות לכדורגל.

 

מההתאחדות לכדורגל נמסר בתגובה להמלצות הוועדה "מדובר בהמלצות בלבד שמליאת מועצת ההימורים אמורה לדון בהן אך בהחלט אינה חייבת לקבלן. כולם צריכים לזכור שבשבועות בהם לא שוחק כדורגל כאן היתה ירידה דרסטית בהכנסות המועצה. לא רק שלא נסכים לקיצוץ בתקצוב קבוצות הכדורגל וההתאחדות, דבר שיפגע באופן ישיר בספורט הפופולארי בישראל, אנו נילחם ונבקש את תוספת התקצוב המוצדקת על פי כל קריטריון".   

 

הוועדה לא דנה בכל הקשור לתשתיות ספורט וההקצבות של המועצה לתוכן.

 

חברי הוועדה: מורן ברק, עיתונאית ספורט ומאמנת כדורסל. יעל ארד, זוכת המדליה האולימפית הישראלית הראשונה, מיכאל איילון מאיגוד השייט, עו"ד יוסי שפרלינג, שייצג מספר רב של גורמים בעולם הכדורגל. עו"ד דויד אטיאס, שגם כן בעל ניסיון בעולם הכדורגל. אחמד נטור עזיז, מאמן שחייה, גם כן היה חבר בוועדה וגם האתלט לשעבר רפי יער וד"ר פליקס לבד כאמור. אורי חרל"פ היה מרכז הועדה מטעם מנהל הספורט.

 

מג'אדלה אמר בסיום: "הוועדה מונתה על פי חוק ואנחנו שמרנו על העצמאות שלה בגאווה. זה הזמן להודות לכולם וחשוב לנו שיובן באופן מוחלט חשיבותה של עצמאות זו. הוועדה התייחסה לפריפריה ולשכבות החלשות.  ברור שתהיה חוסר שלמות, אי אפשר תמיד לגרום לכולם להיות מרוצים. הוועדה הזו תמשיך ללוות את המלצותיה, שום דבר לא נעול. אני עדיין מקווה שההמלצות יכנסו לתוקף ב-2009 ומוטב שזה יהיה מוקדם לטובת הספורט הישראלי".

 

במועצה להסדר ההימורים בספורט יבחנו את המלצות הוועדה בחודשים הקרובים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x