שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
עסקי ספורט

"הרגולציה מגבילה אותנו ופוגעת בספורט"

עופר פרי, מנכ"ל מועצת ההימורים בספורט, חושף בפעם הראשונה על מה מהמר הישראלי ואת האסטרטגיה החדשה לתחרות עם ההימורים הבלתי חוקיים

אוריאל דסקל 09:5521.12.08

אבנר קופל, יו"ר מינהלת הליגה בכדורסל, בטוח שפגיעת המיתון בספורט הישראלי תהיה מינימלית כיוון שרוב הכסף בספורט מגיע מהמועצה להסדר ההימורים בספורט ובזמנים קשים ההימורים לא נפגעים. "אנשים מחפשים את הכסף הקל, והימורים מספקים להם את זה", אמר קופל בפאנל "כלכליסט". "לכן ההכנסות של המועצה לא ייפגעו".

 

זו הנחה שלאבנר קופל לא כדאי לעמוד מאחוריה או מתחתיה כי היא קורסת ברגע שרואים את הנתונים על הימורי הספורט בישראל.

 

מועצת ההימורים רשמה ירידה של 12% בהימורים מאז טורניר היורו ביוני 2008 ובסך הכל ירידה של 3% בהכנסה השנתית. חשוב לציין שמדובר בשנה שבה התקיים טורניר גדול בקיץ (הכנסות המועצה מהיורו עומדות על 100 מיליון שקל לפחות), כך שירידה של 3% בהכנסות היא נתון מאוד לא מעודד.

עופר פרי. חייבים לאשר לנו להיכנס לתחומי ה'לייב בטינג', הסלולר ומרוצי הסוסים" עופר פרי. חייבים לאשר לנו להיכנס לתחומי ה'לייב בטינג', הסלולר ומרוצי הסוסים" צילום: ראובן קפוצינסקי

 

הוכחה נוספת לכך שהמיתון אכן משפיע על המהמרים היא שב"אוקטובר השחור" היתה ירידה של 16% בהכנסות. "למעשה, הירידה בהכנסות שלנו היתה אחת הסימנים הראשונים של המיתון", אומר עופר פרי, מנכ"ל מועצת ההימורים, בראיון ל"כלכליסט", "כי היא החלה כבר באוגוסט. נוסף על כך, עשיתי בדיקה וגם בשנת המיתון האחרונה, 2002, דיווחו לי שהיתה ירידה בהימורים".

 

אבל המיתון הוא לא הסיבה היחידה לירידה בהכנסות מועצת ההימורים. פרי, מאז נכנס לתפקידו באוגוסט, נאלץ להתמודד עם נתונים לא מעודדים בקשר למהמר הישראלי. נכון להיום, פחות מחודש לתחילת 2009, הכנסות מועצת ההימורים בשנת 2008 עומדות על 1.505 מיליארד שקל. בשנת 2007 נהנו במועצה מהכנסות שיא של 1.578 מיליארד שקל.

 

איך אפשר להסביר את הירידה?

"קודם כל, כמו לכולם, גם למהמרים יש פחות כסף", אומר פרי. "כמו שלאנשים יש פחות כסף לשחק בשוק ההון, אז יש להם פחות כסף להמר. הסבר שני: ייתכן שהשנה ליגת האלופות, שהיא אחד ממנועי ההימורים הגדולים שלנו, פחות אטרקטיבית. אנשי המקצוע שלנו מסבירים שחלק מקבוצות הדגל של הצ'מפיונס ליג (מילאן, למשל) לא מתחרות השנה וזה משפיע על ההימורים כאן".

 

מאבק קשה

 

כדי להבין את כוחה של הצ'מפיונס ליג בקרב המהמר הישראלי, צריך להביט בנתונים שוב. הכנסות המועצה מתחלקות כך: 82% מהן ממשחק הווינר ו-18% ממשחק הטוטו.

 

68% מהמהמרים שמים כסף על כדורגל עולמי - צ'מפיונס ליג, ליגות שונות, טורנירים וכו'. בווינר - 75% מהמרים שמים כסף על הכדורגל העולמי. חוסר עניין בצ'מפיונס ליג הוא לא בעיה רק של אופ"א או של ערוץ הספורט - בעל זכויות השידור שלה ליגה - הוא גם בעיה של הווינר.

 

"הקהל הישראלי מגלה ביטחון בליגות הכדורגל העולמיות", אומר פרי. "הוא חשוף להן ולמידע עליהן באינטרנט".

הערת צד לעורכי אתרי הספורט ומדורי הספורט: הווינר, שהוא אחד המפרסמים הבולטים במדורי הספורט ובאתרי הספורט, מקבל את רוב הכסף מהכדורגל העולמי, שלו מקדישים במדורים ובאתרים הישראליים מעט מאוד מקום ביחס למקום שהם מקדישים להדלפות מחדרי ההלבשה של מ.ס אשדוד או לתלונות של מקורבים והשערות של סוכנים.

 

בכל מקרה, בוא נחזור לגורמים לירידה בהכנסות המועצה. מה עוד גורם לירידה בהכנסות מועצת ההימורים?

"אנחנו עדים לעלייה בהימורים הלא חוקיים באינטרנט. יש חוקים ברורים נגד זה אבל מערכת האכיפה לא עושה דבר בנידון. אנשים צריכים להבין שזה לא חוקי להמר בישראל - גם אם השרת במקום אחר בעולם - דרך האינטרנט. רק למועצת ההימורים יש את האפשרות החוקית להנהיג הימורי ספורט בישראל ובכל זאת אנחנו רואים אתרים, שממוקמים במקום אחר, ופונים לקהל הישראלי בניגוד לחוק. זה, כמובן, לוקח כסף רב ממועצת ההימורים ובסופו של דבר גם מהספורט הישראלי".

 

העניין פשוט מאוד. במועצת ההימורים טוענים שהמשך המצב הקיים יביא לירידה נוספת בהכנסות המועצה. פגיעה בהכנסות המועצה תביא בהכרח לפגיעה בהקצבות לספורט הישראלי - איגודים ותשתיות. "מדובר בפגיעה ישירה וחמורה במדינה ללא מענה של המדינה", אומרים במועצה.

פרנק למפרד, צ'לסי. 75%  מההימורים בווינר הם על כדורגל עולמי פרנק למפרד, צ'לסי. 75% מההימורים בווינר הם על כדורגל עולמי צילום: בלומברג

 

ליברליזציה של החוקים נגד הימורים לא חוקיים יכולה אולי לעזור, אבל היא עשויה לגרור פולמוס ציבורי גדול מדי עבור הפוליטיקאים הפחדנים בישראל, ולכן ייתכן שעדיף פשוט לעדכן את החוקים שנוגעים לגוף היחידי שמוסמך להנהיג הימורי ספורט בישראל - המועצה להימורים בספורט.

 

מה עושים?

"העבודה היא מול הרגולטורים", אומר פרי. "כיום למועצה מותר לבצע הימורים רק על כדורגל וכדורסל. זו הגבלה שהאחראית לה היא המדינה - משרד האוצר ומשרד התרבות והספורט".

 

בעולם תחרותי כמו עולם הימורי הספורט זו הגבלה המקשה על מועצת ההימורים להתפתח ובהרבה מובנים גורמת להתפתחות שוק ההימורים הלא חוקיים בישראל - שוק שמגלגל, לפי הערכות המשטרה, כ־11 מיליארד שקל בשנה. יש לציין, שענף ההימורים הלא חוקיים הוא אחד ממנועי הפשע המאורגן בישראל.

 

תוכנית ברורה

 

"תראה למשל את ויקטור צ'אנדלר", אומר פרי. "האתר שלו פונה לגולש הישראלי. זה בניגוד לחוק. יש בו פרשנויות בעברית ואפשר להמר בו על הכל: בייסבול, גולף, טניס, מירוצי כלבים, סוסים, סנוקר, פוליטיקה, פורמולה 1, קריקט וכו'. באתר של הטוטו, לעומת זאת, אפשר להמר רק על כדורסל וכדורגל. עם זה אנחנו מתחרים מול יותר מ-300 אתרים אחרים, שאנשים בישראל יכולים להיכנס אליהם, להמר בתוכם ולרוב לא לדעת שהם עושים דבר עבירה. אנחנו מפסידים במערכה בגלל הרגולציה. בגלל ההגבלות שלנו כסף של ישראלים הולך במקרה הטוב לאתרים פרטיים ובמקרה הגרוע לפשיעה. וזה כסף שהספורט בישראל מפסיד".

 

לפרי תוכנית ברורה לגבי מאבק - ישיר ולא ישיר בהימורים הלא חוקיים ותוכנית ברורה להביא לצמיחה בהכנסות המועצה.

 

"ראשית, צריך להמשיך טיפול בצורה רצינית בהימורים לא חוקיים. שנית, נעבוד על הגדלה של כמות וגיוון המשחקים בטוטו והכנסת ענפים חדשים למשחקים - מירוצי סוסים, מירוצי מכוניות, טניס ועוד".

 

פרי שם דגש מיוחד על הנקודה הבאה: "חייבים לאשר לנו להיכנס לתחומי ה'לייב בטינג', הסלולר ומירוצי הסוסים - לכל אתרי ההימורים יש את האפשרויות הללו. גם לאתרי מועצות ההימורים הממשלתיות בעולם יש את האופציה הזו וזה מנוע הכנסה משמעותי. אם לא נכניס את זה, נאבד עוד ועד לקוחות, והספורט בישראל יאבד הכנסה".

 

פרי מתכנן גם להגדיל את ערוצי ההימורים ולקבל אישר להיכנס לשוק ההימורים בסלולר נוסף על עיצוב מחדש ושדרוג של 1,500 חנויות ההימורים. פרי נכנס למועצה בתקופה מאתגרת מבחינה כלכלית במדינה בכלל ובמועצה בפרט. אם יצליח לשנות את הרגולציה ולדחוף לשינויים הנדרשים, ייתכן וייצא מהמשבר הנוכחי - וסליחה על שימוש במשחק המילים המתבקש - כווינר אמיתי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x