$
עסקי ספורט

פרויקט "כלכליסט": כמה עמוק הכיס של הספורטאי הישראלי?

הכדורגלן הישראלי מרוויח 32 אלף שקל בממוצע בחודש, אבל משתלם יותר להיות כדורסלן ישראלי במכבי תל אביב, שאצלה מרוויחים 70-150 אלף שקל בחודש. שאר הכדורסלנים הישראלים מסתפקים במשכורת שנעה בין 5,000 ל־20 אלף שקל בחודש. ומה עם שחקני הכדוריד והכדורעף הישראלים? הם באים מאהבה וצריכים עוד עבודה כדי לגמור את החודש

אביתר לנג 07:1527.11.08

בפאנל מנהלי הספורט של "כלכליסט" אמרו ראשי הקבוצות והליגות שהדבר הראשון בספורט שייפגע בעקבות המשבר העולמי הוא משכורת הספורטאים. "נצטרך לצמצם באופן משמעותי את שכר השחקנים", אמר מוני הראל, הבעלים של הפועל תל אביב; ואבנר קופל, יו"ר מינהלת ליגת העל בכדורסל, הוסיף: "כמו בכל תעשייה, גם בספורט הנפגעים הראשונים יהיו העובדים".

 

ראשי הליגה לא הצטערו על כך. מבחינתם שכר השחקנים מופקע ממילא, והמיתון יכניס את כולם לפרופורציות הנכונות. "אני חושב שהמיתון יהיה טוב לספורט", אמר איזי שרצקי, יו"ר עירוני קריית שמונה מליגת העל.

 

לפני הקיצוץ הגדול בדק "כלכליסט" את ממוצע השכר של הספורטאי הישראלי במשק הספורט, בענפי הכדור הפופולריים בישראל. את הנתונים אספנו מכמה מקורות: השחקנים עצמם, מערכות הבקרות התקציביות של הענפים, סוכני שחקנים, מאמנים ונציגי ארגוני השחקנים. לאחר איסוף הנתונים הם עובדו ואושרו על ידי האנשים המובילים בתחום.

 

המספרים הם בשקלים ובשכר ברוטו לחודש מתוך עונה שלמה בת 10 חודשים, ונוגעים לשחקנים הישראלים בלבד ולא לספורטאים הזרים.

 

הממצאים לא מפתיעים. ההבדל בין משכורת של כדורגלן לזו של שחקן כדורעף, לדוגמה, רק ממחיש את הפער האדיר בכל הנוגע לספורט מקצועני. כדורגלן ישראלי ממוצע משתכר 32 אלף שקל בחודש, פי שניים מרוב שחקני הכדורסל בישראל וכמעט פי שמונה משחקני כדורעף וכדוריד.

 

שכר שחקן בליגת טוטו בכדורגל עומד על 32 אלף שקל בחודש. באופן לא מפתיע, הכדורגלנים עומדים בראש מצעד מקבלי השכר הגבוה בשוק הספורט. בליגת העל משחקים 209 שחקני כדורגל ישראלים.

 

בין הכדורגלנים אין ספק ששחקני בית"ר ירושלים הם המרוויחים הגדולים ביותר. שחקן ישראלי באלופה מרוויח 41 אלף שקל בממוצע בחודש. זה נתון שבוודאי ישתנה בעקבות ההבטחות/איומים של ארקדי גאידמק לקצץ בתקציב הענקי של בית"ר ירושלים.

 

שניידר. האם שחקניו יתמקמו במקום הראשון בטבלת השכר? שניידר. האם שחקניו יתמקמו במקום הראשון בטבלת השכר? צילום: טל שחר

במקום השני מכבי תל אביב, ששייכת לאוליגרך השני של הליגה, אלכס שניידר, שמשלמת לשחקנים הישראלים שלה 37 אלף שקל בחודש. אחריה מכבי חיפה, של יעקב שחר, שמשלמת 36 אלף שקל בממוצע בחודש לשחקן הישראלי בירוק. שחקני הפועל תל אביב במקום הרביעי, עם שכר ממוצע של 34.5 אלף שקל בממוצע בחודש, ובמקום החמישי מכבי נתניה שבה השכר הממוצע לשחקן ישראלי הוא 33 אלף שקל בחודש.

 

בשאר הקבוצות השכר הממוצע של כדורגלן עומד על כ־16 אלף שקל. בליגה הלאומית המשכורות כבר הרבה יותר צנועות. שחקן ישראלי בליגה הלאומית מרוויח 11 אלף שקל בממוצע בחודש.

 

אף על פי שהנתונים מצביעים על כך ששחקנים בליגת העל מרוויחים הרבה מאוד, בייחוד בבית"ר ירושלים, השחקנים עצמם חושבים שהם צריכים להרוויח יותר. "קודם כל, אני חושב שאנחנו צריכים לקבל יותר כסף", אומר שחקן בית"ר ירושלים שמעדיף להישאר בעילום שם. "דבר שני, הכל כמובן מתחיל ונגמר בהשקעה של ארקדי גאידמק בקבוצה, ואני אשקר אם אני אגיד לך שאני לא רוצה שהוא יישאר".

 

סוכן שחקנים בכיר מנסה להסביר את השכר הממוצע בשוק השחקנים הישראלים: "השחקנים הישראלים בבית"ר מרוויחים בממוצע יותר מהשחקנים של מכבי תל אביב, בעיקרון בגלל הארכות החוזים של שחקנים כמו ברק יצחקי ואבירם ברוכיאן. רוב הכסף של בית"ר משולם דווקא לשחקנים הזרים".

 

מהנתונים שאסף "כלכליסט" עולה שגם המאמן הישראלי לא נשאר מקופח. שכרו הממוצע של מאמן בקבוצות הגדולות עומד על 34 אלף שקל בחודש. בשאר הקבוצות השכר הממוצע עומד על 22 אלף שקל בחודש.

 

מכבי ת"א וכל השאר

 

בכדורסל הסיפור שונה לגמרי. מספר השחקנים הישראלים (97) נמוך ממספר הכדורגלנים, וליגת העל מחולקת לשני חלקים לא שווים בעליל: מכבי תל אביב ושאר הליגה.

 

הנהלת מכבי ת"א בכדורסל. יש את מכבי ויש את כל השאר הנהלת מכבי ת"א בכדורסל. יש את מכבי ויש את כל השאר צילום: ראובן שוורץ

 

ההפרשים כמובן ניכרים מאוד, וממשיכים לבשר לנו שהקבוצה של שמעון מזרחי היא ברמה אחרת משאר הכדורסל הישראלי, למרות אובדן האליפות להפועל חולון.

 

בחלק זה הנתונים רשמיים, באדיבות ארגון השחקנים והיו"ר ניר אלון.

מתברר שכ־29% מהכדורסלנים הישראלים בליגת העל מרוויחים כ־5,000 שקל בחודש. 41% מקבלים משכורות שנעה בין עשרת אלפים ל־20 אלף שקל בחודש. ה־30% הנותרים הם העשירים שבכדורסלנים הישראלים, שרובם שחקני מכבי תל אביב.

 

אותם 30% מתחלקים כך: 18% מהם משתכרים 70 אלף שקל בחודש. ה־12% הנותרים, כולם שחקני מכבי תל אביב, מקבלים 150 אלף שקל בחודש בממוצע, שזה כאמור הרבה יותר מכל כדורגלן ישראלי. שכרו של כדורסלן בליגה הלאומית עומד על 6,400 שקל בחודש בממוצע. ראוי לציין שהחוק מחייב את כל הקבוצות בליגה הלאומית להעסיק לפחות ארבעה שחקנים בגיל צבא, שכידוע לא מקבלים משכורת גבוהה במיוחד. לכן גם תקציב קבוצה בליגה לאומית הוא אפילו לא שמינית מתקציב של קבוצת צמרת בליגת העל.

 

ומה קורה אצל מאמני הכדורסל בארץ? גדי קידר, המאמן הישראלי של נבחרת הולנד, אמר לא מזמן שיש מאמנים בליגת העל שמרוויחים 4,000 שקל בחודש. הוא קצת הגזים, לפחות לפי יו"ר גבעת שמואל מוטי אמסלם, שאומר כי אין מאמן שמוכן לקבל פחות מ־15 אלף שקל נטו.

 

כך או כך, מבדיקת "כלכליסט" עולה ששכר ממוצע של מאמן בליגה הוא 17 אלף שקל בחודש ברוטו. "אין ספק שמעמדו של הכדורסלן הישראלי ושכרו עלו בעקבות החוק הרוסי", אומר ניר אלון, יו"ר איגוד השחקנים. "אבל את הסכומים הגדולים מרוויחים מן הסתם שחקני מכבי תל אביב".

 

לא באותה הליגה

 

דרבי ראשל"צ בכדוריד. 8,500 שקל לחודש לשחקן דרבי ראשל"צ בכדוריד. 8,500 שקל לחודש לשחקן צילום: ראובן שוורץ

עוד שני ענפים שבהם נבדק השכר - כדורעף וכדוריד - רחוקים מאוד מהכדורסל ומהכדורגל. בקבוצות הקטנות בליגת הכדורעף משכורת שחקן נעה בין 3,000 שקל ל־5,000 שקל בחודש. בקבוצה גדולה, כגון מטה אשר, מכבי תל אביב, הוד השרון וקריית אתא, המשכורות נעות בין 6,000 שקל ל־9,000 שקל בחודש.

 

חשוב לציין שבשונה משאר הענפים, בכדורעף השחקנים מקבלים שכר רק עבור שמונה חודשי עבודה ולא עבור עשרה.

המצב בכדוריד לא טוב יותר.

 

השכר הממוצע של שחקן כדוריד ישראלי עומד על 4,500 שקל בחודש. בהפועל ובמכבי ראשון לציון המשכורת גבוהה הרבה יותר, ומגיעה ל־8,500 שקל בחודש. כך גם באס"א תל אביב, הצלע השלישית בשלוש קבוצות הכדוריד הגדולות בישראל.

 

שכרם של מאמני הכדוריד והכדורעף הוא 8,500 שקל בחודש. "אנחנו עובדים לא פחות שעות, ומשקיעים לא פחות מהמאמנים בענפים האחרים", אומר מאמן כדוריד בכיר. "לצערי הענף שלנו עני ואין הרבה משאבים, אבל גם בגלל זה יש בו, לדעתי, הרבה יותר ערך לספורט ולסמל, כי כולם פה עושים את זה מאהבה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x