$
עסקי ספורט

מכבי ת"א חורגת מהתקציב כדי להביא את פיני גרשון

במינוי "יש אלמנט שיווקי גדול", כך אומר שמעון מזרחי על הבאתו של גרשון, שלפי היו"ר, "הוא מאמן שהאוהדים אוהבים". רק חבל שלא חשבו על זה בקיץ 2006

אוריאל דסקל 07:5026.11.08

בקיץ 2006 נפגש פיני גרשון עם הנהלת מכבי עלית תל אביב והציב תנאים ברורים מאוד להישארותו בקבוצה שאותה הוביל לשלוש אליפויות אירופה. פיני רצה להיות ג'נרל מנג'ר, אחראי לכל הצד המקצועי של המועדון, ושתחתיו יעבוד צוות אימון שיכלול את שרון דרוקר ועוד עוזרי מאמן צעירים. הוא גם דרש סכום לא מבוטל - יותר ממיליון דולר בעונה.

 

בהנהלת מכבי עשו את החישוב: פיני + דרוקר + עוזרים = הרבה מאוד כסף, והחליטו למצוא אלטרנטיבה זולה יותר. "בכל מקרה קבוצתו של פיני דעכה", הם טענו, ונוסף על כך הסתכסך המאמן עם הבעלים רענן כץ על בסיס יומי. כץ ודיוויד פדרמן החליטו לוותר על פיני, והיו"ר שמעון מזרחי גם נאלץ להתחיל לחשוב על החיים שאחרי פיני.

 

מאז מכבי תל אביב חיפשה את עצמה מבחינה מקצועית, ואחרי אובדן האליפות בשנה שעברה החלו האוהדים לשאול מדוע המנוי יקר כל כך. נוסף על כך ערך המותג נשחק, והבעלים היו צריכים להוציא כסף מהכיס בכל שנה כדי לתקן פגמים בסגל. נבן ספאחיה קיבל 500 אלף דולר, עודד קטש לקח 300 אלף דולר, צביקה שרף לקח סכום של כ־350 אלף דולר ואפי בירנבוים ייקח הביתה כ־250 אלף דולר.

 

בסך הכל, שילמה מכבי כ־1.4 מיליון דולר למאמנים לא מוצלחים, ועוד עשרות מיליונים על שחקנים מוצלחים יותר ובעיקר מוצלחים פחות, שאת קצתם בחר לאו דווקא איש מקצוע חזק. בסך הכל רבים מהם פשוט לא היו שווים את הכסף.

 

סבי המנוח היה אומר: "אנחנו עניים מכדי לקנות בזול". הוא היה קומוניסט, אבל הבין שכשאתה משלם עבור דבר מה יקר וטוב, בסוף זה משתלם יותר מאשר לשלם מעט עבור משהו זול שעשוי להתפרק לך בידיים. במכבי הבינו את זה רק השבוע, והם יכולים רק להצטער שלפני כמעט שלוש שנים לא נתנו לפיני מה שהוא דרש - בערך מה שהוא מקבל כעת ותוספות.

 

"סיכון מחושב"

 

פיני שווה כל אגורה. הוא קודם כל מבטיח שואו. והקבוצה שלו, בכל מקרה, תהיה תחרותית. המנויים יקבלו את התמורה בעד הכסף הגדול שהם משלמים. גם ערוץ 10, וגם הספונסרים. בפעם הבאה שהחוזים ייפתחו, עדיין יוכלו ראשי מכבי להגיד "אנחנו ההצגה הכי טובה בעיר". משפט שהם לא יכלו להגיד בזמנים שעל הקווים עמדו מאמנים אחרים ולא פיני.

 

גרשון. יבנה את הקבוצה גם לשנים הבאות גרשון. יבנה את הקבוצה גם לשנים הבאות צילום: ראובן שוורץ

"מדובר בחריגה תקציבית", מאשר שמעון מזרחי, יו"ר המועדון. "אבל מדובר בחריגה שהיא סיכון מחושב. יש במינוי הזה אלמנט שיווקי גדול. השיווק, כמובן, קשור לתוצאות. עם פיני גרשון אנחנו מאמינים שהתוצאות יהיו טובות יותר גם בשנים הבאות".

 

לפי מזרחי, "גרשון הוא מאמן שהקהל אוהב" ו"הוא יבנה את הקבוצה בשנים הבאות". מזרחי גם מציין שהחריגה התקציבית היא גדולה, "אבל על דעת כל הבעלים".

 

לא רק שהאוהדים מרוצים - ולהם יש חלק נכבד בהכנסה - גם הספונסרים מרוצים. וגם הם חשובים. "כן, זה מהלך מבורך", מסרו מאלקטרה, הספונסרית הראשית של מכבי תל אביב.

 

בואו נשים דברים בפרספקטיבה פאן אירופית. פיני גרשון יקבל כמיליון דולר לשנה - סכום שמכבי לא העזה לשלם למאמן עד כה. אבל הוא שווה אותו, לפחות לפי השוק שבו מכבי מסתובבת. מלבד פיני רק עוד שני מאמנים זכו ביורוליג. ארתורו מסינה מצסק"א מוסקבה וזלימיר אוברדוביץ', מאמן פנאתינייקוס. שניהם אוטוריטות שאין עליהם עוררין בקבוצותיהם, ואפילו אחרי עונות רעות אף אחד אינו מעז לתהות אם הם האנשים המתאימים לתפקיד. אין ספק שהם הרוויחו את מעמדם בצדק. לכן גם משלמים להם כמיליון יורו בשנה.

 

פיני גם ביקש להיות אוטוריטה בדומה למסינה ולאוברדוביץ' (מבחינת הסמכויות ומבחינת המשכורת), אבל במכבי לא מאמינים באוטוריטות מקצועיות ולכן לא נתנו לגרשון את מה שהוא רצה. וזה כאמור התגלה כטעות.

 

מכבי והמשבר הפיננסי

 

יכול להיות שבסופו של דבר יתברר ששלושת הראשים של מכבי תל אביב הם גאונים. הכדורסל האירופי הגיע השנה לשיא תקציבים לא הגיוני בעליל. הטירוף של הקבוצות הרוסיות והקבוצות היווניות הכניס את הענף כולו למירוץ חימוש לא הגיוני, שבו קבוצות מוציאות פי מאה מהכנסותיהן.

 

באירופה התחילו להביא שחקני NBA בסכומים שלא נראו בעבר: ג'וש צ'ילדרס למשל מקבל מאולימפיאקוס 20 מיליון דולר לשלוש שנים. גם החלו לדבר על סכומים מגונים ממש - 60 מיליון דולר לקובי בראיינט עבור שלוש שנים. הזוי.

 

ההנהלה. מימין: פדרמן, מזרחי וכץ. יצטרכו להביא כסף מהבית ההנהלה. מימין: פדרמן, מזרחי וכץ. יצטרכו להביא כסף מהבית צילום: ראובן שוורץ

 

אבל המציאות חזקה יותר. המיתון העולמי מחזיר את הכדורסל האירופי למקפיא. קבוצות רוסיות שנתמכו על ידי אוליגרכים כבר דוחות תשלומים לשחקנים ולספקים, וחברות רוסיות הודיעו שבשנה הבאה יקטינו באופן ניכר את הכסף שיזרום לכדורסל המקומי. באופן טבעי, הכספים שמשקיעים בכדורסל גם כן ירדו חזרה לכיוון הכנסות הכדורסל שהן מגוחכות. בקיצור, החגיגה נגמרה.

 

מכבי תל אביב, לעומת זאת, תשמור על תקציב פחות או יותר מאוזן בזכות הכנסות בריאות. נכון, השנה יצטרכו דיוויד פדרמן ורענן כץ להביא לא מעט כסף מהבית כדי לכסות על הפער שנוצר בתקציב מהשינויים בסגל, אבל זה יהיה סכום קטן לעומת האפקט שהוא ישיג. מכבי עם פיני גרשון תשמור על מעמדה כמותג הספורט החזק בישראל ותחזק את מעמדה כמותג כדורסל באירופה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x