$
עסקי ספורט

רק בישראל: מאמן בלי תעודת מאמן

אבי נמני הוא לא מאמן. זה לא מפריע למכבי תל אביב למנות אותו למאמן ולהתאחדות להעלים עין. ככה מזלזלים בחוקים של אופ"א

אוריאל דסקל 09:0611.11.08

"למי שמעז ללמד אסור להפסיק ללמוד", אמר ג'ון קוטון־דיינה, ספרן אמריקאי ומקים מוזיאון ניווארק. קוטון־דיינה הוא לא בדיוק האיש שמשפט שלו אמור להתחיל כתבה על מאמני כדורגל, ובכל זאת מאמן אמור להיות סוג של מורה, מחנך - בייחוד במדינה כמו ישראל, שבה הכדורגל כל כך נחות והשחקנים, כפי שמעיד מאמן מכבי נתניה לותר מתיאוס, לא יודעים דברים בסיסיים, למשל לעצור כדור על החזה ובאמצעות איזה חלק של הרגל להרים את הכדור.

 

עם מינויו של אבי נמני למאמן מכבי תל אביב מעט תשומת לב הוקדשה לכך שבעצם הוא לא מאמן במקצועו. אין לו הכשרה מתאימה ובאופן עקרוני אסור לו לנהל אימונים, ובמשחקים לעמוד על הקווים ולחלק הוראות לשחקנים.

בהתאחדות אומרים: "למכבי תל אביב יש מאמן רשמי, מרקו בלבול". אבל אין ספק שאבי נמני הוא האיש שמנהל את המשחק והוא הסמכות המקצועית העליונה במכבי.

 

למה בהתאחדות מדגישים ש"יש את מרקו בלבול"? בשפה הצבאית קוראים לזה כסת"ח - כיסוי תחת. בהתאחדות, מכיוון שקיבלו אישור ניהול תקין מארגון הכדורגל האירופי, חייבים שלכל מאמן בליגה הבכירה תהיה תעודת פרו - תעודת מאמן באישור אופ"א, ארגון הכדורגל האירופי. לבלבול יש תעודה כזו, לאבי נמני אין. אם בהתאחדות יודו שנמני הוא המאמן ולא בלבול, הם עשויים להסתבך.

 

נמני לא חושב שהוא צריך תעודה. זה בזבוז זמן עבורו. הוא, אחרי הכל, שיחק כדורגל מקצועני 20 שנה - כמעט כל השנים בליגה הבכירה של ישראל, הידועה בחדשנות ובמקצועיות שלה.

 

"נמני לא מתכוון לעבור את קורס המאמנים של ההתאחדות בקרוב", אומרים במכבי תל אביב, ומצביעים על כך ש"כמו שיוסי אבוקסיס יכול לעמוד ולחלק הוראות במשחקים של הפועל תל אביב, כך גם אבי יכול לשבת על הספסל ולעמוד מדי פעם". זה כמו להשתין מהמקפצה על תעודת הפרו שאופ"א מחייבת שתהיה לכל מאמן, זלזול בחוקים הבסיסיים של ארגון הכדורגל האירופי.

 

אבי נמני אבי נמני צילום: ראובן שוורץ

 

אלופי העולם בכסת"ח

קורס הפרו לא מייצר מאמנים ברמה גבוהה. הוא נותן כלים שיהפכו מאמנים לטובים יותר. אופ"א דרשה שהתאחדויות הכדורגל יאמצו את הקורס, כי היא מעוניינת שיהיה סטנדרט מינימלי כלשהו למאמנים ברחבי אירופה.

 

למה בכלל חשוב שתהיה למאמן תעודת פרו?

"קודם כל, אם אתה רוצה להיות חבר בארגון כלשהו, אתה צריך לעמוד בתנאים", אומר זאביק זלצר, המנהל המקצועי של הפועל פתח תקווה ואחד שעבר הרבה קורסים והשתלמויות ברחבי אירופה, כך שהוא יכול להעיד על חשיבות תעודת מאמן. "זה לא שהתעודה תהפוך אותך למאמן, אבל היא נותנת לך כלים. גם הנהג הכי טוב בעולם לא יכול להיות מורה לנהיגה אם הוא לא יעבור קורס".

 

לפי זלצר, "מאמן זה מקצוע" והתעודה עוזרת להתמקצע. "אימון זה לא רק להגיד לשחקנים לעצור כדור ולמסור. אימון בכדורגל המודרני זה עניין מסובך. צריך להכיר מתודות מיוחדות לשחקנים, צריך לדעת משהו על פסיכולוגיה, על חוזים עם שחקנים, על טיפול בתקשורת, אפילו על עזרה ראשונה. צריך להתעסק בתקציבים, צריך ראייה כוללת, וקורס הפרו נותן לך כלים להשיג ראייה כזו".

 

זה פוגע במקצוענות של הכדורגל זה שיש מאמנים שמסרבים לעשות קורס אימון?

"אנחנו אלופי העולם בעיגול פינות והכדורגל הישראלי סובל מכך. ישנם חוקים באופ"א, ואם אתה לא מיישם אותם, אתה לא יכול להיות חלק ממנה".

 

מעמד המאמן

מאמנים רבים בישראל מתלוננים על מעמד המאמן הישראלי. אבל מעטים בלבד מכבדים את המקצוע שלהם די הצורך כדי לצאת להשתלמויות ולראות מקרוב מאמנים בכירים באירופה.

 

אפילו בהרצאה שנתן ז'וזה מוריניו בישראל אף אחד מהמאמנים הישראלים שנכחו בה לא טרח להוציא דף ועט ולרשום את ההערות, את שיטות האימון ואפילו את התרגילים שחשף הפורטוגלי בפניהם.

 

אביב בושינסקי אביב בושינסקי צילום: טל שחר

אלי אוחנה, שהיה בהרצאה, הביא עמו לבית"ר ירושלים, כשהיה המאמן, תרגיל אחד של מוריניו. לאחר פעם שתרגל אותו (והשחקנים התחברו אליו) שכח אוחנה מהתרגיל ומעולם לא חזר עליו.

 

בכל אופן, כדי לאמן בליגות אירופיות חייב מאמן תעודת פרו של אופ"א. זה לא רק עניין מינהלי. את תעודת הפרו מקבלים לאחר שעוברים 180 שעות לימוד והשתלמויות בקבוצה מחו"ל, ועוד השתלמות אצל קבוצה או נבחרת מענף ספורט אחר. למשל רוי קין, שבניגוד לנמני התאמן אצל מאמנים גדולים כמו בראיין קלאף ואלכס פרגוסון, יצא להשתלמות בנבחרת הראגבי של ניו זילנד וסיפר שלמד שם המון.

 

בכלל, עיסוק אינטלקטואלי בכדורגל חשוב להתפתחות הספורט במדינה. באנגליה, למשל, לא לקחו ברצינות את עניין קורסי המאמנים עד 2003 (שבה החליטו לעמוד בתקן של אופ"א), ולכן אין אף מאמן אנגלי ראוי לקבוצות הגדולות ביותר בממלכה.

 

באיטליה, לעומת זאת, אולי סובלים מבעיות ניהול ומשחיתות אבל המאמנים האיטלקים הם המשובחים בעולם. זאת מפני שהמאמנים האיטלקים עוברים קורס אקדמי בתנאי פנימייה במשך כמה חודשים, שבסופו צריך להגיש עבודת גמר.

 

כל מי שמעוניין להיות מאמן באיטליה צריך לעבור את הקורס הזה - בין אם הוא כוכב, בין אם שחקן בסרייה A ובין אם סתם אחרון אוהדי הכדורגל.

 

"האיטלקים מתייחסים לכדורגל באופן מדעי, אקדמי", כתב ג'יאנלוקה ויאלי, לשעבר כוכב יובנטוס, בספרו The Italian Job"". "בקורסים דנים מאמנים מנוסים ומאמנים צעירים בטקטיקות של כדורגל, בתיאוריות ובסטטיסטיקות במשך שבועות".

 

ג'ון פוט, שכתב את הספר "קאלצ'יו - ההיסטוריה של הכדורגל האיטלקי", גורס ש"העברת הידע בין הדור הישן של המאמנים האיטלקים לדור החדש היא הסיבה שגורמת לכדורגל האיטלקי להיות המשובח והמתקדם ביותר מבחינה טקטית. פאביו קאפלו ומרצ'לו ליפי קיבלו את הידע שלהם ממאמני עבר מפוארים והעבירו אותו הלאה לצעירים, ואלה ישביחו אותו ויעבירו אותו הלאה. זה הסוד של הכדורגל האיטלקי".

 

גם קורס הכדורגל בגרמניה נחשב למתקדם ולא בכדי עמנואל שפר, המאמן היחיד שהוביל את נבחרת ישראל למונדיאל, הוסמך שם.

 

כדורגל מפגר

בכלל, נראה שאחת הסיבות לפיגור של הכדורגל הישראלי היא העובדה שמאמנים רואים בקורסים ובהשתלמויות בזבוז זמן. אפשר להבחין בכך בכל מחזור משעמם של ליגת טוטו. בעוד באירופה עובדים בדרך יצירתית על תרגילי התקפה - למשל הופנהיים, הקבוצה הפורייה ביותר בגרמניה, משתמשת בתרגילי הוקי קרח כדי להפתיע יריבים, בארסנל מתרגלים מהלכי כדורסל ובליברפול מתרגלים מהלכי כדוריד - ישראל חסרה את הפתיחות והיצירתיות הזו, והכדורגל מיושן ומשעמם.

 

מפתיע שאביב בושינסקי, איש הניהול התקין והמקצועי, מזלזל בסמכות המקצועית העליונה בכדורגל האירופי. אבל בכל אופן, מינוי נמני לעמדת המאמן מעולם לא היה מקצועי אלא הרבה יותר פוליטי. זאת המציאות - הכדורגל הישראלי הוא הרבה יותר פוליטיקה מאשר כדורגל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x