$
עסקי ספורט

האחים ליהמן לא לבד: המדריך המלא לאיבוד ההון הספורטיבי

ספורטאי באחת הליגות הבכירות בארצות הברית ירוויח בין 20 ל־40 מיליון דולר בעשר שנים, ובכל זאת 40% מהספורטאים האמריקאים פושטים רגל חמש שנים אחרי פרישתם. איך זה קורה?

אסף רותם 10:0918.09.08

קריירה של עשר שנים בליגות המקצועניות בארצות הברית תניב שכר של 20–40 מיליון דולר - בעוד שהשכר הממוצע באמריקה יכניס לעובד 920 אלף דולר באותה תקופה. ואיזו דרך טובה יותר לפתוח את היום מאשר למנות את הדרכים הטיפשיות ביותר שבהן איבדו הספורטאים את כספם?

 

השתתף בשערורייה עסיסית

בכך גם תעזור לתעשיית עורכי הדין של אמריקה. התמונות מוכרות: כוכב הספורט, הפעם בחליפת מעצבים, נכנס לאולם בית המשפט, למשחק של עורכי הדין הלבנים. הוא שותק ובוהה באוויר, אולי תוהה כמה עליו לשלם עד שהדבר הזה יסתיים.

 

לאטרל ספריוול חנק את מאמנו, פיג'יי קרליסימו, ובילה שנה שלמה בדיונים עם הליגה ובבתי משפט. האצנית מריון ג'ונס שילמה את כל הונה לעורכי דין לפני ששיתפה פעולה והלכה לכלא. שחקן הבייסבול רוג'ר קלמנס מכר את הבנטלי שלו כדי לממן הוצאות הנוגעות לשימוש בסטרואידים ועדות שקר שלכאורה נתן בפני הקונגרס.

 

מייקל ויק, הקוורטרבק של הפאלקונס, הסתבך מעל הראש עם ניהול קרבות כלבים, וכיום הוא בכלא. כוכב הפוטבול הגדול ביותר של תחילת העשור הגיש ביולי בקשה לשמירה מנושים (צ'אפטר 11). ויק חייב לפי ההערכות סכום שנע בין 10 ל־50 מיליון דולר. כל הסכומים שגרפו עורכי הדין חסויים, אך ידוע שהטובים גובים עד אלף דולר לשעה.

 

דבר ההגנה: גם עורכי דין צריכים לאכול - ואף אחד לא היה חוסך כסף בעד ישיבה בכלא. בכלא משתכרים אסירים שגם עובדים בין חצי דולר לדולר וחצי לשעה.

 

דאג למשפחה ולחברים בכל מחיר

“יש לי משפחה להאכיל" - אלו המילים הידועות לשמצה של אותו לאטרל ספריוול, אז כוכב מינסוטה טימברוולבס, שסירב באוקטובר 2004 להארכת חוזה של 21 מיליון דולר לשלוש שנים. דן שייס, סנטר לשעבר בליגה והיום מנהל השקעות - הוא יהודי ככלות הכל - אמר ש"רבים נופלים כיוון שהם מקיפים את עצמם באנשים שעוזרים להם ליפול".

 

ספריוול איננו יוצא דופן, וכמו כל כוכב, גם לו היתה את החמולה שלו. דוגמה יפה נוספת, לא נשאיר את ספריוול לבדו, היא אלוף העולם לשעבר, המתאגרף איוואנדר הוליפילד, שנתבע על עיכוב בתשלום המזונות לאשתו לשעבר, 3,000 דולר בחודש, כיוון שהיה עסוק בפינוק חברים ומקורבים.

 

דבר ההגנה: רבים לועגים לספריוול, אולם עבורו 21 מיליון דולר בשלוש שנים היו קיצוץ של 45% משכרו. האם אתם הייתם מוכנים לקבל הצעת שכר כזו? ובכל זאת, חמדנותו וכנותו של הכוכב המזדקן הובילה את שאר המועדונים להניח לו לנפשו, ומאז סיום עונת 2004–2005 לא שיחק שוב ב-NBA.

 

הון ספורטיבי? הון ספורטיבי? איור: עומר הופמן

 

התרווח, תיהנה מהחיים

נחזור להוליפילד, שרכש אחוזה של כ-5,000 מ"ר שחולקו היטב, לפי השמועות, בין 109 החדרים ו-17 בתי השימוש. ברוב החדרים הוא לא השתמש ולא ידוע על כמה אסלות ישב בחייו. ספריוול - תלמיד שקדן שאינו מפספס אף סעיף - רכש יאכטה באורך 22 מטר, שעוקלה זה מכבר.

 

שחקן הבייסבול ג'ק קלארק רכש 18 מכוניות יוקרה, וכאשר הגיעו המעקלים, התברר שהוא עדיין לא שילם את מלוא התשלום על 17 מהן. סקוטי פיפן, הסייד קיק של מייקל ג'ורדן בשיקגו בולס, עדיין חייב 5 מיליון דולר על מטוס פרטי שרכש במיטב כספו.

 

דבר ההגנה: העולם מתחלק לשניים: מי שיש לו מטוס סילון ומי שאין לו. ומי שלא יודע את זה, אין לו מטוס סילון.

 

המר

טוב, את הדרך הזו למטה כולם מכירים, אבל הסכומים והמהירות שמורים לספורטאים. שחקן הגולף ג'ון דיילי הדהים את העולם כשאמר שהפסיד 50–60 מיליון דולר בהימורים. מעטים מאמינים לסיפור אך מודעים לבעיה שלו. גם אם זה שליש מהסכום הנקוב, זה עדיין סכום בלתי ייאמן.

 

גרסה אחרת, שנחשבת לאמינה יותר, היא של צ'ארלס בארקלי. כוכב ה-NBA לשעבר הודה שאיבד 10 מיליון דולר בהימורים. 2.5 מיליון מהם במהלך שש שעות קשות של בלאקג'ק. לנבחרת הדרים טים באולימפיאדת 1992 הסביר שהגיע כי מייקל ג'ורדן, מהמר לא קטן בעצמו, הבטיח לו ערבי הימורים בלתי נגמרים במלון נחמד בספרד.

 

דבר ההגנה: כמעט בטוח שבארקלי קיבל וויסקי על חשבון הקזינו.

 

סמוך על אנשי המקצוע

מארק ג'קסון, לשעבר רכזה של הניקס (בימים שבהם היתה קבוצת כדורסל כזאת ולא רק להקת מעודדות), גילה שהמנהל העסקי שלו זייף חתימות שלו על צ'קים בהיקף של כ-2.5 מיליון דולר. קארים עבדול ג'אבר נתן ייפוי כח לסוכנו טום קולינס, וגילה את טעותו 9 מיליון דולר מאוחר מדי. מייק טייסון איבד את רוב הונו - כ-300 מיליון דולר - בגלל עצות רעות והשקעות רעות עוד יותר.

 

ג'וני יוניטאס, הקוורטרבק האגדי של הבולטימור קולטס, הגיש בקשה לשמירה מנושים ב-1991, לאחר שהשקיע בעסקים "שבהם אי אפשר להפסיד" כמו מסעדות ונדל"ן.

 

דבר ההגנה: כשיש כסף לשרוף, שורפים אותו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x