$
עסקי ספורט

מוקדמות הצ'מפיונס ליג: משחקים על הצ'ק מאופ"א

מכבי חיפה למדה מה זה כדורגל בצ'מפיונס ליג. במכבי תל אביב השתגעו מכמות הכסף שזרמה למועדון. בבית"ר ירושלים לומדים מחיפה, נזהרים מהטעויות של תל אביב ומקווים שלא יצטרכו לשחרר מישהו כדי לאזן את התקציב

אביתר לנג 09:1630.07.08

נתחיל בשורה התחתונה. "אם לא נעלה לשלב הבתים בצ'מפיונס ליג, אחת מהאופציות שייצאו לפועל תהיה שחרור שחקן בכיר מאוד", אומר איש הנהלת בית"ר ירושלים ל"כלכליסט". "אפילו שניים אם צריך, כדי לאזן את התקציב".

 

בית"ר ירושלים אולי רחוקה שני סיבובים וארבעה משחקים משלב הבתים של הצ'מפיונס ליג אבל ראשיה כבר מרגישים את הריח הדומיננטי של שלב הבתים היוקרתי. הריח הזה הוא ריח הכסף כמובן - הבונוסים המפתים שאופ"א מחלקת למשתתפות בטורניר היוקרתי - בונוס התחלתי של 3 מיליון יורו, עוד 2.4 מיליון יורו עבור שישה משחקים, 600 אלף יורו לניצחון, 300 אלף יורו לניצחון ועלייה לשלב הבא? זה בערך 30 מיליון שקל - שהם שווי ערך להכנסה השנתית של בית"ר ירושלים מכרטיסים, ממנויים, מחסויות, ממכירת זכויות שידור ועוד. 

 

גאידמק. יקבל צ'ק? גאידמק. יקבל צ'ק? צילום: ראובן שוורץ

ועוד לא הזכרנו את מנויי צ'מפיונס ליג המיוחדים. והסכומים מהסכמי הטלוויזיה ומהסכמי החסות המשודרגים. אוי, כמה שהם יעזרו לאזן תקציב של 115 מיליון שקל, שרובו הגדול בה מכיסו של הנדיב הגדול ארקדי גאידמק.

 

בשביל להגיע לכסף הגדול, החליטו להשקיע כסף גדול. סבאסטיין אבראו הובא בהשקעה של 6 מיליון שקל. ברק יצחקי הוחזר מבלגיה במיליון יורו וההכנות לעונה, כולל החתמת משה אוחיון ודריו פרננדז, החלו מוקדם.

 

אבל לא רק כסף גדול אפשר להרוויח בצ'מפיונס ליג.

 

ערך לימודי

מכבי חיפה עשתה היסטוריה בעונת 2003/2002 כשהיתה לקבוצה הישראלית הראשונה שהעפילה לבמה הגדולה של אירופה. "זאת היתה הרגשה נהדרת, הרגשנו שהצלחנו להביא את עצמנו לשיא, אתה יודע, זה כמו זמר שמגיע בפעם הראשונה לשיר בקיסריה", היה מי שאמר השבוע במועדון החיפאי. איתמר צ'יזיק, מנכ"ל המועדון, טוען שהעונה ההיא בצ'מפיונס ליג חסכה לו בית ספר לניהול והיתה ממש מעין אוניברסיטה לניהול כדורגל.

 

עד היום המנכ"ל מצוי בקשרים טובים עם חברת שיווק של ליגת האלופות, שממנה הוא מוסיף ללמוד את דפוסי הניהול, השיווק והפרסום הנהוגים באירופה.

 

ההעפלה ההיא לשלב הבתים הקנתה לחיפה מענקים חלומיים בקנה מידה ישראלי, 30 מיליון - יותר מהכנסה של שנה שלמה שלה.

 

מספרים שביום שחיפה קיבלה את הצ'ק של אופ"א של הכספים של הצ'מפיונס ליג, התיישב הנשיא יעקב שחר על כורסת המנהלים שלו במשרדיו ואמר: "מהיום מכבי חיפה היא פאר לניהול". האמת, לא כל יום שחר טופח לעצמו על השכם, אבל הוא צדק. מאז שמר המועדון מהכרמל על שפיות כלכלית.

 

הצ'מפיונס ליג היה שיעור בחיים מבחינת החיפאים. מאז ועד היום ההשתתפות במפעל והעמידה בסטנדרטיים הגדולים באמת זכורים היטב במועדון. מבחינתם החוויה הזאת הפכה אותם לשם מוכר באירופה, שם שגם מכניס כסף.

 

דרך אגב, באותה עונה הצליחה מערכת השיווק של הירוקים להכניס לקופת המועדון עוד 10 מליון שקל רק מנותני חסות לליגת האלופות ומזכויות שידור.

 

ואנחנו לא מחשבים את המכירה של איגביני יעקובו, השחקן המצטיין בקמפיין הצ'מפיונס ליג של החיפאים, שהכניסה לשחר בסביבות 15 מיליון שקל.

 

אפקט הפוך

מכבי תל אביב היתה הישראלית השנייה ובינתיים האחרונה ששמעה את נעימת ליגת האלופות מקרוב. ההתלהבות הגדולה ששטפה את המועדון עם ההעפלה לשלב הבתים "סחררה את המערכת", כפי שמגדיר זאת מנהל שהיה בקבוצה באותה העת. "אני אומר לך שכשאני מסתכל על זה היום, אני לא מאמין שהתנהלנו איך שהתנהלו באותה תקופה", אומר המנהל.

 

כמו חיפה, מכבי ת"א שלשלה לכיסה כ־30 מיליון שקל מבונוסים של אופ"א. שוב, סכום זה שווה ערך לתקציב של קבוצת צמרת בישראל, לפחות בעידן פרה־גאידמק. אבל בניגוד למכבי חיפה, שהשתמשה בחוויית הצ'מפיונס ליג כדי ללמוד איך מנהלים מועדון, בקריית שלום סיפרו השבוע שיומיים אחרי שהתקבל הצ'ק, יצא ניר קלינגר למסע קניות מופרך. 6 מיליון שקל הוציאו על החלוץ הקמרוני, אמיל אמבמבה. וזה לא נגמר, סכומים לגמרי לא נורמליים הושקעו בצירוף השחקנים ישמאעל אדו, שוקי נגד ואלעד בונפלד.

 

התל אביבים היו באופוריה כל כך גדולה, עד שהם הסכימו לשלם לבחור שהוגדר אז כ"מומחה לווינריות" בשם יהודה שנער מענק עלייה לשלב הבתים בסכום אדיר של 80 אלף דולר.

 

לפחות נכנסו גם סכומי חסרי תקדים - לא פחות מ־15 אלף מינויים נמכרו לשלב הבתים של הצ'מפיונס.

 

אבל שוב, במערכת של מכבי לא השכילו לעצור את מכונית ההוצאות המידרדרת, והסכומים המטורפים והלא הגיוניים המשיכו לצאת מקופת המועדון. באותה עונה ולאחר ההדחה מהצ'מפיונס ליג נפרדה מכבי מעוד 15 מיליון שקל עבור רכישתם של השחקנים אנדראס פרוחננקובס הלטבי, אדוארדו מרקש הברזילאי ואופיר חיים הבאר שבעי.

 

העודף שנותר מה־30 מיליון שקל של אופ"א עבר לכיסו של לוני הרציקוביץ' שביקש "החזרת הלוואת בעלים".

 

יושבים עם חיפה

אנשי בית"ר ירושלים מחזיקים בהשקפת עולם דומה יותר לאנשי מכבי חיפה, וכבר נפגשו עם אנשי חיפה כדי ללמוד וליישם. אחת הפעולות שבבית"ר כבר הסכימו עליה היא להנפיק מינויים מיוחדים לשלב הבתים, שיימכרו כמובן בנפרד מהמינויים השנתיים הרגילים. אבל כל הפגישות, התכנונים וההשקעה בשחקנים לא יהיו שווים הרבה אם מחר בטדי לא תשכיל בית"ר לנצח את הפולנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x