$
עסקי ספורט

היורו הוכיח: השקעה במחלקות הנוער היא הדרך להצלחה

אליפות אירופה היא לא התואר הראשון של ספרד ב־44 השנים האחרונות. רק בשנה האחרונה זכו הספרדים בשני גביעי אירופה

אוריאל דסקל 10:1301.07.08

1. "כדורגל הוא משחק שמשחקים עם המוח", אמר יוהאן קרויף, אגדת הכדורגל, שהנחיל את המחשבה הזו באייאקס ובברצלונה. אתמול הוא היה יכול להיות מאוד מרוצה מהנבחרת הספרדית בעיקר בגלל מוחם הפורה של שחקניה. רובם מקצוענים, חכמים ואובססיביים לכדורגל:

 

לכלב של צ'אבי קוראים "גול", פאברגאס מבלה את זמנו החופשי בצפייה במשחקי כדורגל מליגות ברחבי העולם, אנדראס אינייסטה מכונה "המהנדס", פרננדו טורס עורך השתלמויות פרטיות בחופשות. בקיצור, כולם צעירים, חכמים ויודעים את התורה.

 

מוח לא היה שווה כלום בלי רגליים וריאות, והשחקנים הספרדים הוכיחו שיש להם גם את האיברים הללו. כדורגל הוא משחק פשוט: צריך לנוע בלי כדור ולמסור מדויק. כשעושים את זה טוב, מגיעים להרבה הזדמנויות. שחקני ספרד נעו היטב (כל שחקן רץ בין שמונה ל־11 ק"מ במשחק - הכי הרבה בטורניר), התמסרו היטב - 569.17 מסירות מוצלחות במשחק (מקום ראשון בטורניר) - והגיעו להכי הרבה מצבים בטורניר (117 בעיטות לשער).

 

המוח עזר לעשות את הבחירות הנכונות ביותר וכמובן גם הניסיון שצברו.

 

הנבחרת שבנה לואיס אראגונס הפסידה בשמינית גמר המונדיאל ב־2006 לצרפת, אבל הבוסים לא מיהרו לפטר אותו והוא המשיך לבנות על אותם שחקנים ועל אותה דרך משחק. ליורו הוא וחניכיו הגיעו מחוזקים ובטוחים בדרכם. גם מהפסדים מרוויחים לא מעט, אם יש מוח שמאפשר ללמוד מהם.

  

 

קסיאס, טורס והגביע קסיאס, טורס והגביע צילום: איי פי
2. מאיפה עוד לומדים? ממדינות אחרות." ספרד היא נבחרת טובה יותר כי יש לה שחקנים שמשחקים במדינות אחרות, כמו אנגליה", מסביר גילאם באלגיו, פרשנה הספרדי של רשת סקיי. "בניגוד לפעם, השחקנים הספרדים יוצאים מחוץ לגבולות המדינה וצוברים שם המון ידע שעוזר ומפתח אותם כשחקנים וכבני אדם". כך, למשל, אימץ פרננדו טורס, חלוץ ליברפול, כמה תכונות אנגליות ושלשום רדף אחרי כדור אבוד (תכונה של חלוץ אנגלי קלאסי) כדי לכבוש את שער הניצחון.

 

3.  מדברים על כך שאתמול היה התואר הראשון של הנבחרת הספרדית זה 44 שנה. זה לא נכון. מדובר בתואר הראשון של נבחרת הבוגרים של ספרד. הנבחרות הצעירות של ספרד הן מהמוצלחות באירופה ולאורך השנים זכו בעשרות גביעים. רק השנה זכתה ספרד באליפות לנערים עד גיל 17 ואליפות אירופה לנוער עד גיל 19. באליפות העולם לנערים עד גיל 17 הגיעה ספרד למקום השני. גם רוב שחקני הנבחרת של לואיס אראגונס זכו עם נבחרות ספרד הצעירות במשהו. ובכלל, הנבחרת הבוגרת מורכבת משחקנים שעברו יחד במערכת, שיחקו ביחד, הפסידו ביחד ולמדו לנצח ביחד.

מערכות נוער טובות ומתפקדות הן הבסיס להצלחה בנבחרת הבוגרת.

 

4. ומכאן נקפוץ לישראל. מינוים של שחקני עבר מפורסמים (בישראל) למשרות אימון נבחרות הנערים והנוער הוא צעד פופוליסטי של יו"ר ההתאחדות אבי לוזון, שעוד עשוי לפגוע בכדורגל הישראלי. מערכות טיפוח השחקנים בספרד, כלומר מחלקות הנוער בנבחרות ובקבוצות, הן מהטובות באירופה והמאמנים בהן הם לא סתם שחקנים מפורסמים.

 

מדובר במחלקות מקצועיות שהמאמנים שלהן מקבלים כסף טוב בשביל להיות המאמנים הכי טובים שהם יכולים להיות. הם יוצאים להשתלמויות, לומדים את המשחק ממאמנים מובילים אחרים ועובדים בצורה מאוד שיטתית וברורה. במחלקות הנוער הספרדיות עברו מאמנים כגון רפא בניטס (ליברפול), חואנדה ראמוס (טוטנהאם) וקיקה פלורס (בנפיקה). לא, הם לא היו שחקנים מפורסמים. שחקן מפורסם לא בהכרח הופך למאמן טוב. הם קודם כל מאמנים טובים, חושבים ולומדים, ואת זה קשה לומר על מאמן נבחרת הנוער של ישראל, שאפילו בהרצאה מקצועית של אחד, ז'וזה מוריניו, לא טרח לפתוח מחברת כדי לרשום מה הוא אומר.

 

5. באופ"א מאוד מרוצים מהטורניר. "כולם היו חיובים. אני נשיא מאוד שמח. גם הארגון היה מצוין", אמר מישל פלאטיני, נשיא אופ"א, ומזכ"ל הארגון, דיוויד טיילור, הוסיף: "היורו הוא הצלחה כלכלית, והכסף הרב שנכנס יאפשר ל־53 המדינות החברות באופ"א להשקיע בנוער בכדורגל במדינות". התקווה הגדולה היא שבאמת הכסף יושקע בנוער ולא במשכורות של מאמנים בעלי שם גדול וקורות חיים לא מחמיאות.

 

בכל מקרה, כשיש הרבה כסף אפשר לפזר אותו. כנראה יוחלט בספטמבר שהיורו מ־2016 יוגדל מטורניר של 16 נבחרות לטורניר של 20 או 24 נבחרות. מלבד לאפשר לקבוצות בינוניות להעפיל לטורניר היוקרתי, הצעד אמור גם להגדיל הכנסות של הטורניר ואולי אף לעזור למדינות כדורגל כושלות להרוויח משהו מהמשחק. "מהלך ההגדלה ודאי יעזור למדינות כדורגל קטנות יותר", מסביר סיימון צ'אדוויק, פרופסור לכלכלת ספורט. "הנבחרות הקטנות יקבלו יותר חסויות, יותר כסף מטלוויזיה ועוד. מדינות כמו ישראל יכולות להיות המרוויחות העיקריות מהמהלך הזה".

 

6. ומה יהיה ב־2012? כרגע נראה שאוקראינה ופולין, המארחות, לא יוכלו לעמוד במשימה. האצטדיונים לא יהיו מוכנים, התשתיות לא טובות מספיק והארגון קטסטרופה. "שלחנו מומחים רבים לפולין ולאוקראינה", אמר פלאטיני וגילה שבאופ"א ביקשו מהמדינות "להתעורר". בספטמבר יחליטו באופ"א אם אוקראינה ופולין מוכנות לאירוח. אם לא? סקוטלנד, גרמניה ואיטליה מועמדות לקבל את האירוח של היורו הבא.

 

7. ומהיום חזרה לעולם האמיתי: הגרלת סיבוב מוקדמות הצ'מפיונס ליג בכיכובה של בית"ר ירושלים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x