$
עסקי ספורט

יורו 2008 עובר הערב לשלב הנוקאאוט: 6 הערות על סיום שלב הבתים

על חלקו של המאמן בהבאת האליפות, על תפקידה של התאחדות הכדורגל ואפילו כמה מילים על הרייטינג- 6 תובנות על סיום שלב הבתים ביורו 2008

אוריאל דסקל 09:0719.06.08

 

1. יהיה זה מפתיע מאוד אם קרואטיה או הולנד, אולי הנבחרות המרשימות ביותר ביורו, יזכו בגביע. סטטיסטית מוכח שרק מאמנים ותיקים ומנוסים זוכים בטורנירים בסדר גודל של היורו והמונדיאל, ולהולנד ולקרואטיה יש מאמנים צעירים ומוכשרים, אבל ללא ניסיון. עם זאת, לא כל נבחרת צריכה מאמן מנוסה.

 

מינוי מאמן נכון לא בהכרח יביא אליפות, אבל המנצחת בטורנירים כאלה היא לא בהכרח זאת שמרימה את הגביע. לפעמים המנצחת היא זו שמוציאה את הכדורגל במדינה שלה לדרך חדשה וטובה יותר. ביורו 1996, למשל, אנגליה המארחת אמנם לא זכתה, אבל שילוב נכון של מאמן חכם ומנוסה, כדורגל טוב והתלהבות של המקומיים עזר לפרמיירליג לעשות צעד גדול בדרך לדומיננטיות כלכלית בכדורגל האירופי (לפי מחקרו של פרופסור סיימון צ'דוויק, המתמחה בכלכלת ספורט). גרמניה, למשל, היתה זקוקה לזריקת אנרגיה והתלהבות, בתור נבחרת עבשה ומזדקנת שהתקשתה לעורר סימפטיה של אזרחי המדינה. מינויו של יורגן קלינסמן ב־2004 הזריק לנבחרת את כל החומרים שלהם היתה זקוקה כדי לחזור ללב הקונצנזוס הגרמני. הצלחת הנבחרת הגרמנית גם עזרה להפוך את הבונדסליגה לליגה המרוויחה באירופה, אפילו לפני הפרמיירליג, שכרגע סובלת מנבחרת אנגלית מאכזבת.

 

גם נבחרת הולנד היתה צריכה דמות חזקה ועצמאית שתעמוד בפני הביקורות הקטלניות מבית ושתצליח להעמיד נבחרת ששוב תלהיב את המקומיים, אחרי שנים של דעיכה בפופולריות של הנבחרת הבוגרת (הנבחרת הצעירה של הולנד נהפכה לפופולרית הרבה יותר). מינויו של מרקו ואן באסטן היה בדיוק מה שהולנד היתה צריכה, וכבר פחות משנה אם תזכה ביורו או לא. הנבחרת בכתום שוב אהובה בהולנד ובעולם.

 

קרואטיה, בדומה להולנד, סבלה גם היא מדעיכה במעמד הנבחרת, והיתה צריכה להתחבר מחדש לרוח המהפכנית של אותה נבחרת אגדית מ־1998 (שהעפילה לחצי גמר מונדיאל). לכן מינויו של נצר לאותה נבחרת היה נכון, בייחוד מכיוון שמדובר בנצר הכי מהפכן שיש - אחד שמעשן בשרשרת, לבוש ומתנהג כמו מיסטר בין על ספידים ומנגן בלהקת רוקנ'רול.

 

2. מינוי נכון חשוב יותר מתואר בכדורגל הנבחרות, וכדי להשיג את המינוי הנכון דרושה מערכת חזקה שתעמוד מאחורי הנבחרת - עצמאית, דינמית ושעובדים בה אנשים חושבים, אנרגטיים ומקצועיים. במדינות מסוימות המערכת הזו מכונה ההתאחדות לכדורגל, במדינות אחרות פדרציית הכדורגל, אבל על כל פנים, אותה מערכת היא הדבר הכי חשוב לכדורגל בכלל ולכדורגל נבחרות בפרט במדינה.

 

3. היורו הנוכחי מוכיח מדוע מחירי זכויות שידור אירועי ספורט עולים ועולים - הם פשוט משתלמים. נציגי אופ"א הופתעו לטובה מנתוני הרייטינג המדהימים של משחקי שלב הבתים. בפורטוגל, בהולנד, בשוויץ, באוסטריה ובגרמניה יותר מ־70% מכלל הצופים בטלוויזיה (בממוצע) צפו במשחקי הנבחרות שלהם. בהולנד, למשל, 82.5% מההולנדים צפו בנבחרתם בשלב הבתים, ובפורטוגל המספר דומה. במקומות אחרים באירופה המספרים נמוכים יותר, אבל גם כן מרשימים. אפילו אנגליה משתתפת בחגיגת היורו, ובין 3 ל־6 מיליון אנגלים צופים במשחקים - רייטינג של יותר מ־15%, כמו בישראל. זה אומר שאם הכנסות אופ"א ממכירת זכויות שידור ליורו הזה הן מעל 800 מיליון יורו, ייתכן שביורו הבא הן יגיעו למיליארד.

 

 

אוהדים, יורו 2008. נתוני רייטינג מדהימים אוהדים, יורו 2008. נתוני רייטינג מדהימים צילום: אי פי איי

 

4. איכות שחקנים נקבעת בימינו על ידי סטנדרטים כמעט מדעיים. ארסן ונגר, למשל, בוחן את טיב השחקן לפי מספר השניות שלוקחות לו להשתלט על כדור ולשחרר אותו במסירה. לפי מנג'ר ארסנל, ככל ששחקן יותר מהיר, מדויק, זריז ונע יותר לעומק המגרש ולא לרוחבו, כך הוא איכותי יותר. אי אפשר לרמות. קבוצה אמנם יכולה לשחק בהתלהבות ובתשוקה, אבל אם החלוץ מאחר בשחרור הכדור בחצי שנייה, אז ברמות הגבוהות באמת הקבוצה תיכשל. היורו הנוכחי מוכיח שוב שרק שיטה מדעית ואקדמית שמייצרת שחקנים שמשחררים את הכדור בזמן תאפשר הצלחה ברמות הגבוהות.

 

5. ואם כבר עוסקים במדע, במקביל ליורו 2008 התנהל "יורו הרובוטים". לפי מדענים שהשתתפו בתחרות ההזויה הזו בלינץ שבאוסטריה, ייתכן שבקרוב נראה שחקן כדורגל רובוטי טוב יותר מכל כריסטיאנו רונלדו או דויד ויה. "המטרה היא שעד 2050 אלופי העולם יהיו רובוטים", אמר פרופסור רולך פפייפר מאוניברסיטת ציריך, המתמחה באינטליגנציה מלאכותית. עמיתו, פטר קופסק מהאוניברסיטה הטכנית בוינה, הוסיף: "ב־2015–2017 קבוצת רובוטים תוכל לנצח את נבחרת אוסטריה. רק ב־2025 היא תוכל לנצח את הברזילאים". פריקי.

 

6. במשך זמן רב היתה תחושה שריימונד דומאנק, מאמן נבחרת צרפת, לא ממש בסדר בראש. שלשום, אחרי שהציע לחברתו לחיים נישואים במסיבת עיתונאים, דקות ספורות לאחר שנבחרתו הודחה בבושת פנים מהיורו, הכל התבהר: דומאנק פשוט דביל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x