$
עסקי ספורט

מלחמת ריאל במנצ'סטר: העילה - כריסטיאנו רונלדו

הכדורגלן הטוב בעולם שווה כיום 800 מיליון יורו והוא סיבה טובה למלחמה בין שתי הקבוצות העשירות בעולם. בריאל מדריד רוצים אותו מאוד, אבל למרות שמנצ'סטר יונייטד, נמצאת בגרעונות אדירים, נציגה הודיע שהכוכב לא למכירה

אוריאל דסקל 09:2511.06.08

"מי השחקן שאתם הכי רוצים לראות במדי ריאל מדריד?" שאלתי את ראשי המועדון במהלך ביקורי במתקני הקבוצה בפברואר. "הקבוצה טובה מאוד, אבל חסר לה כוכב גדול", ענה גורם בהנהלת הקבוצה, "וכריסטיאנו רונלדו הוא הכוכב הגדול שאנחנו רוצים כאן". "רונלדו הוא התגלמות הרוח המדרידיסטית", הוסיף אלפרדו רלאנדו, עורך יומון הספורט "אס" ופרשן כדורגל בכיר בספרד. "בריאל מדריד רוצים אותו ויעשו הכל כדי להביאו".

 

בריאל מעוניינים ברונלדו כבר שנתיים אבל כיום חושקים בו יותר מתמיד. הוא השחקן הטוב בעולם, והרוח של המועדון מחייבת שהשחקנים הטובים בעולם ישחקו בקבוצה. בייחוד אם הם יפים כמו רונלדו ואפשר יהיה למכור מיליוני חולצות שלהם במזרח הרחוק.

 

בריאל יודעים שהעברתו של הפורטוגלי לשורותיה תעלה סכום נכבד - קרוב ל-80 מיליון יורו (שיא עולם), אם לא יותר - אבל בריאל מודעים לכך שהוא כנראה שווה את הכסף. לפי גורם בקבוצה, "רונלדו הוא נכס שיווקי אדיר. ההשפעה שלו על ההכנסה של ריאל מדריד בעשר השנים הקרובות שווה כ-800 מיליון יורו. מדובר בהכנסות מרצ'נדייז, הסכמי טלוויזיה.

 

דיוויד בקהאם עזר לריאל מדריד להפוך לקבוצה המכניסה ביותר בעולם, רונלדו יכול להיות בעל השפעה גדולה יותר". 800 מיליון יורו הוא סכום שיוצאים עבורו למלחמות ומנצ'סטר יונייטד מוכנה להילחם עבורו נגד ריאל.

 

מלחמת העיתונאים

במלחמה כמו במלחמה, יש הרבה לוחמה פסיכולוגית ותעמולה. במנצ'סטר יונייטד משתמשים בעיתונות האנגלית כדי לנגח את ריאל מדריד ולהעביר מסרים לוחמניים לשחקן, לריאל ולאוהדים שלה (מסרים שמסתכמים במילים "הוא לא למכירה!"). מנגד, בריאל מדריד משתמשים ביעילות ביומוני הספורט "מארקה" ו"אס". בכל יום מדווחים היומונים הללו על הצעות דמיוניות שהוגשו, כביכול, לסוכנו. יום אחד מדובר בהצעה של 200 אלף ליש"ט לשבוע וביום אחר על הצעה של 300 אלף ליש"ט לשבוע.

רונלדו. לא למכירה רונלדו. לא למכירה צילום: בלומברג

 

העיתונים הספרדים מנהלים גם את המשא ומתן בין יונייטד לבין ריאל מדריד (נציגי הקבוצות עדיין לא נפגשו). ריאל, כאמור, מתכננת לשלם כ-80 מיליון יורו עבור רונלדו. אם לא די בזה, הקבוצה מוכנה לזרוק לעסקה גם את רוביניו, שערך השוק שלו לא נופל מ-25 מיליון יורו.

 

אגב, אוהדי ריאל מדריד, לפי סקרים, בעד החתמתו של רונלדו אבל נגד תשלום כה גבוה. סקר שערך "מארקה" קבע שרק 34% מהאוהדים של ריאל בעד לשלם עבור רונלדו סכום שובר שיאים, בעוד 65% נגד.

 

את מנצ'סטר יונייטד המרדף הפומבי הזה מכעיס מאוד. הקבוצה הגישה תלונה רשמית לפיפ"א על המרדף "הלא חוקי" של ריאל מדריד אחרי רונלדו. אבל כל עוד לא תצליח יונייטד להוכיח שרונלדו נפגש עם נציגי ריאל ובמפגש דובר על מעברו לקבוצה, אז אין לתלונה סיכוי. "התנהגו כשורה עם רונלדו", ציין רמון קלדרון, נשיא ריאל, ומסר את הכדור לרונלדו, כדי שהוא יחליט. "מי שצריך לעשות משהו עכשיו זה השחקן. הוא צריך להודיע שהוא רוצה להגיע למדריד".

 

סיבות כלכליות

למנצ'סטר יונייטד אין סיבה מקצועית לוותר על רונלדו. מדובר בשחקן שכבש 42 שערים העונה ומעורב כמעט בכל פעולה התקפית במגרש. עם זאת, יונייטד בחובות אדירים של יותר מ־650 מיליון ליש"ט, ומכירתו בסכומים המדוברים עשויה לעזור במעט. אמנם נציג משפחת גלייזר, הבעלים של יונייטד, הודיע בפומבי שרונלדו לא למכירה ועומד מאחורי הצוות המקצועי בעניין הזה, אבל ייתכן שמנהל הבנק של הגלייזרים עשוי לקבוע יותר מאלכס פרגוסון בעניין רונלדו.

 

לפי הדיווחים, הגלייזרים כבר פנו לספונסרית הלבוש של הקבוצה, נייקי, כדי שתעזור במימון משכורתו של רונלדו ביונייטד. בנייקי נחושים להשאיר את רונלדו באנגליה וכבר הזהירו אותו שעזיבה לריאל עשויה להוביל לביטול החוזה שלו עם החברה האמריקאית, חוזה ששווה 25 מיליון ליש"ט. בנייקי בונים את רונלדו כמותג העל שלהם בעולם הכדורגל (עם החתימה המסחרית CR7) והוא במדי אדידס של ריאל זה הסיוט שלה.

 

ומה הוא רוצה?

הפורטוגלי עדיין לא אמר במפורש "כן" להצעות החיזור של ריאל מדריד אבל נראה שהוא נוטה לעזוב את יונייטד אחרי שהשיג כמעט הכל במדיה. העיתונאים מנסים לנחש לאן ילך הילד בן ה-23. שאלו את חבריו לקבוצה ולנבחרת ואפילו את אמו ואחיו -אבל אף אחד לא נתן תשובה חד־משמעית. כנראה רק סוכנו, ג'ורג' מנדש, יודע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x