$
עסקי ספורט

הפיטורים של אברם גרנט מוכיחים: צ'לסי רעה לכדורגל

ההפסדים הכספיים, ההיפר אינפלציה, ההתנהגות הבריונית, ההתנהלות עם אנשי המקצוע, הפגיעה במועדונים אחרים שפועלים כראוי. צ'לסי עושה נזק עצום לכדורגל

אוריאל דסקל 21:3025.05.08

פיטוריו של אברם גרנט מצ'לסי מוכיחים שוב שהמועדון של רומן אברמוביץ' הוא בדיחה. אחרי שפיטר את המאמן הטוב בהיסטוריה הדלילה של הקבוצה, ז'וזה מוריניו, פיטר גם את "היס־מן" שלו, אברם גרנט, כיוון שהקפטן שלו החמיץ פנדל.

 

כשמונה גרנט למאמן צ'לסי, התעקשו מנהלי הקבוצה,
פיטר קניון וברוס באק, ש"אברם יעבוד שנים רבות כמנג'ר צ'לסי". הביקורות חתכו אותם, ובצדק, אבל גרנט הצליח באופן יחסי ואף זכה ללגיטימציה כלשהי מהתקשורת המקומית: הוא הביא את הקבוצה לגמר ליגת האלופות היסטורי והצליח להתחרות ראש בראש עם מנצ'סטר יונייטד בפרמיירליג. אולם באק, עו"ד אמריקאי כמעט בלא קשר לכדורגל, אמר ש"מקום שני זה לא מספיק טוב", ולאחר יומיים של דיונים על עתיד המועדון החליטו בהנהלת צ'לסי שהגיע הזמן לפטר עוד מאמן - השלישי מאז 2003. ולחשוב שרק לפני שמונה חודשים הכריז קניון ש"גרנט זה מה שהמועדון צריך עכשיו".

 

הפיטורים הגיעו, ככל הנראה, לאחר שיוג'ין טננבאום, חברו של אברמוביץ', פיטר קניון, המנכ"ל, ובאק הצליחו לשכנע את הבוס הגדול שמבחינה תדמיתית חשוב לצ'לסי למנות מאמן בעל שם גדול. לפי כתבים שמסקרים את צ'לסי, קניון ובאק חשבו כך מהתחלה אבל קיבלו את הרצון של אברמוביץ' לראות את חברו מנהל את הקבוצה. יתרה מזאת, הם החתימו אותו על חוזה ארוך טווח ואף הביאו עוזרי מאמן וצוות אימון חדש, שגם אותם כנראה ייאלצו לזרוק לכשיגיע המחליף של גרנט.

 

קניון ובאק החתימו את גרנט, אף שידעו שאת האימונים מנהל בעיקר סטיב קלארק, עוזרו של מוריניו, ואף שהשחקנים אמרו שהם אינם תומכים בגרנט. הם החתימו את גרנט אף על פי שידעו שהשחקנים מכנים אותו "צב" ו"אברג' גרנט", ובזמן שהוא ניסה להראות להם סרטי וידיאו "מעוררי השראה" של מייקל ג'ורדן ואתלטים אחרים, הם שיחקו בקלפים.

 

אינפלציית צ'לסי

מלבד פארסת גרנט, צ'לסי רעה לכדורגל, כי מדובר במועדון חסר אוהדים שנתמך על ידי אוליגרך שזורק את הכספים שלו בשביל לרכוש מעמד באנגליה ובאירופה ועושה זאת מאינטרסים לא ברורים.

 

מדברים על כך שהוא משקיע בצ'לסי בגלל "אהבה לכדורגל" אבל השקעה של יותר ממיליארד דולר רק פגעה בכדורגל שהוא כל כך אוהב - בעיקר ברובד הכלכלי. נתעלם מהחובות שאליהן נכנסו קבוצות אחרות כדי להתחרות בצ'לסי, מאז רכש אותה אברמוביץ' נכנס הכדורגל להיפר אינפלציה חסרת תקדים. שחקנים דורשים מהמועדונים שלהם משכורות מגונות כמו שמקבלים עמיתיהם בצ'לסי, וכשהם אינם מקבלים אותן, הם דורשים העברה, בדרך כלל אחרי שאנשי צ'לסי פנו אליהם בדרך לא חוקית.

 

הפעולות המלוכלכות נובעות מתפיסת עולם בריונית. לצ'לסי יש די כסף כדי לשלם קנסות חסרי תקדים על פעולות לא חוקיות שנעשו, וגם די כסף כדי לרכוש כל שחקן בעולם. למזלו של העולם לא כל שחקן רוצה להצטרף למועדון שמבחוץ נראה כמו קן צרעות ומבפנים מתנהל על פי גחמותיו של אוליגרך.

 

פיטר קניון, האיש שניסה לפטר את אלכס פרגוסון ממנצ'סטר יונייטד, מנהל את המועדון הכושל הזה צ'לסי, שטובע בחובות ומפסיד מדי עונה יותר מ־70 מיליון ליש"ט בשנה.

 

"רוב האנשים שמחים שמנצ'סטר יונייטד זכתה בגביע האירופי בגלל שמדובר במועדון כדורגל אמיתי", כתב העיתונאי מיילס פאלמר בבלוג שלו, "מנצ'סטר יונייטד היא מועדון גדול שמנוהל על ידי אנשים גדולים. צ'לסי היא מועדון קטן שמנוהל על ידי אנשים גדולים. אבל יש, כמובן, גדלים שונים של 'גדול'. דיוויד גיל (המנכ"ל של יונייטד) הוא בחור טוב. אם הוא היה במועדון אחר הוא עדיין היה בחור טוב. אם פיטר קניון היה במועדון אחר, הוא עדיין היה נשאר איש שיווק דביל מיומברו".

 

האינפלציה שצ'לסי אחראית לה הופכת את מלאכת ניהול מועדון כדורגל בהיגיון וחזון בריאים לכמעט בלתי אפשרית. מחירי השחקנים והמשכורות התנפחו, וההכנסות, אף שגדלו בעשרות אחוזים בשנים האחרונות, לא מספיקות לכסות את ההוצאות שנובעות מאפקט אברמוביץ'. האובססיה של אברמוביץ' לזכות בגביע החמירה את המצב.

 

הקיץ הזה, ללא סמכות מקצועית אמיתית ואיתנה, צ'לסי עשויה "להשתגע" בשוק העברות ולרכוש שחקנים במאות מיליוני ליש"ט. המטרה היא להביא שחקן אהוב על כולם - ליאו מסי, קאקה, אולי רונלדיניו, כדי לזכות באהבת הקהל - גם כן אלמנט שחסר לצ'לסי בשביל להפוך למועדון גדול.

 

ה"קורבנות" של צ'לסי הן בדרך כלל מועדונים שלהם יכולות לטפח שחקנים - יכולת שאין לצ'לסי, וכנראה לא יהיה לה (למרות השקעה גדולה גם בנוער). הלחץ לזכות במשהו גדול מדי בשביל לתת לשחקנים צעירים "להתגלח". אין בצ'לסי סבלנות, כפי שהוכיחו הפיטורים של גרנט, ולאף מאמן, גדול ככל שיהיה, לא יתנו די זמן.

"הלוחמים החזקים ביותר עם סבלנות וזמן", אמר ליאו טולסטוי, הסופר הרוסי. אברמוביץ' כנראה אף פעם לא קרא ספר שלו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x