$
עסקי ספורט

השדרוג של רן בן שמעון ואלישע לוי

מה טוב יותר לקבוצה שמחפשת את עצמה? ומה הסיפור מאחוריי מינויים של רן בן שמעון ואלישע לוי למאמני שתיים מהקבוצות הגדולות בישראל?

אביתר לנג 09:4213.05.08

זה היה אחרי ניצחון של סכנין על מכבי חיפה במחזור ה־26. אלישע לוי, המאמן המנצח, הגיע הביתה ונשכב על הספה כדי להרגיע את האדרנלין מההתרגשות של המשחק. לפתע צלצל הטלפון. "מה שלומך אלישע, ברכות על הניצחון", אמר הקול בצד השני של הקו. לוי לא זיהה את הקול אף שנשמע מוכר. "מי זה?",

שאל לוי. "זה יענקל'ה, אלישע", ענה הקול. לוי הבין. זה יעקב שחר, נשיא מכבי חיפה, הקבוצה שאותה ניצח לפני מספר שעות. הוא התרומם מהספה ושאל לשלומו. אחרי שיחת חולין קטנה השניים קבעו להיפגש. עבור שחר, הניצחון של סכנין על קבוצתו היה האסימון. לוי הוא האיש בשבילו.

 

שבוע לאחר שיחת הטלפון הזאת נערכה פגישה בין הצדדים. השאר, כמו שאומרים, היסטוריה. אלישע לוי, האיש שהיה מאמן בסרט המלחמה של בית שאן, עבר בהרצליה, ראשון לציון, אשדוד וכפר סבא ועשה עבודה מצוינת בבני סכנין, סוף סוף קיבל את העבודה שכל כך רצה – אימון מכבי חיפה. ועם העבודה המכובדת גם מגיעה עלייה מכובדת במשכורת: מ־70 אלף דולר שהרוויח בסכנין ל־120 אלף דולר שירוויח במכבי חיפה.

 

"אלישע התחיל מלמטה גם כשחקן וגם כמאמן. הוא היה שחקן בבית שאן ואחר כך עבר למכבי חיפה והיה הקפטן שלה. גם כמאמן הוא התחיל מאוחר יותר מלמטה", אומר אחיו של לוי, אליאס. "יש כוכבים זוהרים שהדרך שלהם היא קצרה יותר להגיע לתהילה כי הם נולדו שם. אלישע בא מלמטה. הדרך הארוכה היא יותר טובה כי כשאתה מטפס לאט על ההר, אתה נושם את האוויר טוב יותר, וכשאתה מגיע לפסגה, אתה כבר רגיל. אם מנחיתים אותך ישר על הפסגה, יהיה לך קשה לנשום. אלישע מיצה את עצמו בסכנין ומשאיר קבוצה שיכולה לשחק באופ"א. במכבי חיפה אחרי שלוש אליפויות באה דעיכה טבעית. אלישע יצטרך לרענן את הקבוצה וזאת המומחיות שלו — לשדרג קבוצות ולהוציאן לתקופה חדשה"

.

לא כוכב נולד

מאזן גנאים, הבוס של אלישע בסכנין, גם מפרגן: "אני כל כך מעריך אותו ואוהב אותו שלא יכולתי לעמוד בדרכו, ואני חושב שזה גם לא היה נכון. מבחינת השדרוג הכלכלי של אלישע, אני אומר לך חד־משמעית שהייתי יכול לעמוד בסכום שהוא מקבל שם. על מאמן לא מתקמצנים, בטח אם מגיע לו ולאלישע לוי מגיע".

 

סיפורו של אלישע לוי שונה בתכלית מזה של רן בן שמעון – כוכב שנולד על פסגת ההר. גם את בן שמעון רצה יענקל'ה שחר, שבסופו של דבר החליט ללכת עם מטפס ההרים. בן שמעון, בניגוד לאלישע, אימן בשתי קבוצות בוגרות לפני שקיבל את תפקיד חייו, והוא היה אמור להמשיך בקבוצה שבה הפך לסיפור הצלחה של ממש כמאמן – עירוני קרית שמונה.

 

באמצע העונה לחץ איזי שרצקי את ידו של בן שמעון, ועל כוס יין החליטו השניים שבלם הפועל חיפה לשעבר ימשיך את עבודתו על גבול לבנון. אבל אז שוק המאמנים התעורר. רוני לוי הודיע על עזיבת מכבי חיפה והמליץ על חברו הטוב רן לבוס שחר. שחר לא בזבז זמן. הוא הרים טלפון לשרצקי חברו כדי לקבל אישור לנהל מו"מ עם מאמנו. שרצקי אישר. לאחר מספר ימים נותק הקשר בין שחר לבן שמעון – כנראה בגלל האסימון אלישע.

 

הרגיזו את איזי

במקביל, החליט בן שמעון לעבור למכבי תל אביב של אלכס שניידר. מה כל כך בער לבן שמעון לעזוב את החממה הכל כך נעימה בצפון? האם זה הצורך לעמוד בפני האתגר שבאימון 'קבוצה גדולה', שעשויה להרוס לו את הקריירה באופן בלתי הפיך? ייתכן. אבל הסיבה עשויה להיות פשוטה הרבה יותר – בעצם 140 אלף הסיבות. בן שמעון קיבל שדרוג משמעותי בשכרו שיוקפץ בתל אביב ל־140 אלף דולר בעונה.

 

בניגוד לשחר, אף אחד ממכבי לא פנה לשרצקי, שרתח מזעם על אנשי מכבי. הוא הכניס אליו לחדר את בן שמעון והבהיר לו גם עד כמה הוא לא מרוצה. באותה שיחה בארבע עיניים בין השניים הבין הבעלים כי המאמן שלו כבר סיכם אצל הצהובים. זה לא מצא חן בעיניו כלל. "לאיזי היה בעיקר לא נעים מיענקל'ה שחר בגלל כל מה שקרה", אומר גורם בקרית שמונה. "הוא מעריך אותו מאוד ולא רצה ליצור מצב שבן שמעון כביכול ברח לו מבין האצבעות. מה שאיזי הבין אחר כך הוא שבכלל שחר רצה את אלישע לוי ודיבר עם בן שמעון כאופציה שנייה".

 

השניים, לוי ובן שמעון, שודרגו בצורה משמעותית מבחינת השכר. עם זאת, בעוד בן שמעון נכנס לקבוצה הגדולה כ"כוכב" ועם מעט ניסיון כמאמן קבוצות, לוי נכנס לתפקיד הגדול עם הרבה מאוד ניסיון. אז השאלה הגדולה לקראת תחילת העונה הבאה היא האם ההתלהבות הכוכבית תשפיע יותר על מכבי תל אביב מאשר הניסיון והמחשבה "הפרויקטית" של לוי על חיפה?

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x