$
ועידת הנדל"ן 2015
גג עמוד ועידת הנדל"ן 2015

ועידת הנדל"ן

"הספינים השפיעו על שוק הנדל"ן יותר מהחלטות של קובעי המדיניות"

דרור הלוי, בעל השליטה בחברת העיר החדשה, אומר כי "בשוק הנדל"ן אין החלטות נייטרליות באמת שהתקבלו והשפיעו". לדבריו, "ההחלטות הרציונליות ביותר שהתקבלו בשנים האחרונות בתחום הנדל"ן הן החלטות שלא התקבלו"

רן אברמסון 11:2706.05.15

"ההחלטות הרציונליות ביותר שהתקבלו בשנים האחרונות בתחום הנדל"ן הן החלטות שלא התקבלו". כך אמר הבוקר (ד') בעל השליטה בחברת העיר החדשה דרור הלוי בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט" בתל אביב.

 

הלוי הסביר שכוונתו היא שהציבור ואנשי המקצוע שמע על ההחלטות האלה בתור "ספינים בתקשורת", כאשר למעשה הן לא התקבלו. "ההחלטות האלה השפיעו על השוק הרבה יותר מההחלטות שהתקבלו", ציין הלוי. "חייבים להבין שהדיונים של מקבלי ההחלטות על הנושאים האלו הם לא נייטרליים, ואין החלטות נייטרליות באמת שהתקבלו והשפיעו על השוק", הוא הסביר.

 


 

הלוי הביא כדוגמא את ההחלטה לפנות את בסיסי צה"ל במרכז ולהעבירם לנגב. "אם השאלה היא האם פינוי הבסיסים מייצר דירות תוך שנה או שנתיים, אז ההחלטה הזו לא רציונלית. צריך לבחון אם זה מייצר דירות בטווח הארוך, הסביר הלוי. "יש לבחון תב"עות (תוכניות בניין עיר) קיימות – כאלה שמאושרות או שקרובות לאישור. בתב"עות האלה צריך להתמקד בתהליך יעיל של מודיפיקציה, הופכים את הדירות לקטנות יותר ומגדילים צפיפות. אפשר לקחת תב"עות של משרדים וממירים אותן למגורים", אמר הלוי. "מסיבה זו יש קשר בין תהליך קבלת ההחלטות לבין הבחירה של מה צריך לעשות", ציין.

 

הלוי התייחס לרציונליות של שאלות והחלטות כמו קיומו של אלוהים – שאלה שלא רציונלי לשאול אותה, לדבריו, כיוון שלתשובה עליה אין השפעה על חיי היום יום. גם קיומם של חיים מחוץ לכדור הארץ נופלת לדברי הלוי בקטגוריה הזו מאותה סיבה. הלוי סיים את דבריו בהתייחסות לרציונליות של מקבלי ההחלטות. "האם קובעי המדיניות בתחום הנדל"ן הם רציונליים? אני לא בטוח, אבל אני מקווה", הודה.

 

דרור הלוי. הספינים השפיעו יותר מהחלטות של קובעי מדיניות דרור הלוי. הספינים השפיעו יותר מהחלטות של קובעי מדיניות צילום: נמרוד גליקמן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x