$
חדשות נדל"ן

ראיון כלכליסט

רמזי טנוס: "קבלנים הולכים ונעלמים מהענף"

לאחר עשרות שנים בתחום הביצוע החליטו מנכ"ל חברת STR רמזי טנוס ואביו סובחי, הבעלים, להפסיק לבנות למגורים עבור חברות אחרות ולהתמקד ביזמות עצמית: "הרווחיות בביצוע נמוכה, יש קבלנים קטנים שלוקחים עבודה גם בהפסד של 10%–15%"

דותן לוי 07:0918.12.14

"לא נשארו הרבה קבלנים, הם הולכים ונעלמים. מנגד, היזמים חייבים אותם, ומכיוון שלנו יש ניסיון בשני התחומים, אנחנו יודעים לעשות הכל לבד, ולכן החלטנו שאין סיבה שלא נעשה גם ייזום". כך אומר ל"כלכליסט" רמזי טנוס, מנכ"ל חברת STR נדל"ן.

 

רמזי הוא בנו של סובחי טנוס, שעד לפני שש שנים היה מבעלי השליטה בחברת הביצוע הוותיקה בסט עם אחיו בדיע. אלא שסכסוך בין שני האחים הוביל לפרידה ולהקמת STR. החברה נחשבת לאחת הבולטות בענף הביצוע, ובימים אלה היא מבצעת שורה של פרויקטים ובהם המרכז המסחרי יקותיאל ביזנס סנטר בהוד השרון, הכולל מגדל משרדים של 23 אלף מ"ר, ושני מגדלי משרדים באזור התעשייה מת"מ (מערב) בחיפה בהיקף של 70 אלף מ"ר. במהלך השנים היא ביצעה יזמות כפעילות משנית, למשל מגדל סביון טאואר, בן 33 קומות, ברחוב ז'בוטינסקי ברמת גן בשותפות אפריקה ישראל ומגדל פלטינום באותו הרחוב. כעת מתכוונים בחברה להפסיק לבנות למגורים עבור חברות אחרות ולהתחיל יזמות עצמית בתחום המגורים.

 

"בשמו של אבא"

 

ההחלטה שלכם לפנות ליזמות נובעת מקריסה של חברות ביצוע?

רמזי: "זה לא סוד שהרווחיות בענף הביצוע נמוכה. נפילת חברות בענף הזה היא בעיה שקיימת כבר עשר שנים; אלה חברות שלקחו כמה עבודות, חלקן במחירים נמוכים, מחוץ לרווחיות, והן חייבות להתגלגל ולהגדיל את היקף העבודה. יש פרויקטים שהרווחיות עליהם היא 1% ואפילו 0.5%, אבל לא פעם קבלנים לוקחים עבודה בהפסד של 10%–15%, אלה בעיקר קבלנים קטנים, בגודל שלנו אין כאלה. לפעמים יש עזרה הדדית ויש כבוד. יש מזמיני עבודה שמכניסים קבלן קטן בכוונה, כדי להוריד את המחירים. ממקומות כאלה אני מתרחק".

 

רמזי (32) החל את דרכו בגיל 18 כשהוא צמוד לאביו, ובמשך 14 שנה עבד בחברה. היצמדות לדרך האב היתה מתבקשת לאור ניסיונו רב השנים בתחום. סובחי החל את דרכו כפועל לפני כ־40 שנה ויצר קשרים ענפים בתחום הבנייה, אחד מהם הוא עם החברות והקבלנים שמביאים פועלים לישראל. "מכירים את אבא שלי בכל הכפרים, וכבר 40 שנה אנשים עובדים איתו. היום, כשאנחנו רוצים 500 פועלים ואפילו 1,000, אנחנו מקבלים אותם ישר וסומכים עלינו שנשלם לכולם. לעומת זאת, בחברות אחרות יש חשש גדול שהפועלים לא יקבלו את כספם. ומהבחינה הזאת יש לנו יתרון", אומר רמזי. לדבריו, "אבי יעקובוביץ', מנכ"ל גב־ים, שאל אותי פעם אם אני יודע לעשות מה שאבא שלי היה עושה. כששאלתי מה היה עושה, אמר שבכל פעם שהיתה בעיה בלוחות הזמנים הם היו נפגשים בערב ואבי היה מבטיח לו להוסיף למחרת היום 150 פועלים. וכך היה: בבוקר היו עוצרים באתר שלושה אוטובוסים. היום אני עדיין משתמש בשם של אבא שלי וזה עובד, אבל המצב קשה יותר, לא תמיד יש פועלים מהכפרים ואנחנו מעסיקים כ־200 סינים, דבר שלא עשינו בהתחלה".

 

את קידום הפעילות היזמית מוביל סובחי, שנותר בתפקיד היו"ר. הוא התחיל לבחון השקעות חדשות במדינות מערב אירופה ומחפש הזדמנויות לפתח את החברה. בימים אלה פעילה החברה גם בפולין שם מחזיק סובחי בחברה משותפת עם שיכון ובינוי, בשם Asbud, הנחשבת לאחת מחמש החברות הגדולות שבונות בוורשה.

 

מי שמנהל את הפעילות בפולין הוא אחיו של רמזי, ראיד. לאחרונה הם בנו בוורשה מרכז מסחרי למשרדים וכן מגורי יוקרה.

 

במקביל הם מצויים לפני סגירה על שני פרויקטים יזמיים במרכז תל אביב, שבכל אחד מהם עשרות יחידות דיור.

 

רמזי טונוס הבן וסובוחי טנוס האבא. "ההחלטה על 0% מע"מ שיבשה הכל" רמזי טונוס הבן וסובוחי טנוס האבא. "ההחלטה על 0% מע"מ שיבשה הכל" צילום: אוראל כהן

 

אתם בונים הרבה משרדים. למה שלא תיזמו משרדים?

"במשרדים אתה עובד עבור בן אדם אחד, ובמגורים יש לך 40 לקוחות שונים, אבל אי אפשר לקחת רק עבודות לבניית משרדים, כי בנייה למגורים עושה שֵם, ועשיית עבודה טובה בפרויקט של 40 דירות, כל אחת מ־40 המשפחות שבנית להן היא שגרירה של החברה. שליש מהפרויקטים שלנו הם מגורים, שליש מסחר ושליש משרדים. את השליש של המגורים שאנחנו בונים לאחרים כיום - נבנה לעצמנו. אם חברה אחרת תרצה שנבנה עבורה למגורים נסכים בתנאי שזו תהיה שותפות".

 

"לעמוד במילה"

 

בנוגע להיקף פעילות החברה רמזי מעדיף לא להתפזר יותר מדי. "עכשיו אני יכול לקחת עוד עבודות, אבל אני רוצה לשמור על יחסים טובים עם מזמיני העבודות, לתת מילה ולעמוד בה וגם לחיות. חשוב לשמור על איזון מכל הבחינות, וזה כולל וידוא שהעובדים שלי לא יעבדו יותר מדי ויישחקו".

 

עד כמה הפעולות האחרונות של הממשלה בתחום הנדל"ן גרמו נזק?

סובחי: "ההחלטה על 0% מע"מ שיבשה את הכל, ועכשיו מחירי הקרקעות יעלו, עלויות הביצוע יגדלו והדירות יתייקרו. אנחנו רואים את הביקושים בקרב היזמים והרוכשים".

 

מה הסיבה לעלייה הצפויה במחיר הביצוע?

סובחי: "יש בעיה עם פועלים היום, ואם לא יפתחו את השמים ויביאו 30 אלף פועלים, המחירים יעלו. צריך לחזור לימי אריק שרון ולאפשר הבאה מסיבית של פועלים לאתרי הבנייה. המצוקה של הפועלים הולכת וגוברת והיא צפויה להתגבר עוד יותר, ולכן ההערכה היא שמחיר הבנייה בשטח יעלה. זה אומר שבלא מעט מקרים קבלני ביצוע לא ירוויחו בביצוע של פרויקטי מגורים, במקרה הטוב הם ירוויחו 3%–4% ובמקרה הגרוע יפסידו. חברת ביצוע לא יעילה או כזו שטיב העבודה בה אינו גבוה ונדרשת לבצע עבודות מסוימות יותר מפעם אחת - תפסיד חד־משמעית".

 

רמזי טנוס (32); מצב משפחתי: נשוי + 2; מקום מגורים: ת"א; תפקיד: מנכ"ל חברת STR; השכלה: תואר ראשון במינהל עסקים, המרכז הבינתחומי בהרצליה. סובחי טנוס (62); מצב משפחתי: נשוי + 3; מקום מגורים: נצרת עילית ורמת אביב; תפקיד: יו"ר ובעלים של STR

בטל שלח
    לכל התגובות
    x