$
מחוץ לבועה
דיור עכשיו קצר

משפחת ברכה: "שיטילו מס על דירות יוקרה. מי צריך בניין עם בריכה?"

יסמין ואמיר ברכה גרים בשכירות בדירת 2 חדרים ברמת גן וכבר התייאשו מקניית דירה בעיר. "פתח תקווה זו אופציה, זו הפשרה שלנו"

מי אתם: יסמין (26), רפרנטית ביטוח במגדל, ואמיר (26), מסיים תואר שני במשפטים, עומד להתחיל התמחות בפרקליטות ובינתיים עובד בעבודה זמנית. נשואים והורים לבת שנה וחצי.

 

איפה גרים: שוכרים דירת 2 חדרים ברמת גן תמורת 2,450 שקל לחודש.

 

בעקבות ההורים: "ההורים שלנו מרמת גן ואמא של יסמין שומרת על הבת שלנו, אז כרגע לא נתרחק. אם היינו עוברים לשכירות בפתח תקווה זה לא היה יותר זול, כי היינו צריכים לשלם למטפלת".

 

משפחת ברכה משפחת ברכה צילום: עמית שעל

 

דירה במיליון שקל: "חיפשנו דירה ברמת גן עד לאחרונה והתייאשנו, כי לא מצאנו משהו שמתאים ליכולת שלנו. דירת 3 חדרים, 70 מ"ר, קומה שלישית בלי חניה ומעלית עולה 900 אלף שקל. אם היא משופצת זה כבר מיליון שקל או נושק לזה. בפתח תקווה ראינו דירות ב-900-850 אלף שקל. אני יכול לעמוד במחירים האלה, אבל לא אם הדירה לא מתאימה לי ברמת הנוחות".

 

פשרה: "פתח תקווה היא אופציה, כי המחירים זולים יותר ומקבלים יותר. זו הפשרה שלנו".

 

שליש מההכנסות: "הבעיה במשכנתה היא ההחזרים. בדקתי מול כמה בנקים וההחזר שלנו יהיה די משמעותי, 3,500 שקל לחודש, קצת יותר משליש ההכנסות שלנו. הבנקים לא אוהבים את זה ולכן תנאי המשכנתה לא כל כך טובים. זו התלבטות גדולה. אם זה לא יסתדר - לא נקנה דירה".

 

עוד ילד: "אנחנו מתכננים עוד ילד במוקדם או במאוחר, ולא בא בחשבון ש־4 נפשות יחיו בדירת 2 חדרים. נצטרך לשכור דירה גדולה יותר, וזה אומר יותר כסף לשכירות ולא למשכנתה. מצד שני, אני לא יכול לקחת משכנתה".

 

הצעות לממשלה: "כשאתה מתוסכל אתה מתחיל לחשוב, ויש לי כמה הצעות לפתרונות, אבל אני לא מאמין שהממשלה תעשה משהו. הפתרון הראשון הוא להעלות את המס על דירות להשקעה ועל אנשים שמחזיקים כמה דירות, כי זה כמו עסק. או להטיל מס על דירות יוקרה. מי צריך אותן? מי צריך בניין עם בריכה? פתרון נוסף הוא לבנות בניינים להשכרה לזוגות צעירים במחירי עלות, ולאפשר להם בהמשך לקנות את הדירות ולשלם את ההפרש בין המחיר לשכירות. אבל אף אחד לא יעשה את זה, כי זה יפיל לקבלנים את המכירות לרצפה".

 

משפחות המעוניינות להופיע במדור זה, מוזמנות לפנות בדוא"ל לכתובת: dira@calcalist.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x