שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כתבות דיור עכשיו
דיור עכשיו קצר

האם עליות המחירים נעצרות מחוץ לגוש דן?

מי שחיפש דירת 4 חדרים באזור המרכז במיליון שקל מוזמן להציץ לגבולות החדשים של מדינת תל אביב

דותן לוי 07:5707.11.10

רבים מהזוגות המחפשים לרכוש דירה באזור המרכז במחיר סביר אך לא מצליחים נתקלים לרוב בביקורת כמו "מפונקים, נמאסתם! תתפשרו על דירה בפתח תקווה!". אלא שעליות המחירים בעשור האחרון, ובייחוד בשנתיים האחרונות, השאירו אדמת מחירים חרוכה גם מחוץ לגבולות תל אביב, ואפילו מחוץ לגוש דן.

 

לצפייה במפה המפרטת את עליות המחירים מגדרה עד חדרה לחץ כאן.

 

בדיקת "כלכליסט", המבוססת על מאגר עסקאות הנדל"ן של רשות המסים, מעלה תמונה עגומה. מחירי הדירות זינקו בעשור האחרון בעשרות אחוזים לא רק בתל אביב, אלא בכל ארבעת המעגלים האחרים שעוטפים אותה בין חדרה לגדרה.

 

למעשה, זוג צעיר שהיה מסוגל לרכוש לפני שנים אחדות דירה במעגלים השני או השלישי ייאלץ להרחיק כיום למעגלים הרביעי והחמישי, ואפילו מעבר לכך.

 

ממצאי הבדיקה מספרים על מסקנה עגומה נוספת. למרות עליות המחירים בכל האזורים, פערי המחירים לעומת תל אביב הלכו וגדלו בעשור האחרון לממדים דמיוניים של עד 300%. הגאות בשוק הנדל"ן באה לידי ביטוי גם במספר העסקאות שזינק פי שלושה במרבית הערים.

 

ומה הלאה? סביר להניח כי זוגות צעירים ייהפכו בעל כורחם ל"מגלי ארצות" וירחיקו מעבר לחמשת המעגלים כדי למצוא להם מקומות התיישבות חדשים, כאלה שהמחירים בהם נותרו בני־השגה.

 

כך התבצעה הבדיקה

 

בכל עיר שנבחרה נבדקו עשרות עסקאות שנתוניהן נלקחו ממערכת רשות המסים בשנים 2000 ו־2010. כל העסקאות נבדקו באותם אזורים בעיר תוך התמקדות במרכזי הערים בדירות 4 חדרים ממוצעות. עסקאות במחירים חריגים כלפי מעלה או מטה לא הוכנסו לרשימה.

 

לפניות והערות: dira@calcalist.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x