$
מוסף נדל"ן אוקטובר 2010

זוג. צעיר

לימור ודותן לזר, שניהם בני 28, שניהם כלכלנים בבנק מזרחי טפחות, מחפשים דירה שבה יוכלו להתחיל להקים משפחה

שי פאוזנר 10:3220.10.10
שני בני הזוג גדלו בבתים מהמעמד הבינוני, הוא באשקלון והיא בתל אביב, ועברו את המסלול המוכר כל כך לצעירים ישראלים: 12 שנות לימוד, טיול גדול בחו"ל, עבודה זמנית, לימודים אקדמיים (שניהם בכלכלה לתואר ראשון ומשפטים לתואר שני). הם נפגשו בעבודה, לפני שנה עברו לגור יחד, ובתחילת אוקטובר התחתנו במזל טוב. עכשיו הם מתקרבים לרגע הלא פשוט של בחירת בית שבו יבנו את עתידם: "אנחנו רוצים לקנות דירה ל־10–8 השנים הבאות, עד שנשתדרג שוב", אומר דותן.

 

הדירה הנוכחית, שבה הם מתגוררים בשכירות, היא דירת שני חדרים צפופה בת 55 מ"ר בשכונת יד אליהו שבתל אביב. "כיום אנחנו משלמים 3,100 שקל לחודש דמי שכירות", אומר דותן, "אבל הדירה קטנה ונוכל לגדל בה ילד אחד להערכתי, לא יותר". מאחר שהם מתכננים שלושה ילדים לפחות, הם מחפשים דירה לרכישה.

 

הדירה המבוקשת היא דירת ארבעה חדרים, בשטח של 100–120 מ"ר. "אנחנו מחפשים דירות במצב טוב מאוד. או חדשות שנבנות כיום, אפילו 'על הנייר', או דירות יד שנייה בבניינים בני פחות מעשר שנים שמצבן התחזוקתי מצוין". הם כמובן ישמחו אם לדירה המבוקשת תהיה מרפסת שמש, חניה ומחסן בקומת הכניסה.

 

התקציב הוא נושא כאוב אצל זוגות צעירים. "התקציב שלנו ינוע בסופו של דבר בין מיליון שקל ל־1.4 מיליון שקל, אבל אנחנו לא מקובעים", אומר דותן, "נהיה גמישים לגבי המחיר על פי מה שנמצא".

 

דותן מעריך כי הם יצליחו לגייס עד 30% ממחיר הדירה בעצמם, "מחסכונות שלי ושל אשתי וכמובן עם עזרה של ההורים". מכיוון שכך, תהיה פה משכנתה, ולא סתם משכנתה, אלא כזו שעלולה להתנפח ל־70% מעלות הדירה או אפילו יותר להערכתו. "מי כמוני, שעובד בבנק, יודע כמה קשה להשיג מימון בשיעור כזה. אבל אני מאמין שנצליח", הוא אומר בזהירות.

 

אף על פי שלימור ילידת העיר, הם כבר מזמן מבינים שבתל אביב אין להם מה לחפש. גבולות הגזרה שבה הם מחפשים דירה הם מה שמכונה "עוטף מרכז". "אני מדבר על רחובות בדרום, יהוד או גבעת שמואל וקריית אונו במזרח, ורמת גן וגבעתיים במערב".

 

חשוב להם שבאזור יהיו גני ילדים ובתי ספר. "אנחנו מעדיפים סביבה צעירה שתומכת בחינוך", אומר דותן, "בגלל זה אנחנו בדגש על קריית אונו. שמענו שהיא מעולה".

 

לדבריו, "המצב בשוק כל כך קשה עד כי לרגע חשבתי לרכוש בינתיים דירה להשקעה, אבל לאחר שחיפשתי במקומות רחוקים יותר, כמו אשקלון ורחובות, הבנתי שהמחירים לא מאפשרים להגיע לתשואה שנתית של יותר מ־5.5%–5%. איגרות חוב קונצרניות שמדורגות AA נראות לי השקעה טובה יותר".

 

"אני מוכן בהחלט לחכות עכשיו אפילו שנתיים. ההצהרות האלו, של סטנלי פישר וכל השאר בממשלה, על זה שהם רוצים למצוא דרך להוריד את מחירי הדירות לזוגות צעירים - גם אם לא ייצא מהן שום דבר אופרטיבי בסופו של דבר, אני מאמין שהן ישפיעו פסיכולוגית, ושבחמש השנים הקרובות נראה פה ירידת מחירים", הוא מפתיע באופטימיות. "ההשפעה הפסיכולוגית של הדיבורים האלה תחלחל ותשפיע על השוק. אני מרשה לעצמי לקחת את הזמן, אבל נראה לי שהמקסימום שנוכל להמשיך להתגורר כאן הוא שנתיים".

 

ההצעות שלנו:

 

דירת 4 חדרים ברח' הר הצופים ברחובות

דירה חדשה ב"רחובות ההולנדית" של אשדר. ריצוף גרניט פורצלן 60 על 60, זיגוג כפול, שיש אבן קיסר.

מחיר: 1.3 עד 1.4 מיליון שקל בקומות 2–5.

לפרטים: משרד המכירות בפרויקט

 

דירה ברחובות ההולנדית דירה ברחובות ההולנדית צילום: צפריר אביוב

 

דירת 3.5 חדרים ברח' כצנלסון בגבעתיים

70 מ"ר בקומה רביעית עם מעלית. הבניין בן 40 אך עבר שיפוץ מלא, קרוב לרחוב אך לא על הכביש.

מחיר: 1.39 מיליון שקל

לפרטים: רי/מקס פרימיום גבעתיים

 

דירה ברחוב כצנלסון, גבעתיים דירה ברחוב כצנלסון, גבעתיים צילום: עמית שעל

 

דירת 4 חדרים ברח' צלליכין בראשון לציון

100 מ"ר בקומה ראשונה עם מרפסת שמש, בניין בן 3 שנים עם מיזוג מיני מרכזי, ממ"ד, חניה ומעלית.

מחיר: 1.26 מיליון שקל

לפרטים: רילטי אקזקיוטיב ראשון לציון

בטל שלח
    לכל התגובות
    x