שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

ליקויי בנייה: קבוצות הרכישה ישלמו ביוקר

חברי קבוצה ששכרו קבלן רשלן ימצאו את עצמם חשופים לתביעות

אברהם זיו כהן 11:2617.08.10

אנשים פרטיים לא מבינים מהי רמת האחריות שהחוק מטיל עליהם כשהם יוזמים פרויקט למגורים או מוכרים דירה. חוק מכר דירות מגדיר את האחריות על הליקויים של "כל מי שמוכר דירה מיד ראשונה". הוא אינו מסיר אחריות גם ממשקיעים שקונים דירה מקבלן כדי "לעשות סיבוב" ולמכור אותה לגוף שלישי.

אם יתגלו ליקויי בנייה בדירה שמכרו, אותם משקיעים ימצאו את עצמם בבית המשפט, שם ייאלצו לתת דין וחשבון על הנזילה בקיר או על הפרקט שבו התגלו מזיקים.

 

הגל הגדול של תביעות מסוג זה עוד לפנינו, והוא צפוי להגיע כשפרויקטים של קבוצות רכישה יגיעו לאכלוס. בקבוצת רכישה, במקום אדם אחד יש כמה אנשים שרכשו קרקע ביחד ושכרו שירותי בנייה מקבלן.

 

הסבירות שיהיו ליקויי בנייה בכל בניין חדש גבוהה מאוד. חברי הקבוצה עלולים למצוא את עצמם חשופים ללא מעט תביעות מהסוג הזה. ליקויים רבים לא מתגלים בעת המכירה, ויצוצו רק בעוד כמה שנים. ייתכן מצב שבו אדם הצטרף לקבוצת רכישה ומכר את הדירה לצד שלישי למטרת רווח, אך כשתגיע התביעה הוא יגלה ששכרו יצא בהפסדו.

 

הדרך היחידה למזער את הנזק היא לבחור חברת בנייה מוכרת, בעלת שם ומוניטין, ועדיף שתהיה חברה ציבורית. בנוסף, מומלץ לדרוש מהקבלן ערבות בנקאית שתשמש עבור תביעות. לשם כך צריך להיעזר במהנדס שיאמוד באופן סטטיסטי את הנזקים שיכולים להתגלות. ליקויי בנייה הם אחת הסכנות המרכזיות בקבוצות רכישה. על בנייה זולה - משלמים ביוקר.

הכותב הוא עו"ד במשרד מ. תגר

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x