סגור

התמוטטות הבניין בחולון: הוגשה הצעת חוק להרחבת הכיסוי של ביטוחי הדירות

לפי ההצעה, שהוגשה ע"י ארבעה חברי כנסת מיהדות התורה, ביטוח דירה יכלול כל סיכון שבעקבותיו ניתן צו פינוי או קרס בניין; המשפחות המבוטחות שפונו בשבוע שעבר מהבניין בחולון זמן קצר לפני קריסתו, הופתעו לגלות לאחר מכן שפוליסת ביטוח הדירה שברשותם אינה מכסה את הנזקים שחוו. משה ברקת, יו"ר רשות שוק ההון האחראית על חברות הביטוח, עשוי לתמוך בהצעת החוק

על רקע התמוטטות הבניין בחולון לפני שבועיים, הוגשה היום (א') הצעת חוק חדשה לפיה ביטוח דירה יכלול כל סיכון שבעקבותיו ניתן צו פינוי או קרס בניין.
האירוע בחולון חשף פערים בין הציפיות של מבוטחים בביטוח דירה, לבין עמדתן של חברות הביטוח. המשפחות המבוטחות שפונו מהבניין זמן קצר לפני קריסתו והודיעו לחברות הביטוח על קרות האירוע, הופתעו לגלות כי פוליסת ביטוח הדירה שברשותם אינה מכסה את הנזקים שחוו. כלומר, הפוליסה התקנית אינה כוללת הגדרה של התמוטטות - ועל כן חברות הביטוח אינן מחויבות לפצות את המשפחות ולממן את שהייתן מחוץ לדירתם עד להסדרת מגוריהן.
הצעת החוק הוגשה על ידי חברי כנסת מיהדות התורה יעקב אשר, משה גפני, אורי מקלב ויצחק פינדרוס. ח"כ אשר, מוביל הצעת החוק, כיהן בעברו כראש עיריית בני ברק - אחת מהערים הסובלת מבעיות בנייה ותכנון לקוי. לפי דו"ח מבקר המדינה, בשנת 2018 נהרסו בצורה יזומה 60 מבנים לא חוקיים בעיר, הכמות הגדולה ביותר מבין ערי ישראל.
בדברי ההסבר של הצעת החוק נכתב כי עד היום סיכון קריסת בניין לא נכלל ברשימת הסיכונים בשל נדירותו. עם זאת, מאז אירוע קריסת המבנה נראה כי מספר הבניינים שיחול עליהם צו פינוי ייגדל עם הזדקנות המבנים בישראל והעלאת המודעות שבסכנת מגורים בבניין המסוכן למגורים מבחינה הנדסית. מהלך זה עלול לגרום למאות ואף אלפי מבוטחים להישאר ללא קורת גג, וכן לקשיים בקבלת משכנתא עבור דירות שנמצאות בבניינים ישנים.
1 צפייה בגלריה
בניין ש קרס ב חולון
בניין ש קרס ב חולון
הבניין שקרס בחולון
(צילום: קובי קואנקס)
הפוליסה הקיימת לביטוח דירה כוללת את הסיכונים הבאים: אש, ברק, רעם או עשן, התפוצצות או התלקחות, רוח שמהירותה עולה על 30 קשר, נזק מכלי טיס, מגע או התנגשות של כלי רכב בדירה, פעולות זדון, גניבה, שוד, פריצה, או ניסיון לבצעם, התקהלות אסורה והתפרעות, רעידת אדמה, לרבות צונאמי ושיטפון או הצפה ממקור מים חיצוני למעט צונאמי. קריסה ספונטנית, כאמור, אינה כלולה בסיכוני הפוליסה הרגילים.
במצב הקיים, הפיצוי של חברות ביטוח יצטרך להתברר בבית משפט תוך מתן פרשנות על כך שהתמוטטות הבניין שייכת לסעיף ההתפוצצות וההתלקחות. ד"ר משה ברקת, יו"ר רשות שוק ההון האחראית על חברות הביטוח, עשוי לתמוך בשינוי החוק - זאת מתוך חתירה של הרשות לפשט את הפוליסות של חברות הביטוח. בין השורות העבירה הרשות הוראה ללכת לקראת המבוטחים ולשלם מלפנים שורת הדין. עד כה לפחות חברה אחת, AIG, הודיעה כי תעביר את הכסף למבוטחים בבניין.