$
הכסף

פרסום ראשון

אחרי עשר שנים: יואב בן אור יעזוב את תפקיד מנהל עמיתים

קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר מנהלות נכסים בהיקף של 400 מיליארד שקל. הוועדה הציבורית לעניין קרנות הפנסיה הוותיקות בראשות השופט בדימוס יוסף אלון תקבל הצעות של מועמדים אחרים לתפקיד עד חודש מרץ

אלמוג עזר 08:5923.02.21

יואב בן אור יסיים בקרוב את תפקידו כמנהל המיוחד של קרנות הפנסיה הוותיקות (עמיתים), תפקיד שבו כיהן במשך עשר שנים, כך נודע ל"כלכליסט". הוועדה הציבורית לעניין קרנות הפנסיה הוותיקות בראשות השופט בדימוס יוסף אלון פרסמה פנייה להצגת מועמדות לתפקיד, ותקבל הצעות של מועמדים עד ל-22 במרץ.

 

אורך כהונתו של בן אור כמנהל קרנות הפנסיה הוותיקות לא היה יוצא דופן. זאת מאחר שמנכ"לים ויו"רים בחברות ממשלתיות ובמגזר הציבורי מוגבלים לשתי קדנציות, אך אורכן של קדנציות אלו הוא 4-5 שנים. תקופת קדנציה של מנהל עמיתים היא שלוש שנים, אך ללא גבול של חידוש.

 

במאי האחרון התנגדה ההסתדרות למינויו מחדש של בן אור ואף בחנה פתיחה בהליך משפטי כנגד הארכת כהונתו לקדנציה נוספת כמנכ"ל עמיתים, לאחר שעלו אי הסכמות בינו לבין בכירים נוספים בהסתדרות.

 

יואב בן אור יואב בן אור צילום: ענר גרין

 

 

עמיתים הוא הגוף המאוחד המנהל את שמונה קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר: מבטחים, קרן הגמלאות המרכזית, מקפת, קופת הפנסיה לעובדי הדסה, קרן פועלי בניין, קרן פועלים חקלאיים, קרן הגמלאות של חברי אגד וקרן נתיב. הקרן כוללת 236 אלף גמלאים, 10 אלף מעסיקים וכ-100 אלף מבוטחים פעילים.

 

הקרן למעשה היא אחד מגופי ההשקעה המוסדיים הגדולים במשק, ומנהלת נכסים בהיקף של כ-400 מיליארד שקל בארץ ובחו"ל. תמהיל ההשקעות שלה דומה לתמהיל של קרנות הפנסיה המסחריות עם 30% אג"ח ייעודיות ו-70% השקעה באג"ח ומניות, אך היא גדולה יותר משאר הקרנות. לשם השוואה, קרן הפנסיה של מנורה מבטחים, הגדולה ביותר בשוק הפרטי, מנהלת 157 מיליארד שקל.

 

לאחרונה, הקימה עמיתים מערך תפעול המיועד לקרנות פנסיה חדשות. המטרה היא להסיר חסמים לשחקנים חדשים שירצו להיכנס לפעילות בשוק הפנסיה הריכוזי, ולפתח לעמיתים מנועי הכנסה חדשים.

x