$
הכסף

העצמאים זועמים: "רשות המסים שינתה התחשיב, ומבקשת בחזרה מענקים"

מדובר בעיקר במענקים להשתתפות בהוצאות קבועות - לפי הטענות, הרשות מבקשת אותם בחזרה גם מעסקים שסבלו מירידה במחזורי הפעילות; רשות המסים: "אין כל שינוי בהתנהלות"

אתי אפללו 16:5202.02.21

בשבועות האחרונים, עם סיום שנת המס 2020 עצמאים רבים קיבלו בקשות להשבת מענקים שקיבלו בשנה האחרונה.

 

לאורך כל השנה רשות המסים ביקשה חזרה מענקים עקב אי עמידה בתנאים הנדרשים לקבלתם; ואולם לאחרונה, לדברי מייצגים - יועצי מס ורואי חשבון - הקצב גבר. יצוין כי עד כה, המענקים לעצמאים ניתנו על בסיס הצהרות שונות, כאשר כעת עם סיום שנת המס, רשות המסים תתחיל לקבל את הנתונים האמיתים לגבי פעילות העסקים, ולבחון את אמיתות ההצהרות.

 

רשות המסים מתמקדת כעת בבדיקת נכונות ההצהרות לשם קבלת המענקים להשתתפות בהוצאות קבועות, כאשר בהמשך היא צפויה לעשות זאת גם לגבי המענקים הסוציאליים הדו-חודשיים.

 

ההצהרה הראשונה שנבחנת היא האם היתה ירידה במחזורי הפעילות אשר מזכה במענק. עם זאת, הקושי שעולה כעת הוא שעסקים שביקשו מענקים ואכן סבלו מירידה במחזורים, מתבקשים גם כן להשיבם, מהטעם שלא עמדו בתנאים אחרים. כך, עסק לתיירות פנים שסבל מירידה של 90% במחזור הפעילות, התבקש להחזיר את המענק מאחר שמכר חלק מהציוד לצמצם את הפסדיו, ולמעשה יש לו פחות הוצאות קבועות. עסק אחר קיבל בקשה להשבת מענק מאחר שצמצום הפעילות העסקית מצביע על כך שהעסק נסגר ולכן יש פחות הוצאות.

 

קניון עזריאלי סגור קניון עזריאלי סגור צילום: שאול גולן

 

 

ברשות המסים אומרים כי אין פעילות חריגה בשבועות האחרונים בבקשות להחזרת מענקים, עם זאת הם מדגישים כי כל עצמאי שקיבל מענק כאשר הוא לא עומד בקריטריונים, יתבקש להחזירו. כך, מענק להשתתפות בהוצאות, דורש מעבר לירידה במחזור גם שיהיו לעסק הוצאות.

 

רמי בז'ה, יו"ר פורום העצמאים בהסתדרות, פנה היום לשר האוצר ישראל כץ וציין כי "בשבועות האחרונים אנו מקבלים פניות רבות מעצמאים שקיבלו מענקי השתתפות בהוצאות קבועות ונדרשים כעת להחזיר את הכסף או חלק ממנו בשל 'שינוי תחשיב המענק'. מדובר במכה צורמת, קשה ומבישה למאות אלפי עצמאים שלרגע חשו שביב של תקווה, הבטחה אחת מבין עשרות ההבטחות שהומטרו עליהם בשנה האחרונה שבאמת התקיימה, עד לרגע שבו הכל התנפץ להם בפנים והם נדרשו להחזיר את הכסף".

 

 

 

מרשות המסים נמסר: "על אף הנטען, לא חל כל שינוי בהתנהלות. כפי שנעשה מאז החלה רשות המסים לשלם מענקי השתתפות בהוצאות קבועות, הרשות ממשיכה לשלוח מכתבי החלטה בתיקים בהם הסתיים הטיפול, ובהם גם מקרים בהם נדרש החזר של מקדמות ששולמו ביתר או החזר עבור מקדמות ששולמו בגין בקשות שנדחו בשל אי עמידה בתנאי הזכאות שנקבעו בחוק. על כל החלטה שכזו קיימת לעסק זכות להגיש השגה וערעור. יובהר כי מאחר שהמענק נועד לפצות בעבור הוצאות קבועות של עסקים, עסק שלא מוכיח עמידה בהוצאות אלו לא זכאי למענק".

x