$
הכסף

אלפי עמיתי קרן הפנסיה הוותיקה גילעד יספגו קיצוץ של מאות שקלים

מדובר בקיצוץ ממוצע של 280 שקלים בקצבה החודשית ל-5,400 הגימלאים; הרקע לגירעון המגיע ל-1.7 מיליארד שקל נובע מהריביות הנמוכות בשוק שמגדילות את היקף ההתחייבויות של הקרן

עירית אבישר 19:2501.02.21

קרן הפנסיה הוותיקה גילעד הודיעה לגמלאי הקרן כי היא נאלצת לקצץ את הקצבה שלהם בשיעור של 5.16%. בקרן ציינו כי הקיצוץ נגרם מהריבית הנמוכה ומשבר הקורונה. "על אף שתשואות הקרן היו טובות מאוד לאורך השנים, בשל הירידה הדרמטית בריביות בשנים האחרונות והמשבר הכלכלי בשל מגפת הקורונה, נוצר בשנה האחרונה גרעון אקטוארי במאזן של הקרן", כתבו מנהלי הקרן לגמלאיה. 

בקרן הפנסיה, המנוהלת על ידי יואב ערמוני, יש כ-5,400 גמלאים ועוד כ-2,500 עמיתים פעילים, שעדיין חוסכים כספים חדשים בקרן, והיא מנהלת 11.5 מיליארד שקל. אשתקד השיגה הקרן תשואה של 3.15%. הגמלה החודשית הממוצעת בגילעד היא כ-5,500 שקל לחודש, כך שהקיצוץ יעמוד בממוצע על 280 שקלים בחודש. גובה הקיצוץ תקף לפנסיית זקנה, נכות, שאירים וכן למשיכות חד-פעמיות. 

מנכ"ל קרן הפנסיה הוותיקה יואב ערמוני מנכ"ל קרן הפנסיה הוותיקה יואב ערמוני

 

הקיצוץ אינו נובע מהשקעות שעשתה הקרן, שכן היא הניבה תשואה טובה לאורך השנים. אולם התשואה אינה הגורם היחיד שעלול להביא את הקרן לגירעון. בקרנות פנסיה ותיקות דוגמת גילעד יש לעמיתים זכויות, שנחשבות גבוהות למדי לעומת הזכויות הקיימות לעמיתים בקרנות הפנסיה החדשות. בנוסף לכך חישוב ההתחייבויות מושפע בצורה משמעותית לרעה מהריביות הנמוכות בשוק, מה שמביא לגירעון.

 

בכדי להתמודד עם סיטואציה של גירעון הקימה המדינה הסדר של כרית ביטחון, שנותן רשת ביטחון פיננסית המאפשרת איפוס של הגירעון תוך קבלת סיוע ממשלתי, והקטנת הפגיעה בפנסיה. גילעד שהייתה בעודף לאורך השנים לא הצטרפה להסדר, אולם בשנה האחרונה לאחר שתמונת העודפים השתנתה, הצטרפה להסדר, שמהווה מעין ביטוח, ורשת ביטחון לעתיד.

 

אולם לפי התנאים בהצטרפות לכרית הביטחון, אם לקרן פנסיה ותיקה יש גירעון העולה על 5% בין הנכסים להתחייבויות, אז עליה לטפל בו, כאשר הטיפול נעשה לרוב באמצעות קיצוץ בקצבאות. בגלעד מעריכים כי את 2020 הם יסיימו עם גירעון של 1.7 מיליארד שקל, שמהווה מעל 5% מהנכסים. ולכן לפי יש להפחית זכויות לעמיתים.

 

בגילעד מציינים כי אם לא היו מצטרפים לרשת הביטחון היו צריכים לבצע הפחתה חדה יותר של 6.5%-7% מהזכויות. לא ברור עדיין מה תוקף הקיצוץ, הדבר תלוי מתי הקרן תחזור לאיזון, ופרמטר מרכזי שישפיע על כך הוא עלייה בריבית. אלא שעלייה בריבית לא צפויה בתקופה הקרובה. 

x