$
הכסף

מזרחי-טפחות יגדיל את היקף האשראי שהוא מעניק לעסקים קטנים שנפגעו מהמשבר

ביולי האחרון החליטה הוועדה המוניטרית בבנק ישראל על השקת מסלול חדש, במסגרתו יוכלו הבנקים לשעבד תיקי משכנתאות במקום אג"ח ופיקדונות - במטרה להגדיל את הנזילות שלהם, וכך להרחיב את פעילות האשראי לעסקים. מזרחי-טפחות הוא הראשון שהשלים את ההיערכות לאפשרות החדשה

נעמי צורף 10:4504.01.21

מזרחי-טפחות חתם על הסכם עם בנק ישראל שמסדיר את שיעבודם של תיקי המשכנתאות של הבנק כנגד אשראי מוזל, במטרה לסייע לעסקים הקטנים שנפגעו מהמשבר.

 

עד היום בנק ישראל חילק הלוואות בהיקף של 16.3 מיליארד שקל כדי לתמוך בעסקים הקטנים שנפגעו מהמשבר, כאשר כנגד המימון הזה, נדרשו הבנקים לשעבד אג"ח או פיקדונות נזילים. שיעבודים אלו השפיעו על יחסי הנזילות של הבנקים, ולמעשה פגעו ביכולתם להגדיל את היקף האשראי שהם יכולים להעמיד לטובת העסקים הקטנים.

 

 

סניף של מזרחי טפחות בת"א סניף של מזרחי טפחות בת"א צילום: אוראל כהן

 

בחודש יולי 2020 החליטה הוועדה המוניטרית בבנק ישראל על השקת מסלול חדש, במסגרתו יוכלו הבנקים לשעבד תיקי משכנתאות במקום אג"ח ופיקדונות. המשמעות היא, שנזילות הבנקים תגדל ובכך יתאפשר להם להרחיב את פעילות האשראי לעסקים.

 

כאמור, מזרחי-טפחות הוא הראשון שהשלים את היערכותו לאפשרות החדשה, וככל הנראה בחודשים הקרובים יתר הבנקים ישלימו את ההיערכות ויצטרפו למסלול החדש.

 

הצטרפותו של מזרחי-טפחות תאפשר לבנק לשחרר אג"ח ופיקדונות, אשר שועבדו בחודשים האחרונים לבנק ישראל - ושכנגדם הועמד אשראי של כ-2.2 מיליארד שקל לטובת העסקים הקטנים והזעירים, ובמקומם לשעבד תיקי משכנתאות.

 

הפיתרון הזה תומך באחד מיעדי התוכנית האסטרטגית של מזרחי-טפחות לשנה הקרובה: הגברת המיקוד העסקי. כאשר בכוונת הבנק להרחיב בשנת 2021, גם באמצעות המהלך החדש, את היקף האשראי שיעמיד לסקטור העסקי בישראל, ובכך להמשיך ולהגדיל את נתחי השוק שלו בסגמנטים אלה.

x