$
הכסף

עוד אשראי למשק: הבנקים יוכלו להפחית זמנית את יחס המינוף

לפי החלטת בנק ישראל, הבנקים הגדולים, הפועלים ולאומי, יוכלו להפחית את יחס ההון לשיעור מזערי של 5.5%, לעומת 6% כיום, והבנקים הבינוניים והקטנים ל-4.5% לעומת 5% כיום. ככל הנראה מדובר בהקלה זמנית עד מרץ 2021

נעמי צורף 14:2801.11.20
כפי שנחשף בכלכליסט: בנק ישראל הודיע הבוקר (א') על הקלות ביחס המינוף של הבנקים בעקבות המשבר, מה שאמור לסייע לבנקים להזרים אשראי למשק.

 

על פי הודעת בנק ישראל, הוחלט כהוראת שעה להפחית את דרישת יחס ההון לשיעור מזערי של 5.5% בבנקים הגדולים פועלים ולאומי לעומת 6% כיום, ול-4.5% בבנקים הבינוניים והקטנים לעומת 5% כיום.

 

מימין הנגיד אמיר ירון והמפקח על הבנקים יאיר אבידן מימין הנגיד אמיר ירון והמפקח על הבנקים יאיר אבידן צילומים: רמי זרניגר, אלכס קולומויסקי

 

יחס המינוף של הבנקים הוא ההון העצמי לעומת סך הנכסים וההתחייבויות. ככל הנראה מדובר בהקלה זמנית עד מרץ 2021, ולאחר מכן יצטרכו הבנקים לחזור באופן מדורג ליחס המינוף המקורי במשך 24 חודשים.

 

הרקע להחלטה הוא ההשלכות הכלכליות של מגיפת הקורונה והצורך לסייע למשקי הבית ולעסקים לצלוח את התקופה, יחד עם ההבנה של בנק ישראל כי עליו לאפשר לבנקים את הגמישות העסקית הנדרשת בעת הזו לצורך הירתמותם למהלך.

 

הבנקים נדרשים לעמוד בדרישות הון שקובע בנק ישראל, וזאת בכדי לוודא את יציבותם ולקבל אינדיקציה על רמת הסיכון והמינוף שלהם. היחס המוכר יותר הוא יחס הלימות הון (היחס בין ההון העצמי לנכסי הסיכון של הבנק, ובראשם תיק האשראי). כבר בתחילת המשבר העניק בנק ישראל הקלה בדרישות אלה, והפחית את הדרישה ב־1%.

 

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן מסר כי: "הקלה זו, כמו גם הקלות אחרות הכלולות בהוראת השעה, ניתנה לאחר בחינה מדוקדקת של הסיכונים ובהתאם לסטנדרטים הבינלאומיים המקובלים להקלה בעת משבר הקורונה".

x