$
הכסף

רשות שוק ההון: המוסדיים לא יוכלו להציע דירקטורים לכלל החזקות ביטוח

החברה הודיעה כי הקימה ועדת איתור לתפקיד דירקטורים בחברת האחזקות הציבורית. בעלי מניות המחזיקים מעל ל-1% בחברה יוכלו להציע מועמדים לתפקיד

עירית אבישר 21:2004.10.20

כלל החזקות ביטוח מקימה ועדת איתור למינוי דירקטורים בחברה. החברה, שהיו"רית שלה היא מלי מרגליות, ומחזיקה בחברת כלל ביטוח עצמה, הודיעה הערב כי הקימה ועדת איתור בה משתתפים הדח"צים של החברה, וכי היא פונה למועמדים מתאימים להגיש את מועמדותם בפני ועדת האיתור. את הגשת המועמדות ניתן לבצע בשבועיים הקרובים. בנוסף, מי שמחזיק מעל ל-1% ממניות החברה יוכל גם כן להציע מועמדים לדירקטוריון. כלומר בעלי המניות הפרטיים בהם מורי ארקין, אייל לפידות ואלפרד אקירוב יוכלו להציע מועמדים לדירקטוריון אם ירצו.

 

 

 

כלל החזקות ביטוח אמנם אינה מפוקחת ישירות על ידי הממונה אך היא כפופה אליו בשל היתר השליטה שיש לה בכלל ביטוח. לכן, החברה גם פרסמה את עמדת יו"ר רשות שוק ההון, ד"ר משה ברקת, ולפיה, הגופים המוסדיים לא יוכלו להציע מועמדות לדירקטוריון החברה: "הנושא מצוי בבחינה כחלק ממתווה השליטה בכלל ביטוח, ולכן עמדת רשות שוק ההון היא כי עד להסדרת המתווה הסופי, אין זה ראוי שגופים מוסדיים יציעו מטעמם מועמדים לכהונה בדירקטוריון כלל החזקות".

 

"ר משה ברקת הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון "ר משה ברקת הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון צילום: עמית שעל

 

כלל החזקות ביטוח פרסמה גם את רשימת הקריטריונים הרצויים למועמדות, ומהם עולה כי היא תעדיף דירקטורים בעלי רקע מהתחומים הבאים: ביטוח, בנקאות, משפט, מימון, רגולציה, אבטחת מידע וסייבר ותחומים נוספים.

 

כלל ביטוח עברה לא מעט טלטלות בחודשים האחרונים מאז יו"ר החברה הקודם דני נווה ניסה להדיח את המנכ"ל יורם נווה, אך בסופו של דבר עזב בעצמו את התפקיד. בכל אופן ישנה עדיין אי וודאות לגבי זהות הדירקטורים בחברת הביטוח ובחברת האחזקות, שכן כל תהליך בחירת הדירקטורים בחברת ביטוח ללא גרעין שליטה עדיין לא נקבע סופית.

 

בענף הביטוח המבנה הנפוץ הוא כזה שחברת הביטוח עצמה היא פרטית, והיא נשלטת ע"י חברת אחזקות ציבורית. ברקת מתכוון לפעול לשינוי בנושא מערכת היחסים בין חברות הביטוח לחברת האחזקות הציבורית המחזיקה בה. בחברת האחזקות הציבורית צפויה הרשות לאפשר לבעלי המניות הזכות לבחור את הדירקטורים, אבל בחברת הביטוח עצמה התהליך יבצע ע"י ועדה ציבורית בראשות שופט בדימוס, ובעלי המניות יבחרו את המועמדים. לפי התכנית של ברקת הועדה הזו גם תמליץ על תפקיד יו"ר חברת הביטוח.

x